Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.12.2018 14:30

Staromestské rekonštrukcie, december 2018

Hoci už prišli chladnejšie mesiace, v centre mesta napredujú viaceré rekonštrukcie historických objektov, kým ďalšie sa pripravujú. Viacero z nich sa nachádza v relatívnej blízkosti, čo prispeje k celkovému pozdvihnutiu vizuálnej úrovne tejto časti mesta.

Article Big

Dostojevského rad s rekonštruovaným objektom Malej scény STU

Tou časťou mesta je tzv. Dunajská štvrť, resp. územie približne medzi nábrežím Dunaja a Námestím SNP. Ide tradične o jednu z najveľkomestskejších a najprestížnejších častí Bratislavy, kde postupne došlo alebo dochádza k obnove veľkej časti objektov. Je  potešiteľné, že okrem bytových domov či kancelárskych budov sa pracuje aj na verejných stavbách.

Príkladom verejnej budovy, kde sa pristúpilo k obnove fasády, je niekdajšia administratívna budova a dnes internát na Dostojevského rade, kde sídli aj divadlo Malá scéna. Fasáda bola už v zlom stave, pričom pred niekoľkými rokmi pribudla na prvom podlaží ochranná konštrukcia, ktorá mala zabrániť zraneniu v prípade opadávania obloženia.

 

 

Dom bol dobudovaný v roku 1948 v neskorofunkcionalistickom štýle, autormi sú Jozef Lacko a Ján Štefanec. Mohutná budova tvoriaca južnú, západnú a časť severnej hrany celého mestského bloku dobre reaguje na okolie a je hodnotným predstaviteľom dobovej zástavby. S objektom susedí rondokubistický dom z 20-tych rokov 20. storočia, ktorý tento rok taktiež prešiel obnovou a o ktorom som písal v nedávnom článku.

Ďalší rekonštruovaný dom sa nachádza o ulicu ďalej, na Bezručovej. Funkcionalistický objekt už pôsobil zanedbaným dojmom a preto mu obnova rozhodne pomôže. Hoci nepatrí k architektonicky výnimočným, do lokality dobre zapadá a prináša centru mesta tak potrebnú rezidenčnú funkciu.

 

 

Rozhodne výnimočným je však objekt niekdajšej Rakúsko-uhorskej banky, kde dnes sídli Lúčnica. Reprezentačná budova v eklektickom štýle z roku 1902 pôsobila popri okolitých zrekonštruovaných bankových domoch ako chudobný príbuzný, pred niekoľkými týždňami sa však konečne spustila jej obnova, prvá od roku 1955. Za Národnú kultúrnu pamiatku bol objekt vyhlásený v roku 1980.

 

 

Spoločne s nedávnymi rekonštrukciami ďalších domov (napríklad na Gorkého 4), prebiehajúcimi projektami, ako je napríklad Bezručova Residence, či obnovami verejných priestranstiev (najmä Landererovho parku, ako aj viacerých ulíc) sa Dunajská štvrť postupne stáva jednou z najpríťažlivejších častí Bratislavy, ktorá svojim vzhľadom čoskoro nebude zaostávať za centrami vyspelých európskych miest. V nastúpenom trende však bude treba pokračovať.

To sa však vždy nedeje – nanešťastie aj v tejto peknej štvrti sa občas zrealizujú riešenia, ktoré sú prinajmenšom nedotiahnuté, ale aj vyslovene zlé. Príkladom je rekonštrukcia Lomonosovovej ulice, o ktorej čoskoro prinesiem samostatný článok.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Súvisiace články

Staromestské rekonštrukcie, január-február 2021

03.03.2021 17:22:00 Adrian Gubčo

V posledných mesiacoch sa v historickom centre mesta, aj napriek chladnému počasiu, pohli viaceré rekonštrukcie historických pamiatok a budov. Čo je dôležité, ďalšie by mali v blízkej dobe pribudnúť: novej lepšej podoby sa dočká niekoľko objektov, ktoré spolutvoria charakter staromestských ulíc. Zanedbanosť jednotlivých budov sa tak z centra krôčik po krôčiku vytráca.

Čítať viac

Rozbehne sa prestavba Panenskej 35?

16.02.2021 12:18:00 Adrian Gubčo

Na začiatku Panenskej ulice pri vstupe od Hodžovho námestia už dlhé roky „straší“ dom s popisným číslom 35. Už niekoľko rokov sa pripravovala rekonštrukcia a dostavba objektu, po ktorej sa mala budova premeniť na apartmánový dom. Teraz sa zdá, že by sa pozastavený projekt, za ktorým stojí známy architektonický ateliér, mohol pohnúť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube