Author photoAdrian Gubčo 16.11.2020 12:05

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Zdroj: Herrys

Zdroj: Herrys

Projekt bol prvýkrát predstavený v roku 2017, kedy investor prostredníctvom spoločnosti Development 5 predstavil víziu výstavby dvojice polyfunkčných veží s 18 a 16 podlažiami, ktoré by vyplnili pozemok na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Budovy zaujali tvarom – nad dvanástym podlažím začínajú tieto ustupovať až smerom k ostrému zakončeniu nad najvyššími podlažiami. Do downtownu to vnesie vyššiu tvarovú variabilitu.

Zámer prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie, územným konaním a má k dispozícii aj stavebné povolenie. To bolo projektu udelené už pred rokom a pol, práce by sa však mali naštartovať ešte pred uplynutím platnosti. Ešte predtým sa spúšťa prepredaj a rezervácia bytov, s oficiálnym predajom sa má začať v decembri. Aj to je dôkazom, že realizácia je skutočne blízko.  

Nido

Projekt sa bude po novom volať Metropolis, čo má odkazovať na jeho polohu v rámci nového centra mesta. Realitná kancelária Herrys, zabezpečujúca predaj bytov, medzi výhodami developmentu zdôrazňuje predovšetkým komplexnú občiansku vybavenosť v blízkom okolí, kvalitnú súčasnú architektúru, výhľady a vysoký štandard bytov a technológií. K tomu má patriť rekuperácia vzduchu v každej jednotke, stropné chladenie aj vykurovanie, drevené parkety a gresové dlažby. Byty budú presvetlené vďaka vysokým francúzskym oknám, každý bude mať balkón, niektoré budú mať terasy.

V developmente vznikne celkovo 298 jednotiek, z toho bude 142 bytov a 156 apartmánov. Najväčší počet rezidencií, až 136, budú dvojizbáky, pričom v ponuke sú aj ekonomickejšie jednotky (resp. jedenapolizbové, ktorých je 48). Trojizbových bytov a apartmánov bude 100, nasledujú jednoizbové (46), štvorizbové (12) a napokon päťizbové byty (4).

Ceny začínajú už na 147-tisíc eurách za najmenšie byty s výmerou od 34 metrov štvorcových, čo je v kontexte polohy asi najdostupnejšia ponuka v dowtowne. Najdrahší byt vychádza na 870-tisíc eur a má plochu až 192 metrov štvorcových interiéru. Priemer za dvojizbový byt je na úrovni 231-tisíc eur pri výmere od 52 metrov štvorových, trojizbové budú mať výmery od 68-85 metrov štvorcových a ceny okolo 300-tisíc eur). Celkový priemer cien v predpredaji je 3.630 eur za meter štvorcový. Predajca však pripomína, že stratégia predaja je nastavená na viacero cenových úrovní a k bytu si treba dokúpiť parkovacie miesto. 

Investor chce svoju príslušnosť k vyššiemu segmentu potvrdiť okrem štandardu aj vybavením. Súčasťou Metropolisu bude recepcia, výťahy na karty, delivery box, rezidenčný park – teda parkovo upravené vyvýšené nádvorie v zadnej časti projektu – a retail v parteri. Ten bude dvojpodlažný a zasunutý od ulice, vďaka čomu vznikne podlubie. Budovy tak budú pôsobiť mestskejším dojmom.

Architektúra by mala byť jednou zo silnejších stránok projektu. Okrem zmieňovaného tvaru a výšky, ktorá dosiahne 63 metrov, by mohol byť polyfunkčný súbor výrazný aj kontrastom predsadeného rastru sklobetónovej nosnej konštrukcie v bielej farbe (GRC) a pieskovcovou farbou keramickej výplne. Metropolis tak môže pôsobiť skutočne decentne. Diskusie vyvoláva len natočenie veží oproti sebe, na druhej strane takto ale architekti zabezpečili, že atraktívne byty vzniknú na oboch stranách budov a klienti, ktorým sa neujde výhľad, budú mať terasu. Autorom architektúry je česká kancelária City Work Architects.

Spustenie prác sa očakáva už v prvom kvartáli budúceho roka. Výstavba by mala byť ukončená do konca roka 2023, čo je realistický termín. Dobudovaním Metropolisu sa vyplní nielen ďalšia plocha v novom centre mesta, zužitkuje dnes neaktívny priestor alebo vznikne budova dodržujúca uličné a stavebné čiary, ktorá doplní bývanie aj vybavenosť, ale sa aj zahustí panoráma, ktorá získa na variabilite a kvalite. Bratislavský downtown by mal byť opäť o čosi lepší.

 

Priestor, kde vznikne Metropolis, za ním Apollo Residence

 

Hoci už dnes je táto časť mesta jasne identifikovateľná pri diaľkových pohľadoch, jej transformácia nie je ešte ani zďaleka ukončená. Práve v čase dokončovania Metropolisu sa bude pravdepodobne najbližšie okolie radikálne prestavovať. Najväčší lokálni developeri, ako je Penta Real Estate, HB Reavis a J&T Real Estate, totiž v dohľadnom čase dokončia niektoré z veľkých schém (Sky Park – I. fáza, Stanica Nivy a Klingerka) a rozbehnú ďalšie.

V okolí Metropolisu tak vznikne štvrtá rezidenčná veža Sky Parku (ktorej vízia skomplikovala aj jeho povoľovanie) a dominanta územia Sky Park Tower, HB Reavis sa začne podrobnejšie venovať prestavbe areálu dočasnej autobusovej stanice, a JTRE bude napredovať v budovaní Eurovea City aj pokračovaní Klingerky. V priamom susedstve Metropolisu sa snáď k dokončeniu po dlhých rokoch a malých krôčikoch blíži Apollo Residence. Vo väčšej vzdialenosti zas vzniká Zwirn od YIT Slovakia.

S premenou územia a jeho atraktivity sa zvýši aj pravdepodobnosť rozbehu projektov, za ktorými stoja menej známi developeri. Pozornosť púta predovšetkým pozemok na nároží Košickej a Landererovej, kde má vzniknúť dvojica veží Portum, a susedný pozemok smerom k historickému centru, kde je naplánovaný projekt Ister Tower. Určité zámery má aj ZSE, ktoré chce využiť parcely, na ktorých dnes stojí Design Factory, jeden z posledných pamätníkov bývalej priemyselnej štvrte. Energetická spoločnosť by tu chcela vybudovať novú centrálu, pri ktorej predpokladám, že verejnosť bude očakávať zapracovanie priemyselnej haly do nového riešenia.

Zo všetkých týchto plánov sú najzaujímavejšie asi aktivity HB Reavis. Platí to nielen preto, lebo rozsah pozemkov vo vlastníctve tohto dnes už medzinárodného developera je skutočne rozsiahly a priamo naproti Metropolisu, ale aj kvôli uvažovanému vstupu firmy do rezidenčného segmentu. Zmenou funkcie by mohli prejsť práve priestory, kde je dnes budova dočasnej stanice, a susedný pozemok s pripravovaným parkovacím domom.

K realizácii však HB Reavis potrebuje otvoriť Územný plán zóny, čo je podnetom nielen pre zmenu funkcií, ale aj výšok. Pre developera by napríklad kvôli svetlotechnike dávalo väčší zmysel umiestniť vyššiu budovu na nárožie Chalupkovej a Továrenskej ako na roh Chalupkovej a Bottovej. Nový projekt by zároveň mohol priniesť aj otvorenie diskusie o vložení chýbajúcej vybavenosti – najmä kultúrnej – do lokality, ktorá je dnes takmer výlučne komerčná.

Ukazuje sa tak, že téma rozvoja bratislavského downtownu ešte ani zďaleka nie je ukončená. Dôležité je, že prvé developmenty už prinášajú zmenu vnímania verejnosti aj verejného sektora, ktorý rozumie, že ide skutočne o nové centrum mesta. Tomu by mala zodpovedať aj jeho úroveň, funkčná štruktúra a kvalita verejných priestorov. Vytvorenie novej koncepcie pre downtown – síce pomerne neskoro, ale predsa – by malo byť prioritou najbližšieho obdobia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube