Author photoAdrian Gubčo 20.04.2023 17:57

Lepšie možnosti pre šport. Príprava novej haly na Pionierskej začína

Bratislava sa usiluje zlepšiť možnosti pre športovanie a aktívne trávenie voľného času. Postupne sa tak obnovujú exteriérové športového plochy vo viacerých mestských častiach, pričom asi najďalej je v tomto smere Nové Mesto. Po miestnej samospráve sa pridáva aj mestská, ktorá štartuje prípravu na vznik novej haly na Pionierskej ulici.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Mestská časť Nové Mesto v uplynulých rokoch úspešne zrevitalizovala viacero športových areálov, patriacich k miestnym školám. Významný projekt sa zrealizoval na Riazanskej, tradične dobrou kvalitou disponuje areál (športovej) školy na Kalinčiakovej. V priebehu minulého roka došlo aj na realizáciu dlhoočakávaného projektu revitalizácie športového areálu na Pionierskej, v susedstve Základnej školy Pionierska.

Športovisko sa nachádza v srdci veľkého sídliska Pokrok (Februárka), preto bolo dlhodobo hojne navštevované miestnymi obyvateľmi. Tí sa už niekoľko rokov usilovali o zlepšenia stavu priestoru, čo sa konečne v roku 2021 prenieslo do spustenia rekonštrukčných prác. Dnes je obnova v podstate dokončená.

V jadre priestoru sú ihriská pre basketbal, v zime a na jar pre hokej, futbal, nohejbal, pozemný hokej a ďalšie športy. Toto jadro je obklopené bežeckou traťou a korčuliarskou dráhou. Po okrajoch sú zóny pre workout, pétanque, cvičisko pre seniorov, stolný tenis a tribúna, umiestnené tu majú byť aj pergoly. Z juhovýchodnej strany vznikol „líniový park“, teda zelená línia, oddeľujúca areál od školy.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: LABAK
  • Stav budovy pred zánikom. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Popri zlepšenom stave exteriérového športoviska začal začala omnoho trúchlivejšie pôsobiť susedná hala v správe Hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré tu prevádzkovalo elokované pracovisko Centra voľného času Gessayova. Budova bola viditeľné zanedbaná. Mesto, ktoré na začiatku minulého roka ohlásilo masívny program obnovy a modernizácie centier voľného času, chcelo halu na Pionierskej zrekonštruovať za 1,5 milióna eur.

Ako však ukázali statické posudky, existujúcu budovu nebolo možné zachrániť. Magistrát tak musel pristúpiť k asanácii objektu. Táto sa rozbehla v uplynulých dňoch, objekt tak bude onedlho minulosťou.

Na mieste pôvodného objektu je naplánovaný vznik novej haly, ktorá má byť na omnoho vyššej úrovni. Podľa mesta bude novostavba obsahovať multifunkčné ihrisko s rozmermi 20x40 metrov, vhodné aj na usporadúvanie športových súťaží. Vysoká zas bude osem metrov, vďaka čomu má byť použiteľná aj na gymnastiku. Oproti doterajšiemu stavu pribudne hľadisko pre 100 návštevníkov a tiež malý bufet.

Aj do tohto projektu plánuje mesto vložiť 1,5 milióna eur. Projekt má, podľa všetkého, vypracovať architektonická kancelária Modulor, ktorá sa podieľala na stvárnení podoby exteriérového priestoru. Magistrát tak nepristúpil k vyhláseniu architektonickej súťaže ani osloveniu Metropolitného inštitútu Bratislavy a jeho zmluvných architektov. Zverejnené vizualizácie prezentujú vcelku jednoduchú stavbu bez mimoriadnej invencie.

V každom prípade, pre lokálnu komunitu ide o dôležitý projekt, ktorý zlepší kvalitu života. Termíny realizácie nie sú v tomto momente známe. Nie je však vylúčené, že sa stavať začne ešte tento rok. V takom prípade by mohla byť nová hala na Pionierskej realitou už v priebehu roka 2024.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube