YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.11.2020 16:26

Portum žiada o stavebné povolenie

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Zdroj: TK Estate

Zdroj: TK Estate

Portum má vzniknúť na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej ulice, v extrémne exponovanej lokalite, ktorá prejde v najbližšej dobe radikálnymi zmenami. Definitívnu podobu má len južná strana križovatky, kde developer J&T Real Estate vybudoval kancelársky komplex Landererova 12. Na ostatných rohoch križovatky sa projekty ešte len pripravujú, vo všetkých prípadoch však pôjde o výškové budovy, vrátane (pravdepodobne) druhej najvyššej budovy v meste.

Pôjde tak o miesto s najvyššou koncentráciou výškových budov v Bratislave. Portum v tomto kontexte nebude najvyšším zámerom, so svojim konceptom – kde vyššia z veží má dosiahnuť výšku 115 metrov pri 36 podlažiach a nižšia 97 pri 30 podlažiach – sa však nestratí. Prevažujúca funkcia má byť rezidenčná, k čomu sa pripojí retail na nižších podlažiach alebo kancelárie a hotel v objektoch od Chalupkovej alebo od novej ulice, ktorá sa bude nachádzať medzi Portumom a Apollo Residence.

Nido

Projekt má za sebou šyri roky prípravy, detaily sa začali odhaľovať v priebehu roka 2017. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bolo ukončené a nadobudlo právoplatnosť na začiatku roka 2019, územné rozhodnutie bolo vydané v januári 2020. Teraz stavebný úrad v mestskej časti Staré Mesto zverejnil žiadosť o vydanie stavebného povolenia z augusta 2020. Ide o posledné nutné povolenie pred samotným odštartovaním výstavby.

Developer je tak už veľmi blízko k tomu, aby mohol začať premenu pozemku. Namiesto dnes neuvyžitého priestoru by sa tu malo nachádzať 390 nadštandardných bytov, 11-tisíc metrov komerčných plôch, zmieňovaný hotel alebo 656 parkovacích miest. Súčasťou projektu je aj úprava verejných priestranstiev v dotyku s križovatkou a vo vnútrobloku, ktorý má byť parkovo upravený. Developer pripomína, že súčasťou komplexu bude aj wellness pre rezidentov, zelené strechy a rozličné smart a ekologické prvky. Pod podobou zámeru je podpísaný architekt Branislav Kaliský z kancelárie A1 ReSpect.

Ide tak o jeden z veľkých a významných bratislavských projektov, do ktorého chce investor vložiť až 100 miliónov eur. Takéto mohutné developmenty štandardne realizujú najväčší lokálni developeri, čo zatiaľ TK Estate nie je. V minulosti aj dnes však spoločnosť tvrdila, že je pripravená stavať okamžite po nadobudnutí povolení. Ak platí, že plánuje ostať súčasťou developmentu, potom by bol ideálnou formou vstup partnera do projektu. Či to tak je, TK Estate v tejto chvíli nepotvrdil s vysvetlením, že v správnom čase zverejní všetky informácie.

 

Zdroj: TK Estate

 

Kto by to mohol byť, nie je známe, hoci sa nedávno objavila informácia, že do Bratislavy prichádza česká developerská skupina TopEstate. Podľa spoluzakladateľa skupiny Petra Teplého, citovaného v magazíne Estate.cz, sa firma chystá investovať priamo v novom centre mesta. „V širšom centre Bratislavy, nazývanom bratislavský downtown, plánujeme postaviť polyfunkčný komplex. Budú mu dominovať dve obytné veže takmer s päťsto bytmi. Každá z veží bude mať cez sto metrov,“ popisuje Petr Teplý.

V tomto sa Portum mierne líši, v iných veciach sa však s plánovaným projektom zhoduje. Jeho súčasťou má byť prémiový hotel s wellness centrom a investícia by mala dosiahnuť tri milardy českých korún. Detaily majú byť predstavené na začiatku roka 2021. Samoté TopEstates do tej doby odmietlo prezradiť čokoľvek navyše.

Že ide o tie isté projekty, je zatiaľ len mojou špekuláciou. Podľa informácií z developerského prostredia sa chystá vstup českého kapitálu aj do iného veľkého zámeru výstavby výškových budov, avšak v lokalite, ktorú možno len sotva nazvať súčasťou downtownu. Pražský developer by mohol mať taktiež záujem o pozemky v oblasti Mlynských nív alebo teoreticky v Petržalke, ktorých budúcnosť nebola zatiaľ predstavená. Inak je však Portum projektom v dobrej polohe, pričom mu do karát hrá aj aktuálny postup v povoľovaní.

Ak sa skutočne podarí projekt v roku 2021 rozostavať, dokončený bude v roku 2024.

 

Zdroj: TK Estate

 

Vyplnenie priestoru, v ktorom je Portum plánované, by bolo ďalším dôležitým príspevkom do procesu premeny tejto časti Bratislavy. Z veľkej časti je už prebudovaná západná časť downtownu v dotyku s pôvodnou kompaktnou mestskou zástavbou s projektami CBC a Twin City od HB Reavisu alebo Sky Park od Penta Real Estate. Podobu získava južná časť, kde rastie pokračovanie Eurovey od JTRE a severná, kde sa dokončuje Stanica Nivy od HB Reavis a vzniká Zwirn od YIT Slovakia.

Aktivita sa teraz presúva viac východným smerom, kde sa onedlho naštartuje výstavba štvrtej rezidenčnej veže Sky Parku a projektu Metropolis, čím získa novú podobu Bottova ulica. Veľké zámery pripravuje aj naďalej HB Reavis, ktorý chce dobudovať celú južnú a východnú časť Nových Nív, a JTRE, ktoré pripravuje dobudovanie zón Eurovea CityKlingerka. V tejto časti mesta tak pribúda veža za vežou a postupne sa mení parcela za parcelou.

Postup na jednotlivých projektoch umožňuje zlepšiť odhad, kedy by downtown mohol získať viacmenej definitívnu podobu (alebo aspoň byť „vyplnený“). Aktuálne sa zdá, že okolo roku 2027 už budú kompletne zastavané takmer všetky pozemky, a komerčné centrum Bratislavy bude charakteristické hustou zástavbou výškových budov. Témou ostáva ich výška. Väčšina z nich sa hýbe medzi 105-115 metrami, čo je aj dôsledok výškovej regulácie v rámci Územného plánu zóny Chalupkova.

V najbližšom období však prichádza dvojica podnetov, ktoré by mohli viesť k zmene: pravdepodobne v priebehu roka 2021 sa začnú diskusie o novej výškovej regulácii, čo povedie k zmene „veľkého“ Územného plánu. Tam budú stanovené lokality s prípustnou výstavbou výškových budov, ako aj výškovými limitmi. Druhou novinkou je možné otvorenie ÚPZ Chalupkova za predpokladu, že HB Reavis potvrdí svoje úvahy o vstupe do rezidenčného segmentu.

Pri dĺžke územnoplánovacích procesov je možné, že sa schválenie výškovej regulácej aj zmien ÚPZ natiahne na dlhé roky, hoci optimisticky predpokladám, že by v roku 2023 mohli byť obe realitou. Výšku mnohých projektov v downtowne to už neovplyvní, ale aspoň niekoľko zlepšení by sa mohlo podariť. Z tejto časti Bratislavy sa stáva jeden zo symbolov metropoly. Jeho kvalita musí byť prioritou.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate

Súvisiace články

Rast downtownu bude pokračovať. Portum odhaľuje definitívnu podobu

29.12.2022 13:37:09 Adrian Gubčo

V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Downtown dostane nové veže. Dlhoočakávané Portum môže ísť do výstavby

20.10.2022 19:27:05 Adrian Gubčo

Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.

Čítať viac

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

28.07.2022 12:05:00 Adrian Gubčo

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Čítať viac

Portum sa blíži k výstavbe

28.10.2021 11:45:13 Adrian Gubčo

V poslednom období sa v bratislavskom downtowne rozbehla výstavba ďalšej série výškových budov. Štvrtú rezidenčnú vežu pridáva Sky Park od Penta Real Estate, stavebné práce sa spustili na Metropolise od Mint Investments a čoraz výraznejšia začína byť Eurovea Tower od J&T Real Estate. K týmto vežiam by sa mali čoskoro pridať dve ďalšie: pred spustením výstavby by mal byť projekt Portum od firmy Portum Towers s účasťou slovenského a českého kapitálu.

Čítať viac

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

10.02.2021 12:12:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Portum má územné rozhodnutie

27.01.2020 17:13:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Portum je bližšie k realite, developer žiada o územné rozhodnutie

06.09.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Projekt Portum patrí k radu zámerov výškových budov v rozvíjajúcom sa komerčnom centre Bratislavy. Dvojica veží má dotvoriť nárožie Košickej a Landererovej ulice, teda miesto, ktoré bude v budúcnosti obklopené podobne vysokými stavbami. Developer aktuálne žiada o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Čítať viac

Portum napreduje v príprave

02.01.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt dvojice výškových budov Portum, ktorý by mal vyrásť v atraktívnej polohe v novom komerčnom centre Bratislavy – v downtowne – postupuje v príprave. Zámer ma zverejnené záverečné stanovisko k hodnoteniu vplyvov na životné prostredie, môže teda postupovať v ďalších fázach povoľovania.

Čítať viac

Nové vizualizácie projektu Portum

30.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Známe sú nové vizualizácie polyfunkčného projektu Portum, ktorý doplní vznikajúci downtown v štvrti Nivy. Dvojica veží dosiahne výšku 115 a 97 metrov.

Čítať viac

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

24.10.2017 12:20:00 Adrian Gubčo

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube