YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.01.2019 11:00

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Po dokončení prvej fázy s názvom Lilja tak bude druhým bytový dom Tulppaani, ktorý je už skolaudovaný a takmer pripravený pre nasťahovanie sa obyvateľov. Tretia fáza v podobe domu Ruusu finišuje s dokončovaním fasád, štvrtá nazvaná Jasmiini je skôr v úvodných fázach realizácie. Predpokladá sa, že developer čoskoro rozostavia aj piatu fázu, keďže pôvodný začiatok výstavby bol odhadovaný na december 2018. Ide o dva menšie domy na západnom okraji pozemku.

Nuppu bolo už pôvodne, ešte pod iným názvom a iným developerom, naplánované ako sídlisko s charakteristickou riadkovou zástavbou, ktorá maximalizuje presvetlenie a umožňuje bývanie riešiť v súlade s prevažujúcim vkusom a normami – teda ako bývanie v zeleni. V danom prostredí ide o viacmenej akceptovateľné riešenie. Domy, s výnimkou Jasmiini, si držia vyrovnanú výšku ôsmich nadzemných podlaží, Jasmiini má dvanásť.

Keďže prvá až tretia fáza sú v podstate zhodné domy, obsahujúce po 106 bytov, od jednoizbových po štvorizbové s výmerami medzi 36 až 88 metrov štvorcových. YIT Slovakia sa vo všeobecnosti darí v predaji svojich produktov, Lilja aj Tulppaani sú kompletne vypredané, v Ruusu ostáva 19 voľných bytov.

Trochu slabšie zatiaľ ide predaj v Jasmiini, kde je z pôvodného počtu 113 bytov voľných ešte 83. Dá sa však predpokladať, že s tým, ako bude napredovať výstavba tejto budovy a vypredávať Ruusu, tak intenzívnejšie pokročí aj predaj Jasmiini. Najmenšie byty v tomto dome majú zhruba 42 metrov štvorcových (aj s balkónom), najväčšie veľkorysých 138,5 metra štvorcového.

 

Výstavba domu Jasmiini je na úrovni prvého nadzemného podlažia

 

Úspech projektu spočíva v dobrej kombinácii lokality, urbanistického konceptu a pomerne dobre nastavených dispozícii. Tie sú jednoduché a ekonomické, developer neexperimentoval a stavil na overené koncepty. Štandardy v celom projekte možno označiť skôr za priemerné, na druhej strane, zodpovedajúce cieľovej skupine.

Za kľúčový benefit možno považovať centrálnu, parkovo upravenú os projektu, ktorá má fungovať ako spoločenský priestor pre obyvateľov Nuppu. Developer tu s postupujúcou výstavbou projektu dokončuje jednotlivé prvky – smerom k prvej fáze to je multifunkčné športové ihrisko, popri druhej fáze sú naplánované piknikové stoly a komunitný gril. Do parku je orientovaná aj plánovaná občianska vybavenosť. Nezanedbateľnou výhodou je riešenie parkovania po obvode zóny.

Za architektúrou projektu stojí kancelária Ateliér 3M, ktorá ho navrhovala ešte pre pôvodného vlastníka. Po tejto stránke Nuppu nie je ničím výnimočné, zároveň však predstavuje neurážlivý štandard. Dá sa predpokladať, že po plnom dokončení zapadne do zástavby okolia a do mesta ako takého veľmi nekonfliktným spôsobom.

Kým druhá etapa je už tesne pred odovzdávaním bytov, tretia etapa si počká zrejme až do druhej polovice tohto roka. Štvrtá etapa by mala byť skolaudovaná až na konci roku 2020, čo znamená sťhovania v prvom kvartáli roka 2021. Čo sa týka ďalších fáz – predpokladaných je ešte šesť bytových – nie sú známe harmonogramy, do predaja by ale mali chodiť v priemere každého pol roka. Výstavbu Nuppu ukončí administratívny objekt, ktorý vytvorí zvukovú bariéru od diaľnice D1. Celkové dokončenie developmentu tak možno očakávať po roku 2025.

 

Centrálna os Nuppu je jeho najväčším benefitom. Zdroj: YIT Slovakia

 

Nuppu je jeden z väčších bratislavských developmentov, ktorý mení brownfield na rezidenčnú štvrť a v budúcnosti vytvorí prechod medzi Mlynskými Nivami a Prievozorm. V súčasnosti však projekt od centra mesta delí bariéra starších priemyselných areálov aj širokej Bajkalskej ulice.

V budúcnosti sa predpokladá dovedenie električkovej trate do oblasti, kým to však nastane, pribudnúť by mala aspoň cyklotrasa a zastávka MHD s obratiskom autobusov západne od projektu. Určité zlepšenie nastalo aj vďaka rekonštrukcii vozovky Hraničnej ulice a križovatky s Mierovou, čo hradil developer ako vyvolanú investíciu.  

Výsledkom projektu však bude skompaktnenie mesta, čo je rozhodne pozitívom. V podobnom duchu snáď bude pokračovať celá zóna Mlynské Nivy – Východ, ktorá predstavuje veľký rozvojový potenciál, priamo na okraji širšieho centra mesta. Masívnejší rozvoj tejto časti Bratislavy očakávam v 20-tych rokoch tohto storočia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Celkový pohľad na projekt
 • Dom Tulppaani
 • Dom Tulppaani
 • Mobiliár v okolí jednotlivých domov. Zeleň musí ešte dorásť, aby vznikol želaný efekt
 • Dvor medzi domami Lilja a Tulppaani
 • Dom Ruusu
 • Dom Ruusu
 • Komunitný gril
 • Pohľad od ulice Mlynské nivy
 • Dom Jasmiini vo výstavbe
 • Dom Jasmiini vo výstavbe
 • Obnovená Hraničná ulica
 • Obnovená Hraničná ulica
 • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube