Author photoAdrian Gubčo 04.06.2018 14:00

Pri Račianskej vznikne nový polyfunkčný dom

Na križovatke Račianskej a Pionierskej ulice, na mieste súčasného autoservisu pod výškovou budovou Manhattan, sa pripravuje zámer polyfunkčného domu s prevažujúcou rezidenčnou funkciou. Informovalo o tom miestne periodikum Hlas Nového Mesta.

Zdroj: R.A.U. / Orca design

Zdroj: R.A.U. / Orca design

Že sa danom pozemku plánuje nový projekt, je známe už nejakú dobu, odvtedy však prešiel určitým redizajnom, k čomu developera Woodrock, a.s. (blízkeho k už zrušenej spoločnosti Junis Development) zaviazala mestská časť.

Tento redizajn sa týka predovšetkým znížením podlažnosti, vznikne tu teda 7-podlažný objekt, ktorý vytvorí hranu mestského bloku s vyvýšeným pobytovým vnútroblokom na streche prvého nadzemného podlažia. Prvé dve podlažia budú tvorené občianskou vybavenosťou a kanceláriami v celkovej výmere 1.200 metrov štvorcových, na vyšších podlažiach bude spolu 53 bytov. Developer okrem toho vybuduje 94 parkovacích miest a pozdĺž Pionierskej segregovanú cyklotrasu. Architektom projektu je ateliér R.A.U. Architekti. Presné dátumy realizácie zatiaľ nie sú známe, najskôr však možno výstavbu predpokladať v priebehu roka 2019.

Projekt vzniká v území, ktoré prechádza aktívnou transformáciou a kde namiesto zóny priemyselného charakteru vzniká mestská trieda s bývaním a službami. Funkčne je v území mimoriadne vhodný a v princípe by bol aj hmotovo, keby nevznikol v susedstve projekt bytového domu Manhattan. Ten nastavuje v území určitú mierku, na ktorú by mala nadväzovať aj okolitá situácia - napríklad by mal byť vytvorený veľkorysejší verejný nástupný priestor výmenou za navýšenie projektu, čo bolo taktiež vhodné, keďže práve významné križovatky sú urbanistami odporúčané ako miesto koncentrácie výraznejších vertikálnych objektov (a v danom území sa už okrem Manhattanu nachádza napríklad Vojenské ubytovacie zariadenie "Kukurica" a pripravuje sa projekt Fénix Park).

Nanešťastie, Nové Mesto mnohokrát aj z politických dôvodov bojuje proti výškovým budovám, a to napriek tomu, že by mestskej časti priniesli viac benefitov ako negatív.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: R.A.U. / Orca design
  • Zdroj: R.A.U. / Orca design
  • Zdroj: R.A.U. / Orca design

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube