Author photoAdrian Gubčo 09.12.2019 14:10

Rekonštrukcia domu na Moskovskej 14 je dokončená, výsledok je hanbou

Keď sa pred niekoľkými mesiacmi spustila rekonštrukcia a nadstavba domu na Moskovskej ulici č. 14, nádejal som sa, že výsledkom bude nielen zlepšenie fyzického stavu budovy, ale aj zvýšenie jej vizuálnej príťažlivosti. Teraz, po dokončení väčšiny prác, však musím konštatovať, že som sa mýlil. Rekonštrukcia domu patrí k najslabším v tomto roku.

Moskovská sa nachádza vo východnej časti Starého Mesta a je súčasťou postupne sa vzmáhajúcej štvrte, ktorá zvyšuje svoju prestíž. Dôkazom toho sú dostavby prieluk a rekonštrukcie starších domov, ktorým pomaly sekunduje aj revitalizácia verejných priestranstiev. To všetko prispieva k tomu, aby sa z oblasti stala jedna z atraktívnych rezidenčných častí Bratislavy.

Preto je prirodzené, že očakávania od rekonštrukcie a dostavby domu boli nastavené na určitú úroveň. Čo-to prezrádzali pripomienky pamiatkarov, podľa ktorých mala byť podoba dvojpodlažnej nadstavby zosúladená so staršou časťou objektu, no zároveň opticky oddelená, alebo odstránená navrhovaná bosáž. Zdrojom pre optimizmus boli aj dovtedajšie referencie stavebníka I.K.M. Reality Staving , predovšetkým príjemný dom na susednej Strážnickej ulici.

Poslednou vecou, ktorá mala byť dôkazom, že rekonštrukcia dopadne dobre, boli vizualizácie zhotovené grafickým štúdiom HeyGrey! Tieto prezentovali budovu, kde zaujímavým spôsobom splýva pôvodná a nová časť domu, čím by tento získal novú kvalitu. Autorom architektúry bola projekčná kancelária PB Project, ktorej vlastný návrh bol slabý.

Dnes, po odstránení lešenia a odhalení fasády, však možno konštatovať, že to bol práve bezpohlavný dizajn od PB Project, ktorý budovu nanovo definuje. Ide azda o najslabšiu rekonštrukciu v Bratislave v poslednom roku. Nebudem teraz komentovať stavebnú kvalitu alebo technické vlastnosti zrekonštruovaného a nadstavaného objektu, z vizuálnej stránky však dom pôsobí azda ešte horšie, ako predtým.

V dome sa donedávna nachádzalo 7 bytov, po novom sa ich počet rozrástol o štyri plus jeden apartmán. Pribudol aj nový výťah a sedlová strecha. Ak chce stavebník hovoriť o prestížnom bývaní v širšom centre Bratislavy, bude si musieť vypomôcť bez fotografií samotnej budovy – tá totiž vyzerá príliš zle na to, aby mohla byť prezentovaná ako kvalitná. Klienti lepších projektov si už totiž dávajú záležať nielen na lokalite, ale aj na (architektonickom) prevedení developmentu.

Musím tak povedať, že pri hodnotení budovy pri spustení rekonštrukcie som sa mýlil. Nejde o príklad vzorovej obnovy. Namiesto toho je Moskovská 14 príkladom, ako rekonštrukcie v dobrej lokalite nerobiť.

 

Vizualizácia od HeyGrey! sľubovala zaujímavý výsledok, ostalo však len pri lákavom obrázku. Zdroj: HeyGrey! Studio

 

Takéto lapsusy by bolo do budúcnosti vhodné eliminovať, naša legislatíva však neumožňuje robiť výrazné zásahy do architektúry nových projektov. Niektoré zásahy sa dajú regulovať v rámci územných plánov zón (tvar budov, uličné a stavebné čiary, forma zastrešenia, podlažnosť), ďalšie dokážu ovplyvniť pamiatkari (nie však tak výrazne a neplatí to pre všetky časti mesta). Hlavné mesto sa snaží pri veľkých projektoch získať stanoviská aj od uznávaných architektov, v tomto smere však môže vydávať len odporúčania.

Čiastočne by sa to mohlo zmeniť po uvažovaných zmenách na Metropolitnom inštitúte Bratislavy, v rámci ktorých má pribudnúť akási rada pre projekty, ktorá bude posudzovať prínos veľkých a kontroverzných projektov a jej odporúčania bude mesto zohľadňovať pri vlastnom záväznom stanovisku. Tento plán bol zverejnený už v Pláne Bratislava, programovom dokumente aktuálneho vedenia Hlavného mesta, detaily však ostávajú neznáme.

Každopádne, ani to by neovplyvnilo projekty takéhoto malého rozsahu. Jediným spôsobom, ako zlepšiť situáciu v prípade rekonštrukcií, nadstavieb či dostavieb, sú tak očakávania a náročnosť samotného klienta. Toto sa dlhodobo ukazuje ako najlepší spôsob, ako zvyšovať úroveň architektúry, a odrazilo sa to aj na vývoji developmentu v metropole.

Je pozitívnym faktom, že v Bratislave už existuje veľká skupina ľudí, zákazníkov aj investorov, ktorí sú myslením ďalej a vyžadujú špičkovú kvalitu. Niekedy však popri týchto zásahoch tie slabé o to viac kričia a zhoršujú obraz developmentu ako celku. Moskovská 14 patrí k takýmto realizáciám a ostáva len dúfať, že ostane nadlho negatívnou výnimkou.

 

Každopádne, v Bratislave je v poslednej dobe aj viacero príkladov skvelých rekonštrukcií. Ich aktuálny prehľad prinesiem už čoskoro.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.11.2019
  • Zdroj: HeyGrey! Studio
  • Zdroj: PB Project

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube