Author photoAndrej Sárközi 10.03.2023 08:52

Veľká premena Matadoru pokračuje: Prvá časť Kopčianky sa kolauduje, bude súčasťou druhého centra Petržalky

Aj napriek odporu a konfliktom, predsa len sa Petržalka rozvíja, v niektorých lokalitách skutočne výrazne. Po realizácii naplánovaných projektov bude v budúcnosti mestská časť pripomínať samostatné mesto s charakteristickými štvrťami a lokálnymi centrami. Jedno z takých vzniká v bývalom priemyslenom areáli Matador. Jeho súčasťou bude aj obytný súbor Kopčianka, ktorý prekonal niekoľko významných miľníkov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Rezidenčný development vzniká na mieste bývalých priemyselných hál a areálov Matadoru, kedysi najväčšieho priemyselného podniku v Petržalke. Výroba v území je však minulosťou už dlhé desaťročia a veľká časť starších výrobných hál bola zrovnaná so zemou. Priemyselná zóna západne od sídliska tak dostala šancu na postupnú transformáciu.

Tej sa chytili už viacerí developeri. Prvé masívnejšie projekty začali vznikať na začiatku 21. storočia (komplex Vienna Gate). Dnes sa však dynamika rozvoja zvyšuje, čoho súčasťou je aj vznik obytného komplexu od spoločnosti Metrostav Slovakia na plochách v susedstve Kopčianskej ulice - resp. Ulice Závodu Matador. Kopčianku pôvodne rozvíjal iný developer, ktorý rozbehol aj povoľovací proces. Development niesol názov Petržalské terasy. Metrostav ho prebral už takmer vypovoľovaný, takže v koncepte urobil len minimálne zmeny. Zámer premenoval, rozbehol predaj a v roku 2021 aj výstavbu prvej etapy.

Juhovýchodne od známej petržalskej Smaltovne tak vzniká riadková zástavba štvorice (dnes trojice) bytových domov, oddelených parkovo upravenými vnútroblokmi. Naplánované domy sú trojsekciové (budú mať tri vchody), z toho najvyššie sekcie disponujú 11 nadzemnými podlažiami a sú šachovnicovo prestriedané tak, aby nevznikla rada rovnako vysokých objektov. Nižšie sekcie disponujú 5 nadzemnými podlažiami. Development bol naplánovaný v dvoch etapách, prvá priniesla výstavbu trojice bytoviek A až C, posledný dom D je na južnom okraji pozemku.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Metrostav Slovakia

V trojici domov prvej etapy je umiestnených 231 bytov, v celom komplexe ich bude 308. Budovy sú navrhnuté tak, aby na každom poschodí v danej sekcii boli maximálne štyri byty. Záujemcovia si môžu vybrať z 1,5-izbových nehnuteľností, 2-izbových, 3-izbových či 4-izbových bytov. Každá nehnuteľnosť má vlastnú loggiu a výhľad do parku, na krajinu, či na mesto. 

Z hľadiska kontaktu s okolím je pozitívom existencia aktívneho prízemia, kde sa budú nachádzať obchodné prevádzky, orientované do vnútroblokov. Projekt však bude obklopený aj rozsiahlymi povrchovými parkovacími plochami, čo atraktivitu developmentu trochu znižuje. 

Architektúra domov je vcelku jednoduchá, hoci s ohľadom na lokalitu a jej súčasný stav má akceptovateľnú úroveň. Veľkú rolu pravdepodobne zohrávala snaha o racionalitu v záujme dobrého cenového štandardu. Napriek tomu domy na prvý pohľad zaujmú otvormi pre loggie. Problémom je skôr urbanistické riešenie, kedy projekt komunikuje s rozvíjajúcim sa okolím len málo. Architektonický koncept prepracovala prestížna kancelária Pantograph. 

Prvá etapa Kopčianky, teda objekt A-C, bola dokončená v poslednom mesiaci roka 2022. Developer hlásil pomerne úspešný predaj bytov už v prvej polovici minulého roka, to potvrdzuje aj dnes. „Tempo predaja je v zmysle dlhodobého plánu v poriadku, aktuálne, v čase prebiehajúcej kolaudácie, máme predaných cez 90% bytov. Predajnosť z posledných mesiacov je v priemere 2 byty mesačne, čo vzhľadom na aktuálny stav projektu považujeme za dostatočné,” uviedol development manažér Metrostavu Slovakia, Lukáš Micka. Ten predpokladá, že do konca roka budú mať prvú etapu projektu vypredanú, nakoľko noví záujemcovia už uvidia hotový produkt na osobných prehliadkach s nasťahovaním sa už v tomto roku. 

Okrem benefitov ako zelené vnútrobloky, dobrá dostupnosť či maximálne traja susedia na poschodí ponúka developer aj iné výhody. „Aktuálne ponúkame ako benefit predkolaudačný bonus, kde pre vybrané byty, s už dokončeným štandardom, dávame pivničnú kobku a vonkajšie parkovacie miesto v cene bytu,” spresňuje Lukáš Micka. Horúcou tému sú stále aj inflačné doložky. Tie sa týkajú mnohých zákazníkov novostavieb, ktorí sú nasledne prekvapení zvýšením ceny už predtým zazmluvneného bytu. Tento jav sa pri obytnom súbore Kopčianka nevysktuje. „Inflačnú doložku sme v zmluvách o budúcich kúpnych zmluvách nikdy nemali a aktuálne ani neplánujeme túto doložku dávať do zmlúv. Cenu garantujeme podpisom rezervačnej zmluvy,” vyjadril sa pre YIM.BA Lukáš Micka. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nateraz nie je známe, aké prevádzky budú umiestnené v partiri jednotlivých domov. Túto informáciu developerovi klienti podľa jeho slov neposkytli. Známa je však skutočnosť, že v projekte je naplánovaná aj druhá etapa. Tá priamo nadviaže na prvú trojicu a bude takmer identická s prvou etapou. Určité rozdiely tu ale budú. Štandard objektu D má byť realizovaný vo vyššej triede A0, nakoľko sú už v platnosti prísnejšie pravidlá energetickej hospodárnosti budov. Je možné, že prítomné budú aj mierne zmeny dispozícií a štandardov v závislosti od aktuálnej trhovej situácie v čase spustenia predaja.

Samotný predaj bytov v objekte D a aj výstavba však ešte nemá stanovený termín spustenia. „Oba termíny ovplyvňuje zmena územného plánu, ktorá aktuálne prebieha v spolupráci s Hl. mestom Bratislava,” uzatvára Development manažér Metrostavu Slovakia, Lukáš Micka. 

Developer má v pláne na Kopčianskej ulici vybudovať aj nové prepojenie. Vstup do zóny projektu Kopčianka bude realizovaný novou cestou, parkoviskom a tiež chodníkom s napojením aj na cyklotrasu na Kopčiansku ulicu pozdĺž budovy Terra Medica. Taktiež bude realizovaný aj chodník s napojením na Ul. Gustáva Mallého.

 

Kopčianka sa stane súčasťou novej štvrte, ktorú pripravuje developer OXIO. Vznikne tu druhé centrum Petržalky. Zdroj: OXIO

 

Výstavbou obytného súboru Kopčianka sa rozvoj v území ani zďaleka nekončí. Najvýraznejším prepojením s minulosťou bude susedný development Nová Matadorka - Smaltovňa od developera OXIO a architektonických kancelárií Compass a Superatelier. Investor tu chce zachovať historickú petržalskú smaltovňu a doplniť ju novými objemami. Zachované fragmenty starej budovy majú byť následne určené pre komerčné alebo kultúrne účely.

Ide len o prvú etapu omnoho rozsiahlejšej schémy Nová Matadorka, ktorej ambície sú skutočne rozsiahle. Táto časť Petržalky dostane hneď niekoľko nových výškových budov a obytných blokov, približne 2,5-tisíca bytov a apartmánov, kancelárie, nové námestie, parkovo upravenú zeleň, školu či nové športoviská. Nová štvrť by sa mala vyznačovať atraktívnym urbanistickým riešením, kedy bude podstatná časť zóny riešená ako pešia zóna. Zachované budú aj fragmenty pôvodných objektov. Za developmentom za 550 miliónov eur bude stáť opäť OXIO.

Vznikne tu teda nové centrum Petržalky. Ide však o logický vývoj, keďže bývalý areál Matador sa nachádza relatívne blízko centra Bratislavy. Rovnako disponuje dobrým dopravným napojením na cestnú sieť, diaľnicu či vlak, zaberá veľkú rozlohu a disponuje vcelku priaznivým územným plánom. To všetko vytvára predpoklady pre masívny rozvoj, ktorý je zároveň v súlade so strategickými cieľmi mesta. 

Bratislava potrebuje využiť brownfieldy, potrebuje sa stať kompaktnejšou a takisto aj revitalizovať zanedbané oblasti. Kopčianka tak môže byť drobným, ale dôležitým dielikom, ktorý zmení zanedbanú zónu v najväčšej mestskej časti v metropole. Táto transformácia snáď nebude trvať celé desaťročia, ale len roky. Čoskoro tu môže vzniknúť kus lepšieho mesta. 

 

Fotografie z 03.03.2023. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube