YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.11.2020 12:05

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Zdroj: Herrys

Zdroj: Herrys

Projekt bol prvýkrát predstavený v roku 2017, kedy investor prostredníctvom spoločnosti Development 5 predstavil víziu výstavby dvojice polyfunkčných veží s 18 a 16 podlažiami, ktoré by vyplnili pozemok na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Budovy zaujali tvarom – nad dvanástym podlažím začínajú tieto ustupovať až smerom k ostrému zakončeniu nad najvyššími podlažiami. Do downtownu to vnesie vyššiu tvarovú variabilitu.

Zámer prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie, územným konaním a má k dispozícii aj stavebné povolenie. To bolo projektu udelené už pred rokom a pol, práce by sa však mali naštartovať ešte pred uplynutím platnosti. Ešte predtým sa spúšťa prepredaj a rezervácia bytov, s oficiálnym predajom sa má začať v decembri. Aj to je dôkazom, že realizácia je skutočne blízko.  

Nido

Projekt sa bude po novom volať Metropolis, čo má odkazovať na jeho polohu v rámci nového centra mesta. Realitná kancelária Herrys, zabezpečujúca predaj bytov, medzi výhodami developmentu zdôrazňuje predovšetkým komplexnú občiansku vybavenosť v blízkom okolí, kvalitnú súčasnú architektúru, výhľady a vysoký štandard bytov a technológií. K tomu má patriť rekuperácia vzduchu v každej jednotke, stropné chladenie aj vykurovanie, drevené parkety a gresové dlažby. Byty budú presvetlené vďaka vysokým francúzskym oknám, každý bude mať balkón, niektoré budú mať terasy.

V developmente vznikne celkovo 298 jednotiek, z toho bude 142 bytov a 156 apartmánov. Najväčší počet rezidencií, až 136, budú dvojizbáky, pričom v ponuke sú aj ekonomickejšie jednotky (resp. jedenapolizbové, ktorých je 48). Trojizbových bytov a apartmánov bude 100, nasledujú jednoizbové (46), štvorizbové (12) a napokon päťizbové byty (4).

Ceny začínajú už na 147-tisíc eurách za najmenšie byty s výmerou od 34 metrov štvorcových, čo je v kontexte polohy asi najdostupnejšia ponuka v dowtowne. Najdrahší byt vychádza na 870-tisíc eur a má plochu až 192 metrov štvorcových interiéru. Priemer za dvojizbový byt je na úrovni 231-tisíc eur pri výmere od 52 metrov štvorových, trojizbové budú mať výmery od 68-85 metrov štvorcových a ceny okolo 300-tisíc eur). Celkový priemer cien v predpredaji je 3.630 eur za meter štvorcový. Predajca však pripomína, že stratégia predaja je nastavená na viacero cenových úrovní a k bytu si treba dokúpiť parkovacie miesto. 

Investor chce svoju príslušnosť k vyššiemu segmentu potvrdiť okrem štandardu aj vybavením. Súčasťou Metropolisu bude recepcia, výťahy na karty, delivery box, rezidenčný park – teda parkovo upravené vyvýšené nádvorie v zadnej časti projektu – a retail v parteri. Ten bude dvojpodlažný a zasunutý od ulice, vďaka čomu vznikne podlubie. Budovy tak budú pôsobiť mestskejším dojmom.

Architektúra by mala byť jednou zo silnejších stránok projektu. Okrem zmieňovaného tvaru a výšky, ktorá dosiahne 63 metrov, by mohol byť polyfunkčný súbor výrazný aj kontrastom predsadeného rastru sklobetónovej nosnej konštrukcie v bielej farbe (GRC) a pieskovcovou farbou keramickej výplne. Metropolis tak môže pôsobiť skutočne decentne. Diskusie vyvoláva len natočenie veží oproti sebe, na druhej strane takto ale architekti zabezpečili, že atraktívne byty vzniknú na oboch stranách budov a klienti, ktorým sa neujde výhľad, budú mať terasu. Autorom architektúry je česká kancelária City Work Architects.

Spustenie prác sa očakáva už v prvom kvartáli budúceho roka. Výstavba by mala byť ukončená do konca roka 2023, čo je realistický termín. Dobudovaním Metropolisu sa vyplní nielen ďalšia plocha v novom centre mesta, zužitkuje dnes neaktívny priestor alebo vznikne budova dodržujúca uličné a stavebné čiary, ktorá doplní bývanie aj vybavenosť, ale sa aj zahustí panoráma, ktorá získa na variabilite a kvalite. Bratislavský downtown by mal byť opäť o čosi lepší.

 

Priestor, kde vznikne Metropolis, za ním Apollo Residence

 

Hoci už dnes je táto časť mesta jasne identifikovateľná pri diaľkových pohľadoch, jej transformácia nie je ešte ani zďaleka ukončená. Práve v čase dokončovania Metropolisu sa bude pravdepodobne najbližšie okolie radikálne prestavovať. Najväčší lokálni developeri, ako je Penta Real Estate, HB Reavis a J&T Real Estate, totiž v dohľadnom čase dokončia niektoré z veľkých schém (Sky Park – I. fáza, Stanica Nivy a Klingerka) a rozbehnú ďalšie.

V okolí Metropolisu tak vznikne štvrtá rezidenčná veža Sky Parku (ktorej vízia skomplikovala aj jeho povoľovanie) a dominanta územia Sky Park Tower, HB Reavis sa začne podrobnejšie venovať prestavbe areálu dočasnej autobusovej stanice, a JTRE bude napredovať v budovaní Eurovea City aj pokračovaní Klingerky. V priamom susedstve Metropolisu sa snáď k dokončeniu po dlhých rokoch a malých krôčikoch blíži Apollo Residence. Vo väčšej vzdialenosti zas vzniká Zwirn od YIT Slovakia.

S premenou územia a jeho atraktivity sa zvýši aj pravdepodobnosť rozbehu projektov, za ktorými stoja menej známi developeri. Pozornosť púta predovšetkým pozemok na nároží Košickej a Landererovej, kde má vzniknúť dvojica veží Portum, a susedný pozemok smerom k historickému centru, kde je naplánovaný projekt Ister Tower. Určité zámery má aj ZSE, ktoré chce využiť parcely, na ktorých dnes stojí Design Factory, jeden z posledných pamätníkov bývalej priemyselnej štvrte. Energetická spoločnosť by tu chcela vybudovať novú centrálu, pri ktorej predpokladám, že verejnosť bude očakávať zapracovanie priemyselnej haly do nového riešenia.

Zo všetkých týchto plánov sú najzaujímavejšie asi aktivity HB Reavis. Platí to nielen preto, lebo rozsah pozemkov vo vlastníctve tohto dnes už medzinárodného developera je skutočne rozsiahly a priamo naproti Metropolisu, ale aj kvôli uvažovanému vstupu firmy do rezidenčného segmentu. Zmenou funkcie by mohli prejsť práve priestory, kde je dnes budova dočasnej stanice, a susedný pozemok s pripravovaným parkovacím domom.

K realizácii však HB Reavis potrebuje otvoriť Územný plán zóny, čo je podnetom nielen pre zmenu funkcií, ale aj výšok. Pre developera by napríklad kvôli svetlotechnike dávalo väčší zmysel umiestniť vyššiu budovu na nárožie Chalupkovej a Továrenskej ako na roh Chalupkovej a Bottovej. Nový projekt by zároveň mohol priniesť aj otvorenie diskusie o vložení chýbajúcej vybavenosti – najmä kultúrnej – do lokality, ktorá je dnes takmer výlučne komerčná.

Ukazuje sa tak, že téma rozvoja bratislavského downtownu ešte ani zďaleka nie je ukončená. Dôležité je, že prvé developmenty už prinášajú zmenu vnímania verejnosti aj verejného sektora, ktorý rozumie, že ide skutočne o nové centrum mesta. Tomu by mala zodpovedať aj jeho úroveň, funkčná štruktúra a kvalita verejných priestorov. Vytvorenie novej koncepcie pre downtown – síce pomerne neskoro, ale predsa – by malo byť prioritou najbližšieho obdobia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys

Súvisiace články

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

19.12.2022 16:00:00 Andrej Sárközi

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Čítať viac

Unikátny projekt v panoráme Bratislavy: Metropolis získava jedno podlažie za druhým

15.11.2022 19:30:00 Andrej Sárközi

V lokalite bratislavského downtownu aktuálne vzniká dvojica výškových budov rezidenčného projektu Metropolis. Ten je momentálne jedným z najväčších rozostavaných developmentov v celom novom centre Bratislavy. Do realizácie sa dostal v máji minulého roka, aktuálne jeho výstavba výrazne napreduje.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Developer projektu Metropolis: V downtowne sa dá vybudovať svetová architektúra

27.08.2021 16:24:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Mint Investments rozbehla po dlhej príprave realizáciu projektu Metropolis, ktorý bude ďalším výškovým vstupom do lokality bratislavského downtownu. Hoci nepôjde o najvyššie budovy, pozornosť pútajú svojim tvarom v podobe veľkého písmena M. Partner skupiny Sebastien Dejanovski považuje kombináciu polohy a súčasnej situácie za ideálnu príležitosť pre rozvoj takéhoto developmentu.

Čítať viac

Na Metropolise štartujú prípravné práce

03.05.2021 11:30:14 Adrian Gubčo

Developer Mint Investments ku dnešku naštartoval prípravné práce na projekte Metropolis. Najnovší zámer, ktorý doplní bratislavský downtown, vznikne na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Investor uvádza, že tým oficiálne naštartoval realizačnú fázu, pričom už teraz sa zámer črtá ako úspech – predaných je totiž už 40% bytov.

Čítať viac

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

16.03.2021 16:17:00 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Downtown dostane ďalšie veže, Rezidencia Bottova má stavebné povolenie

20.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa môže opäť o niečo viac vyplniť výškovými budovami. Projekt Rezidencia Bottova, za ktorým stojí spoločnosť Development 5, získal právoplatné stavebné povolenie. O obdržaní územného rozhodnutia som informoval už pred niekoľkými mesiacmi.

Čítať viac

Rezidencia Bottova má územné rozhodnutie

20.11.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ďalšie výškové budovy v bratislavskom downtowne sú bližšie realite – projekt spoločnosti Development 5 má územné rozhodnutie, čo znamená, že v ideálnom prípade by sa výstavba mohla začať už v priebehu budúceho roka. Do procesu však môžu zasiahnuť ešte námietky účastníkov konania.

Čítať viac

Rezidencia Bottova - Nové veže pre downtown

20.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa zahustí ďalšími vežami. Magazín TREND Reality odhalil, že developerská spoločnosť Development 5 s väzbami na spoločnosť Quinlan a developera Hrivis, pripravuje výstavbu dvojice výškových budov, ktoré doplnia tvoriaci sa cluster na Nivách.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube