Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.12.2018 14:30

Staromestské rekonštrukcie, december 2018

Hoci už prišli chladnejšie mesiace, v centre mesta napredujú viaceré rekonštrukcie historických objektov, kým ďalšie sa pripravujú. Viacero z nich sa nachádza v relatívnej blízkosti, čo prispeje k celkovému pozdvihnutiu vizuálnej úrovne tejto časti mesta.

Article Big

Dostojevského rad s rekonštruovaným objektom Malej scény STU

Tou časťou mesta je tzv. Dunajská štvrť, resp. územie približne medzi nábrežím Dunaja a Námestím SNP. Ide tradične o jednu z najveľkomestskejších a najprestížnejších častí Bratislavy, kde postupne došlo alebo dochádza k obnove veľkej časti objektov. Je  potešiteľné, že okrem bytových domov či kancelárskych budov sa pracuje aj na verejných stavbách.

Príkladom verejnej budovy, kde sa pristúpilo k obnove fasády, je niekdajšia administratívna budova a dnes internát na Dostojevského rade, kde sídli aj divadlo Malá scéna. Fasáda bola už v zlom stave, pričom pred niekoľkými rokmi pribudla na prvom podlaží ochranná konštrukcia, ktorá mala zabrániť zraneniu v prípade opadávania obloženia.

 

 

Dom bol dobudovaný v roku 1948 v neskorofunkcionalistickom štýle, autormi sú Jozef Lacko a Ján Štefanec. Mohutná budova tvoriaca južnú, západnú a časť severnej hrany celého mestského bloku dobre reaguje na okolie a je hodnotným predstaviteľom dobovej zástavby. S objektom susedí rondokubistický dom z 20-tych rokov 20. storočia, ktorý tento rok taktiež prešiel obnovou a o ktorom som písal v nedávnom článku.

Ďalší rekonštruovaný dom sa nachádza o ulicu ďalej, na Bezručovej. Funkcionalistický objekt už pôsobil zanedbaným dojmom a preto mu obnova rozhodne pomôže. Hoci nepatrí k architektonicky výnimočným, do lokality dobre zapadá a prináša centru mesta tak potrebnú rezidenčnú funkciu.

 

 

Rozhodne výnimočným je však objekt niekdajšej Rakúsko-uhorskej banky, kde dnes sídli Lúčnica. Reprezentačná budova v eklektickom štýle z roku 1902 pôsobila popri okolitých zrekonštruovaných bankových domoch ako chudobný príbuzný, pred niekoľkými týždňami sa však konečne spustila jej obnova, prvá od roku 1955. Za Národnú kultúrnu pamiatku bol objekt vyhlásený v roku 1980.

 

 

Spoločne s nedávnymi rekonštrukciami ďalších domov (napríklad na Gorkého 4), prebiehajúcimi projektami, ako je napríklad Bezručova Residence, či obnovami verejných priestranstiev (najmä Landererovho parku, ako aj viacerých ulíc) sa Dunajská štvrť postupne stáva jednou z najpríťažlivejších častí Bratislavy, ktorá svojim vzhľadom čoskoro nebude zaostávať za centrami vyspelých európskych miest. V nastúpenom trende však bude treba pokračovať.

To sa však vždy nedeje – nanešťastie aj v tejto peknej štvrti sa občas zrealizujú riešenia, ktoré sú prinajmenšom nedotiahnuté, ale aj vyslovene zlé. Príkladom je rekonštrukcia Lomonosovovej ulice, o ktorej čoskoro prinesiem samostatný článok.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Súvisiace články

Rekonštrukcia domu pod Katedrálou sv. Martina je pred dokončením

02.08.2021 12:50:45 Adrian Gubčo

Dom na Rudnayovom námestí 3, známy aj ako Waydanovský dom, bol dlhodobo charakteristický svojou zanedbanosťou. Hoci turistov priťahovala do námestia obrátená fasáda s oknami pomaľovanými na spôsob obrazov Van Gogha, vo všeobecnosti išlo o hanbu mesta. To sa však zmenilo – Bratislavská arcidiecéza a Farnosť sv. Martina finišuje s rekonštrukčnými prácami.

Čítať viac

Budova Magistrátu prejde rekonštrukciou, známa je jej podoba

28.06.2021 11:34:26 Adrian Gubčo

Hlavné mesto zorganizovalo ďalšiu architektonickú súťaž, hoci tentokrát v určitej tichosti. Novú podobu by mal získať interiér tzv. Novej radnice, jednej z dvoch hlavných budov Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. Rekonštrukcia časti budovy by mala priniesť zlepšenie podmienok pre zamestnancov aj návštevníkov budovy a byť v súlade s jej pamiatkovým statusom.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre