YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.05.2019 10:10

Čo vznikne na Moskovskej 14?

Staromestská Moskovská ulica patrí k prehliadaným, no pekným uliciam v staršej kompaktnej časti mesta. Jednotlivé objekty sa postupne rekonštruujú alebo prestavujú. Jedným z nich je aj dom na Moskovskej 14, kde sa nedávno objavilo lešenie. Aká je budúcnosť dnes schátraného objektu?

Article Big

V zmysle stavebného povolenia, vydaného mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, bola už v prvej polovici roka 2018 povolená stavebníkovi, spoločnosti I.K.M. Reality Staving, rekonštrukcia a nadstavba objektu, ktorá by mala byť dokončená v priebehu roka 2020. Táto stavebná firma už bola v lokalite aktívna aj predtým – vybudovala dom na Strážnickej ulici, ktorý je pokračovaním oceňovaného domu Moskovská.

Realizácia na Moskovskej 14 bude pozostávať z obnovy aktuálneho dvojpodlažného domu a nadstavby ďalších dvoch podlaží, čím sa viacmenej dorovná výška domoradia na tejto strane ulice. V dome sa dnes nachádza sedem bytov, po prestavbe sa rozsah rozšíri o dva byty (dvojizbový a trojizbový) a jeden apartmán na treťom podlaží a dva byty (dvojizbový a trojizbový) na štvrtom. Stavebník vybuduje nový výťah, ktorý bude súčasťou dvorovej fasády. Strecha nad obytnou časťou bude sedlová, na prístavbou schodiska a výťahu plochá.

Architektom projektu je projektová kancelária PB Projekt, pričom návrhy prezentované na webstránke kancelárie sú pomerne desivé. Výsledná podoba však prešla pripomienkami pamiatkarov, keďže dom sa nachádza v pamiatkovej zóne. Tí žiadali najmä upraviť polohu okien tak, aby boli vyrovnané so staršou časťou domu, odstrániť navrhovanú bosáž alebo opticky oddeliť nadstavbu.

 

Budúca podoba domu (snáď) na Moskovskej 14. Zdroj: HeyGrey! Studio

 

Našťastie, dohľadateľné sú aj vizualizácie, ktoré tieto požiadavky rešpektujú a ukazujú ďaleko atraktívnejšiu podobu domu. Ak by sa projekt realizoval v zmysle týchto upravených vizuálov, Moskovská 14 by tvorila dobrý doplnok ulice, v rámci ktorého sa optimálne prepája história a moderná doba v rámci jednej budovy.

Daný prístup je odporučeniahodný aj pri iných dostavbách, kedy vznikajú moderné prídavky k starším objektom. Hoci väčšinou dochádza k jasnému optickému oddeleniu starších a novších vrstiev, len v menšom počte prípadov ide o citlivé dostavby, rešpektujúce pôvodný charakter budovy. Zvlášť tragicky dopadli napríklad nadstavby tzv. Bellušových domov v okolí Trenčianskej a Miletičovej ulice.

Podobné prípady by mali byť mementom do budúcna a podnietiť autority – v tomto prípade pravdepodobne vznikajúci Metropolitný inštitút Bratislavy – aby konali a vyvinuli úsilie pri komunikácii s investormi, aby nadstavby realizovali po konzultácii s expertami. To by mohlo zmeniť dnešnú situáciu a zlepšiť nielen úroveň nadstavieb, ale aj vizuálnu kvalitu mesta. Moskovská 14 v tomto kontexte bude snáď do budúcna príkladom, ako sa to má robiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.5.2019
  • Projekt podľa projektanta. Zdroj: PB Projekt
  • Nová vizualizácia. Zdroj: HeyGrey Studio
  • Nová vizualizácia. Zdroj: HeyGrey Studio

Súvisiace články

Rekonštrukcia domu na Moskovskej 14 je dokončená, výsledok je hanbou

09.12.2019 14:10:00 Adrian Gubčo

Keď sa pred niekoľkými mesiacmi spustila rekonštrukcia a nadstavba domu na Moskovskej ulici č. 14, nádejal som sa, že výsledkom bude nielen zlepšenie fyzického stavu budovy, ale aj zvýšenie jej vizuálnej príťažlivosti. Teraz, po dokončení väčšiny prác, však musím konštatovať, že som sa mýlil. Rekonštrukcia domu patrí k najslabším v tomto roku.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, február 2019

13.02.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Pozitívnym aspektom dobrej ekonomickej situácie je rastúci objem investícii do obnovy stavebného fondu v meste, vrátane historických pamiatok. Rekonštrukcie však nerealizujú len súkromní investori, ale konečne vo zvýšenej miere aj verejný sektor, vďaka čomu môžeme aktuálne pozorovať revitalizáciu budov aj vo verejnom vlastníctve.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, december 2018

13.12.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Hoci už prišli chladnejšie mesiace, v centre mesta napredujú viaceré rekonštrukcie historických objektov, kým ďalšie sa pripravujú. Viacero z nich sa nachádza v relatívnej blízkosti, čo prispeje k celkovému pozdvihnutiu vizuálnej úrovne tejto časti mesta.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, október 2018

08.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

S príchodom konca roka sa ukončujú aj viaceré rekonštrukcie pamiatok, ktoré sa realizovali v priebehu teplejších mesiacov. Ďalšie sa však práve teraz zároveň spúšťajú.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre