Author photoAdrian Gubčo 20.03.2025 11:40

Bratislava inšpiruje svet. Úprava verejného priestoru na Mýtnej a Vazovovej priťahuje pozornosť odborníkov

Bratislavu si vo všeobecnosti nepredstavujeme ako mesto, ktoré by mohlo byť v niečom návodom pre iné svetové metropoly či menšie sídla. Napriek tomu sa aj tu čas od času realizujú riešenia, ktoré v pozitívnom duchu zaujali zahraničných expertov. Najnovším príkladom je úprava priestranstva na križovatke Mýtnej a Vazovovej, zrealizovaná v priebehu minulého roka.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Úroveň verejného priestoru v slovenskej metropole je nízka. Dlhé desaťročia sa ignorovali investície do jeho zlepšovania, a ak na nejaký zásah došlo, bol nezriedka nízkej kvality. Zmena prišla so založením Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB). Novozriadená mestská organizácia začala s tvorbou manuálov, princípov, štandardov aj konkrétnych projektov, ktoré mali zmeniť situáciu. Dnes, po šiestich rokoch, prinášajú tieto aktivity svoje ovocie.

Viacero prehliadaných verejných priestranstiev v meste zmenilo svoju tvár. Najviac ich pribudlo v rámci iniciatívy Živé miesta, ktorej cieľom bolo zlepšiť stav dlhodobo zanedbávaných plôch. V poslednom období sa však ťažisko aktivít presunulo k vízii Mesto pre deti, ktorá si kladie za cieľ zlepšiť bezpečnosť (nielen) detí v rámci mesta. Prakticky sa odzrkadľuje v úpravách priestranstiev v blízkosti škôl.

Cieľom je totiž zlepšiť bezpečnosť a kvalitu pešej dochádzky do školy, čím sa má zvýšiť podiel detí a rodičov, ktorí sa prepravujú práve takýmto spôsobom. Doterajšie pomery totiž od pešej mobility skôr odrádzali. V okolí škôl sa počas rána nezriedka tvoria malé lokálne zápchy v dôsledku množstva automobilov, ktorými rodičia privádzajú deti. Výsledkom boli nebezpečné situácie.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Mesto sa to rozhodlo zmeniť prostredníctvom vedomých úprav okolitých plôch. Spoločne s niekoľkými školami rozbehlo projekt školských ulíc, ktoré majú počas kritických hodín zamedziť prístupu automobilov. Inde sa rozhodlo upraviť existujúce pomery, aby napríklad došlo k rozšíreniu chodníkov, zvýšeniu bezpečnosti priechodov pre chodcov a k lepšej organizácii parkovania.

To bol aj príklad križovatky Mýtnej a Vazovovej v Starom Meste. V jej blízkosti sa nachádza významná základná škola a gymnázium, v dôsledku čoho sa tadiaľto prepravuje množstvo žiakov. Prechádzali nezriedka aj cez križovatku, z ktorej väčšiu časť tvorila obrovská asfaltová plocha, ktorá nemala významnejšie využitie ako plocha pre zopár parkujúcich automobilov. Išlo o dokonalý príklad neefektívneho dopravného priestoru.

Mesto preto v spolupráci s konzultantmi z americkej organizácie Bloomberg Associates prišlo s dvojetapovou stratégiou, ako zlepšiť situáciu. Najprv v roku 2023 upravilo plochu pomocou metódy tzv. taktického urbanizmu – pomocou lacnej farby a zábran rozšírilo plochy pre peších na úkor divokého parkovania, čím si otestovalo koncept budúceho riešenia. Tento krok vyvolal u časti verejnosti rozpaky, keďže MIB nešťastne zvolil grafiku, naznačujúcu, že tu má byť detské ihrisko či herná plocha. Inak sa ale ukázala správnosť riešenia.

Následne v roku 2024 pristúpilo mesto k reálnej fyzickej úprave plochy. V rámci projektu boli významne rozšírené plochy pre peších, vznikol lokálny parčík so sedením, zlepšili sa priechody pre chodcov a vybudoval jeden vyvýšený priechod, pribudli nové parkovacie miesta a objavila sa tu Bratislavská dlažba. Vo výsledku sa tak dramaticky zlepšila kvalita pešieho pohybu na mieste, kde bol predtým len zbytočný a prehrievajúci sa asfalt.

Ide o drastickú zmenu k lepšiemu, ktorá neušla pozornosti odbornej verejnosti. Táto začína presahovať za hranice Slovenska a ako vzorový príklad úpravy verejného priestoru ju zdieľajú rešpektovaní urbanisti a komentátori.

 

Stav počas realizácie pilotného projektu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Príkladom je Lior Steinberg, urbanista a vplyvný komentátor, sledujúci rozvoj verejného priestoru na celom svete. Na sociálnej sieti LinkedIn ho sledujú desaťtisíce ľudí, spravidla experti na mestské témy. Aj jeho zaujala úprava lokálnej bratislavskej križovatky.

„Pozrite si neuveriteľnú transformáciu z Bratislavy,“ vyzýva svojich sledovateľov. „Ide o fantastický príklad pretvárania našich ulíc, zlepšovania kvality života obyvateľov a vytvárania udržateľnejšieho mesta,“ popisuje minuloročnú úpravu. Priblížený tu je pôvodný stav aj finálne stavebné riešenie.

Steinberg zdôrazňuje, že to nie je o rušení priestoru pre autá, ale o jeho lepšom prerozdelení v prospech ľudí. „Keď si uvedomíte, koľko priestoru je zbytočne minutého pre autá, možnosti sú nekonečné,“ konštatuje. V tomto prípade mal rozhodne pravdu, keďže úpravou križovatky nedošlo k žiadnemu narušeniu dopravy. Na druhej strane, plochy v prospech peších sa rozšírili dramaticky, rovnako ako sa zlepšila ich bezpečnosť.

Úprava križovatky na Mýtnej a Vazovovej nie je dokonalá. Kriticky sa k nej postavili predovšetkým cykloaktivisti, podľa ktorých nepriniesla žiadne výrazné zlepšenie v prospech cyklistickej dopravy. Stále však zostáva nielen na bratislavské, ale aj medzinárodné pomery výnimočným riešením. Očividne si to myslia aj Steinbergovi sledovatelia, keďže sa projekt zo slovenskej metropoly následne začal zdieľať po profiloch významných urbanistických organizácií alebo združení.

Bratislava tak dokáže v niečom inšpirovať. Zároveň si ale nastavila latku aj sama pre seba, keďže táto križovatka nebola jedinou, ktorá si zaslúži prestavbu. V meste je veľké množstvo lokalít, kde je kvalita pešej chôdze i bezpečnosť nízka a zasluhuje si výrazné zlepšenia.

Dobrou správou je, že aj v pomeroch obmedzeného rozpočtu sa niekoľko zmien pripravuje. Hlavné mesto už ohlásilo, že v iniciatíve Mesto pre deti bude pokračovať. V priebehu tohto roka by sa napríklad mohlo upraviť okolie základnej školy s materskou školou na Jeséniovej, kde je situácia skutočne kritická. Okrem toho sa pripravujú zásahy na Dunajskej ulici a časti Mlynských nív, kde sa rozšíria chodníky, skvalitnia priechody pre chodcov a pribudne cyklotrasa, čím sa prepoja oddelené úseky.

Je otázne, či si aj tieto zásahy všimne svetová odborná verejnosť. Rozhodne ale prispejú k zvýšeniu kvality obyvateľov Bratislavy, či už ide o deti, smerujúce do školy, seniorov, ale aj všetkých ostatných. Uznanie zo strany expertov je potvrdením, že mesto v tomto smere postupuje správne. Dnes si už nikto nespomenie na úvodné komunikačné problémy. Výstupom zostáva lepšie prostredie pre ľudí.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube