Author photoAdrian Gubčo 25.01.2023 16:29

Zlá doba pre predaj bytov. Stockerka predstavila ceny, kupcov zatiaľ hľadá

Spustenie predaja bytov v novom projekte v Bratislave bolo pred rokom spojené s mimoriadnym záujmom potenciálnych klientov. Developerom sa darilo v priebehu niekoľkých týždňov a niekedy aj dní vypredávať celé várky bytov, ak sa vôbec dostali do ponuky a neboli obsadené už predtým. Situácia sa odvtedy zmenila, čomu na prvý pohľad nasvedčuje aj projekt Stockerka od Proxenty v Devínskej Novej Vsi.

Zdroj: Proxenta

Zdroj: Proxenta

Stockerka, pôvodne známa pod názvom Pod Srdcom, má vzniknúť na juhovýchodnom okraji zastavanej časti Devínskej Novej Vsi. Ide o rozvojovú oblasť, kde v uplynulých rokoch pribudli rodinné aj bytové domy, doplnené o niekoľko objektov občianskej vybavenosti. Do budúcna má tento trend pokračovať. Developeri pritom zdôrazňujú dostupnosť prírodného prostredia Devínskej Kobyly, cyklotrás, smerujúcich do Rakúska, ale aj nákupného centra či práve dokončovanej nemocniceBoroch.

Rovnako je na tom aj finančná skupina Proxenta, ktorá je čoraz aktívnejšia aj realitnom biznise. Doteraz sa zameriavala najmä na projekty v centrách miest – niekoľko developmentov dokončila či realizuje v centrálnej Bratislave, veľký projekt dobudovala v Nitre a prebudovať sa chystá aj rozsiahly areál neďaleko centra Banskej Bystrice. Stockerka je tak v portfóliu skupiny úplnou novinkou.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta

Projekt bude tvorený štvoricou rezidenčných objektov, doplnených o jeden samostatný objekt občianskej vybavenosti. Domy sú orientované západo-východne a doplnia podobne orientovanú zástavbu v podobe supermarketu a novšieho bytového domu. Budovy budú mať maximálne osem podlaží, pričom jednotlivé podlažia budú ustupovať, aby vznikli smerom na juh terasové byty. Objekt občianskej vybavenosti (pravdepodobne reštaurácia) bude mať len jedno podlažie.

Nachádzať sa tu bude 271 bytov a apartmánov. Ako uvádza developer, ponuka bytov je vyskladaná s ohľadom na súčasné trendy. V preklade to znamená, že najväčší podiel tvoria dvojizbové byty, nasledované trojizbovými a štvorizbovými. Výmery dvojizbových začínajú na 48 metroch štvorcových. Prízemné byty majú predzáhradky, rezidencie na najvyššom podlaží zas terasy. Ostatné jednotky obsahujú balkóny. Proxenta o bytoch hovorí, že sú „do detailov premyslené, aby sa dali ľahko a účelne zariadiť“ – ide teda o racionálne dispozície, vychádzajúce z overeného modelu.

Finančníci totiž architektúru zverili kancelárii Atelier 3M, ktorá sa podieľala aj na navrhovaní obytného súboru Nuppu od YIT Slovakia. Ide o veľký projekt s vyše tisíc bytmi, čo architektom nepochybne dodalo množstvo skúseností, ako navrhovať efektívne bývanie. V Stockerke ich očividne zúročili. Čo sa týka vonkajšieho výrazu, domom budú dominovať farebne odlíšené pásové balkóny, doplnené o výraznú strešnú konštrukciu s povrchovou úpravou z (pravdepodobne) drevených lamiel. Budovy budú osadené do parkovo upravenej zelene s ihriskom či športoviskom. V parteri jedného z objektov má byť materská škola. 

Ide tak o pomerne decentný projekt, zvlášť s prihliadnutím na lokalitu na okraji Bratislavy. Stockerka by mala ísť do výstavby už v priebehu tohto roka – zisk stavebného povolenia investor odhadoval už na prvú dekádu. Dokončenie sa predpokladá v roku 2025. Územné rozhodnutie zámer získal ku koncu minulého roka. 

 

Súčasťou projektu bude samostatný objekt občianskej vybavenosti s reštauráciou. Zdroj: Proxenta

 

Napriek určitým kvalitám a cenám, ktoré „príjemne prekvapia“ – najlacnejšie dvojizbové byty sa dajú kúpiť už za necelých 182-tisíc eur – sa v tomto momente nedá povedať, že by bola predajnosť fantastickým úspechom. Developer predaj uviedol už takmer pred dvoma týždňami. Zo 70 bytov v objekte B je dnes ako rezervovaných uvádzaných 6. Klientov oslovili niektoré z dispozične najlepšie riešených bytov v ponuke.

Doterajšie výsledky nie sú v kontexte aktuálnej situácie na rezidenčnom trhu veľmi prekvapivé. Podľa analytikov z firiem Bencont aj Herrys dnes trh úplne ochladol. Bencont zaznamenal za štvrtý kvartál roku 2022 len 215 predaných bytov. Dve tretiny z celkového počtu predaných bytov sa predali počas prvého polroka. Ľudia takto reagovali na celkovú neistotu, infláciu a rast úrokových sadzieb.

Z tohto dôvodu sú aktuálne mnohí developeri opatrní pri nasadzovaní nových jednotiek na trh. Namiesto toho čakajú na vývoj situácie a celkové ekonomické oživenie aj rast optimizmu. Nejakú dobu k tomu však nepríde – pre klientov, závislých od hypoték, je v tomto momente do veľkej miery nevýhodné sa zadlžovať. Tí, ktorí to nutne nepotrebujú, jednoducho kúpu bytu odkladajú.

Doterajší vývoj predajnosti v Stockerke akoby to potvrdzoval. Projekt sám osebe má určité kvality a pre ľudí, ktorým neprekáža bývanie ďalej od centra, môže byť atraktívny. Dôležitým faktorom pre mnohých je aj prítomnosť zelene či kvalitných výletných cyklotrás. Keď ale vedia, že sa dnes kúpa bytu enormne predraží, dáva im zmysel nejakú dobu počkať. Napokon, byty v Stockerke sa na nejakú dobu ešte na trhu „ohrejú“.

Projekt v Devínskej Novej Vsi v tomto smere nebude asi jediným. Viacerí developeri asi budú čakať dlhšie na vypredanie bytov. Pokračovať tak môže postupné zväčšovanie ponuky, teda niečo, po čom sa volalo už dlhšie. Nanešťastie, okolnosti, za akých k tomu dochádza, neprinášajú väčšiu dostupnosť bývania, práve naopak. Je navyše diskutabilné, či sa to počas tohto roka zásadnejšie zmení.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube