Author photoAdrian Gubčo 24.05.2019 14:25

Budova školy na Školskej ulici je minulosťou

Na Školskej ulici v Starom meste bola pred niekoľkými dňami ukončená asanácia staršej zanedbanej budovy školy, prakticky posledného zvyšku zástavby tejto ulice, ktorá bola kedysi predmestím Bratislavy. Dnes je však súčasťou centra mesta a v tomto zmysle tu čoskoro vznikne komplexný development zahŕňajúci bývanie aj kancelárie.

Školská ulica bola kedysi súčasťou predmestia Blumentál, ktoré sa začalo rozvíjať v 19. storočí a pozostávalo predovšetkým z jednopodlažných, výnimočne dvojpodlažných domov. Súčasťou štvrte bolo viacero ulíc, ktoré medzičasom zanikli, prípadne prišli o kompletnú pôvodnú zástavbu – napríklad Valónska, Slovanská alebo Fazuľova. Školská mala významné postavenie, keďže sa tu nachádzala práve budova školy.

S postupnou premenou štvrte však bola táto funkcia potlačená a teraz už osamotená budova bola opustená a chátrala. Odhliadnuc od niektorých prvorepublikových vízií, bolo celé okolité územie v socialistickom období považované za súčasť tzv. Priečnej osi, teda hlavnej mestskej triedy, ktorá mala prepojiť Hlavnú stanicu s nábrežím Dunaja a okolo ktorej mali byť koncentrované vládne inštitúcie.

Hoci táto myšlienka bola ešte za socializmu opustená, v okolí sa skutočne nachádzajú významné vládne a vzdelávacie komplexy – Úrad vlády, Ministerstvo dopravy a výstavby, Ministerstvo financií, Národná banka Slovenska, Rozhlas a televízia Slovenska či Slovenská technická univerzita. Je teda zrejmé, že drobná, málo hodnotná stavba tu už nemala miesto.

 

Archívna fotografia budovy z roku 2009

 

Pozemok, kde škola stála, ako aj východná strana Školskej, čoskoro prejde transformáciou, ktorá toto územie premení na platnú súčasť centra Bratislavy. Okrem prevažujúcej administratívnej funkcie by tu malo vzniknúť aj bývanie a skvalitniť by sa mali verejné priestranstvá. Chystaný development súvisí s aktivitami spoločnosti Penta Real Estate.

Developer plánuje v priestore vymedzenom Školskou ulicou a Ulicou Imricha Karvaša vybudovať administratívny komplex Florian Offices so šiestimi nadzemnými podlažiami a viac ako 10-tisíc metrami štvorcovými kancelárskych plôch. Budova bude mať vyvýšený parter so službami a atraktívnu modernú architektúru. Na dizajne pracuje nemecká kancelária Vietzke&Borstelmann, ktorú založili dlhoroční partneri v Zaha Hadid Architects, spoločne so štúdiom Pantograph. Realizácia je predbežne odhadovaná na roky 2019 až 2022.

Okrem toho má však priamo pod NBS vzniknúť bytový dom, na ktorom pracujú kancelárie GutGut a JRKVC. Medzi týmto domom a Florian Offices vznikne menšie námestie, do ktorého bude orientovaná občianska vybavenosť a služby. Zmena nakoniec čaká aj pozemky na východnej strane Školskej, kde vznikne osempodlažný Obytný súbor Fazuľova s 231 bytmi, pripravovaný tými istými architektmi. Verejné priestory v území spolunavrhuje kancelária LABAK. Realizácia je odhadovaná na roky 2020 – 2022.

 

Pozemok, kde vznikne Obytný súbor Fazuľová

 

Okolo premeny územia sa tak sústredia mnohí z najlepších a najviac oceňovaných architektov na Slovensku. Ide však zároveň o jednu z najvzácnejších rozsiahlejších voľných plôch v blízkosti jadra Bratislavy, preto je to úplne adekvátny prístup. Na Florian Offices sa podľa známych informácii organizovala medzinárodná architektonická súťaž.

Po dokončení všetkých týchto projektov tak bude centrálna Bratislava opäť o niečo kompaktnejšia, živšia a atraktívnejšia. Zánikom posledného veľkého voľného pozemku v takej blízkosti centra sa zároveň pozornosť developerov prenesie na parcely v iných lokalitách, vyžadujúcich si transformáciu a prestavbu, prípadne na prieluky. Základnou úlohou tak ostane revitalizácia verejných priestranstiev, ktorých úroveň je aj naďalej veľmi nízka.

Signály, že by sa to mohlo zmeniť, však už existujú – okrem nedávno predstavenej štúdie premeny Floriánskeho námestia má Hlavné mesto v rozpočte nachystanú pložku pre vypracovanie štúdie ďalších úprav verejných priestranstiev v lokalite. Okrem toho, v rámci Blumentálu sa začínajú združovať kľúčoví miestni aktéri v podobe združenia Blumentálska partia, pričom jednou z ich hlavných požiadaviek je zlepšovanie fyzického stavu okolia.

Kedysi chudobné predmestie sa tak môže zmeniť na modernú súčasť metropoly, čím sa zavŕši proces, započatý pred desiatkami rokov. Aj vďaka zahusťovaniu, z ktorého sa neprávom robí strašiak, bude Blumentál skvelou mestskou štvrťou a jednou z najlepších v Bratislave.

 

Fotografie z 19.5.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.5.2019
  • Fotografia z 19.5.2019
  • Archívna fotografia z roku 2009
  • Florian Offices. Zdroj: Florian Offices / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube