Author photoAndrej Sárközi 30.03.2023 16:10

Rozvoj Matadoru nekončí: Kopčianka sa má rozšíriť, naráža na Územný plán

Kedysi najväčší priemyselný podnik v Petržalke, Matador, už dlhé roky mení svoju podobu. Súčasťou transformácie je aj projekt Kopčianka od spoločnosti Metrostav Slovakia, ktorá bude súčasťou potenciálneho druhého centra Petržalky. Po nedávnych novinkách z prvej etapy nastal pokrok aj v príprave druhej.

Zdroj: Metrostav Slovakia, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Metrostav Slovakia, Nino Belovič / YIM.BA

Aj napriek častému odporu a konfliktom sa Petržalka naďalej rozvíja. V niektorých lokalitách sú zmeny skutočne výrazné. Po realizácii naplánovaných projektov bude v budúcnosti mestská časť pripomínať samostatné mesto s charakteristickými štvrťami a lokálnymi centrami. Tento proces sa týka aj areálu niekdajšieho priemysleného areálu Matador. Výroba v tomto území je minulosťou už desaťročia, pričom veľká časť starších výrobných hál bola zrovnaná so zemou. Prvé masívnejšie projekty (napríklad komplex Vienna Gate) tu začali vznikať na začiatku tohto storočia.  

Transformácia územia však pokračuje. Najaktuálnejšou realizáciou je rezidenčný development Kopčianka. Projekt pôvodne rozvíjala iná spoločnosť, ktorá rozbehla povoľovací proces na súbor pod názvom Petržalské terasy. Metrostav ho prebral už takmer vypovoľovaný, takže v koncepte urobil len minimálne zmeny. Zámer premenoval, rozbehol predaj a v roku 2021 aj výstavbu prvej etapy. Architektonické riešenie prepracovala prestížna kancelária Pantograph. 

Prvé domy vznikli juhovýchodne od známej petržalskej Smaltovne v podobe troch bytových objektov A-C. Osadené sú v riadkovej zástavbe a oddelené parkovo upravenými vnútroblokmi. Domy sú trojsekciové (majú tri vchody), z toho najvyššie sekcie disponujú 12 nadzemnými podlažiami. Vyššie časti sú šachovnicovo prestriedané tak, aby nevznikla rada rovnako vysokých objektov. Nižšie sekcie majú šesť nadzemných podlaží. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Metrostav Slovakia

Vzniká tu 231 bytov, pričom v celom komplexe ich má byť až 308. Budovy sú navrhnuté tak, aby na každom poschodí v danej sekcii boli maximálne štyri byty. Záujemcovia si môžu vybrať z 1,5-izbových, 2-izbových, 3-izbových či 4-izbových bytov. Každá nehnuteľnosť má vlastnú loggiu a výhľad do parku, na krajinu či na mesto. 

Ako sme v nedávnej minulosti uviedli, prvá etapa Kopčianky, teda objekty A-C, bola dokončená v poslednom mesiaci roka 2022. Developer hlásil pomerne úspešný predaj bytov už v prvej polovici minulého roka, čo pre YIM.BA to investor potvrdil aj v súčasnosti. Podľa spoločnosti je aktuálne predaných cez 90 percent bytov a do konca roka 2023 chce mať developer prvú etapu vypredanú. Metrostav chce k projektu ponúknuť niekoľko benefitov - pre vybrané byty s už dokončeným štandardom dáva spoločnosť pivničnú kobku a vonkajšie parkovacie miesto v cene bytu.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Development je od začiatku naplánovaný v dvoch etapách. Po dokončení trojice spomenutých bytoviek A až C má prísť na rad posledný dom D na južnom okraji pozemku. Dnes sa definitívne otvorila možnosť pre jeho vznik. Mestská časť Petržalka, ako príslušný stavebný úrad, vydala stavebné povolenie stavbu objektu nebytovej administratívnej budovy D. 

V prípade povolenia tak nejde o bytový dom, ako v minulosti komunikoval developer, ale o administratívu. Má to však jednoduché vysvetlenie, hoci o niečo komplikovanejšie prevedenie: „Vydané stavebné povolenie na 4. objekt ako nebytový je podmienkou pre splnenie aktuálneho územného plánu, ktorý nedovoľuje výstavbu čiste bytového projektu,” vysvetlil Lukáš Micka, development manažér Metrostavu Slovakia. „Naším zámerom je stavať 4. objekt ako bytový po zmene územného plánu, ktorý aktuálne už prebieha v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou,” ozrejmil. 

Stavba tak má priamo nadviazať na prvú trojicu a bude architektonicky identická s prvou etapou. Podľa stavebného povolenia je dočasná funkcia administratívy v objekte doplnená na prízemí občianskou vybavenosťou. Na prvom podzemnom podlaží je situované podzemné parkovanie v garáži. Budova je tvorená v juhovýchodnom nároží jednou dvanásťpodlažnou sekciou a zvyšnou šesťpodlažnou sekciou.

Po zmene Územného plánu a možnosti vybudovania bytového domu má byť energetický štandard objektu D realizovaný vo vyššej triede A0, nakoľko sú už nejakú dobu v platnosti prísnejšie pravidlá energetickej hospodárnosti budov. Pravdepodobné budú aj mierne zmeny dispozícií a štandardov v závislosti od aktuálnej trhovej situácie v čase spustenia predaja

Development manažér Lukáš Micka pre YIM.BA rovnako uviedol, že aktuálne je realizovaná modernizácia križovatiek a verejného osvetlenia na križovatkách Rusovská cesta - Kopčianska a Kopčianska - Röntgenová - Vranovská. „Na oboch križovatkách pribudne svetelné riadenie a nové odbočovacie pruhy budú na križovatke Kopčianska/Röntgenová/Vranovská. Ide o vynútenú investíciu, ktorá výrazne zlepší lokalitu. Celkové náklady presahujú 1 milión eur, ktoré hradí naša spoločnosť,” uviedol. Samotná zóna brownfieldu Matador by sa bez realizácie predmetných križovatiek totiž nemohla ďalej rozvíjať.

Pokračovanie Kopčianky sa tak definitívne priblížilo k realizácii. Potrebná zmena Územného plánu bude istý čas trvať. Momentálne má všetko v rukách Hlavné mesto, ktoré plánuje úpravy plánu v najbližších rokoch tak, aby priniesli aj vznik niekoľkých nájomných bytov. Vytvorí tým predpoklady pre pokračujúci rozvoj lokality, ktorý sa rezidenčným súborom Kopčianka ani zďaleka nekončí.

 

Zdroj: Metrostav Slovakia


Najvýraznejším prepojením s minulosťou bude susedný development Nová Matadorka - Smaltovňa od developera OXIO a architektonických kancelárií Compass a Superatelier. Investor tu chce zachovať historickú petržalskú smaltovňu a doplniť ju novými objemami. Zachované fragmenty starej budovy majú byť následne určené pre komerčné alebo kultúrne účely.

Ide o prvú etapu omnoho rozsiahlejšej schémy Nová Matadorka, ktorej ambície sú skutočne obrovské. Táto časť Petržalky dostane hneď niekoľko nových výškových budov a obytných blokov, približne 2,5-tisíca bytov a apartmánov, kancelárie, nové námestie, parkovo upravenú zeleň, školu či nové športoviská. Nová štvrť by sa mala vyznačovať atraktívnym a súčasným urbanistickým riešením, kedy bude podstatná časť zóny riešená ako pešia zóna. Zachované budú aj fragmenty pôvodných objektov. Za developmentom za 550 miliónov eur bude stáť opäť OXIO.

Vznikne tu akési nové centrum Petržalky, čo je logický vývoj, keďže Matador sa nachádza pomerne blízko centra Bratislavy. Dobré je aj dopravné napojenie na cestnú sieť, diaľnicu alebo vlak. To všetko vytvára predpoklady pre masívny rozvoj, ktorý je zároveň v súlade so strategickými cieľmi mesta. Kopčianka sa tak stáva dôležitým kúskom medzi developmentami, ktoré transformujú zanedbanú zónu v najväčšej mestskej časti Bratislavy. 

 

Fotografie z 3.3.2023. Pozrite si výstavbu Kopčianky vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube