YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.05.2019 08:45

Nové Vinice menia názov na Pod Vinicou a spúšťajú predaj a výstavbu

Rezidenčný projekt Nové Vinice v perspektívnej časti Nového Mesta ide do realizácie. Developer Arca Capital popri tom predstavuje nové vizualizácie, spúšťa predaj bytov, odhaľuje webstránku a mení názov zámeru, ktorý sa po novom volá Pod Vinicou.

Zdroj: Arca Capital

Zdroj: Arca Capital

Pod Vinicou vznikne v lokalite Biely Kríž, ktorá bola donedávna na okraji záujmu, v súčasnosti sa však jej atraktivita zvyšuje vďaka prítomnosti kreatívneho centra Nová Cvernovka, ktorého význam bude s jeho postupujúcim oživovaním rásť. Samotný projekt vznikne čiastočne na dosiaľ nezastavaných pozemok za budovou Okresného súdu Bratislava III, čiastočne nahradí starší zanedbaný a nehodnotný objekt.

Zmeny doznal aj samotný rozsah projektu. Pôvodne sa písalo o vzniku piatich mestských viladomov s piatmi nadzemnými podlažiami v priestore za súdom,  teraz sa však projekt rozširuje o doskový bytový dom, ktorý nahradí vyššie spomínaný objekt. Ten je v tejto chvíli už zrovnaný so zemou a na pozemku prebiehajú zemné práce.

Výsledný development bude obsahovať 157 bytov s výmerami od 30 do 152 metrov štvorcových (s terasou) v mierne nadpriemernom štandarde. K nemu patrí podlahové vykurovanie a predpríprava na exteriérové žalúzie a klimatizáciu, ostatné parametre majú bežnú úroveň. Cena najlacnejších bytov začína na takmer 119-tisíc eurách, najdrahší vyjde na 340-tisíc. Oficiálna stránka zatiaľ hlási 29 predaných jednotiek.

Ako bolo povedané, na pozemku už prebiehajú zemné práce, výstavba sa má začať v priebehu niekoľko málo týždňov. V takom prípade bude projekt Pod Vinicou, ak bude jeho realizácia prebiehať bez zdržaní, dokončený do konca roka 2021.

Pod Vinicou vďaka svojej komornej mierke a charakteru dobre zapadne do prostredia, zžitiu s lokalitou pomôže aj triezvejšia architektúra oproti materiálom prezentovaným v rámci schvaľovania developmentu. Zaujme najmä kombinácia bielej omietky a tehličkového povrchu prvého a piateho podlažia pri viladomoch a druhého až štvrtého podlažia pri doskovom dome. Projekt od kancelárie Archatelier nie je výnimočný, na druhej strane to nebude ani žiaden strašiak. Otázkou je, či by si Biely Kríž nezaslúžil viac.

 

Štruktúra asociuje skôr sídlisko ako mestský development. Zdroj: Arca Capital

 

Development prichádza v dobe, kedy sa posilňujú aktivity v neďalekej Novej Cvernovke, kde sídlia desiatky umelcov či inovátorov a organizuje sa rada podujatí, ktoré priťahujú široké publikum. Bývanie v blízkosti významnej kultúrnej inštitúcie patrí v iných mestách nezriedka k tým najviac oceňovaným, čo sa odráža aj na špičkovej úrovni architektúry. V tomto prípade sa však tak napriek určitým pozitívnym posunom nestalo.

Problémom je už samotná štruktúra, ktorá v snahe o zníženie nákladov umiestňuje podstatnú časť parkovania na povrchu, bytovky taktiež veľmi nereflektujú blízkosť železničnej trate. Takisto tu absolútne chýba akákoľvek občianska vybavenosť, hoci development daného rozsahu by si zalúžil minimálne nejaký priestor pre komunitu, napríklad kaviareň alebo spoločenskú miestnosť pre oslavy.

Mnoho pravidelných návštevníkov Novej Cvernovky patrí k ľuďom, ktorí si dávajú záležať na vysokej architektonickej a dizajnovej úrovni jednotlivých stavieb a mestskosti bývania. Ak sa teda Arca Capital snaží získať klientov aj z tejto skupiny, je možné, že úroveň projektu bude pre viacerých nedostatočná. Paradoxne, developer možno urobil chybu, lebo táto skupina by bola za adekvátnu kvalitu azda ochotná aj dostatočne zaplatiť.

Komerčný význam zásahov typu Nová Cvernovka však ešte má priestor sa ukázať – súčasťou Bieleho Kríža sú aj iné pozemky, vhodné na prestavbu, kde bude môcť schopný developer využiť synergie a vytvoriť atraktívne projekty – napríklad v areáli postupne asanovanej továrne Palma-Tumys. Budúcnosť lokality sa tak črtá sľubne, k čomu prispieva kombinácia kultúrnych a developerských zámerov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital
  • Zdroj: Arca Capital

Súvisiace články

Projekt Pod Vinicou je pred dokončením

14.03.2022 18:27:41 Adrian Gubčo

V štvrti Biely Kríž sa v týchto týždňoch dokončuje rezidenčný projekt Pod Vinicou od developera Arca Capital. Výstavba sa začala ešte v prvej polovici roka 2019 a uukončená mala byť do konca roka 2021. S ohľadom na známe problémy investora tak nejde o veľké omeškanie. Klienti by sa mali čoskoro dostať k bytom v meniacej sa lokalite, ktorá sa v budúcnosti môže stať akýmsi lokálnym mestským centrom.

Čítať viac

Obytný súbor Pod Vinicou napreduje vo výstavbe

28.04.2020 11:35:00 Adrian Gubčo

V lokalite Biely Kríž pokračuje výstavba projektu Pod Vinicou, aktuálne najväčšia realizácia spoločnosti Arca Capital. Obytný súbor prináša nové byty do lokality, z ktorej sa môže už čoskoro stať jedna z najatraktívnejších zón pre bývanie v Bratislave, hoci doteraz ostávala bokom od výraznejšieho stavebného rozvoja.

Čítať viac

Nové Vinice prejdú zmenami - ukazuje sa vplyv Novej Cvernovky?

24.09.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nové Vinice v novomestskej lokalite Biely Kríž bol oznámený už pred niekoľkými rokmi, no teraz sa pravdepodobne začína blížiť k realizácii. S novým investorom – spoločnosťou AC5, s.r.o., ktorá je SPV spoločnosti Arca Capital – sa zároveň mení pôvodný vzhľad a rozsah projektu, ktorý bude po novom o niečo väčší. Informácie sa objavili na EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube