Author photoAdrian Gubčo 21.12.2023 13:25

Obrovská transformácia pokračuje. Millhaus dostal zelenú a ide do výstavby

Ulica Mlynské nivy východne od Košickej má zatiaľ ďaleko od atraktívnej mestskej triedy. Už o niekoľko rokov ale bude všetko inak. V jej susedstve rastie jeden projekt za druhým, ktoré jej dodávajú veľkomestský ráz. Paletu atraktívnych realizácií má najnovšie doplniť vežiak Millhaus, prvý rezidenčný projekt spoločnosti Immocap.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Millhaus bol prvýkrát ohlásený len v priebehu minulého roka, za tú dobu však stihol prejsť kompletným povoľovacím procesom. Developer Immocap, ktorý v tom čase už naplno staval kancelársky komplex The Mill, sa v spolupráci s investičnou spoločnosťou Wood&Company rozhodol na susednom pozemku na nároží Mlynských nív a Plynárenskej vybudovať podobne vysoký vežiak, tentokrát však s rezidenčnou funkciou. Dnes má tento zámer vydané stavebné povolenie.

Už v dohľadnej dobe – vo februári 2024 – sa tak začne stavať polyfunkčný bytový dom s 19 podlažiami a 151 bytmi a apartmánmi. V zmysle stavebného povolenia sa budú apartmány (alebo hotelové izby) nachádzať treťom až ôsmom podlaží, byty budú na vyšších podlažiach. Všetky jednotky by mali obsahovať balkón, niekoľko najexkluzívnejších bytov na dvoch najvyšších podlažiach terasu s výhľadom smerom k Dunaju.

Developer sa netají snahou o vybudovanie projektu vysokého štandardu. Patriť k nemu budú hliníkové okná, drevené podlahy, ale aj rozličné technologické a úsporné riešenia, ktorými sa chce vymedziť na bratislavskom rezidenčnom trhu. Predaj prvých bytov spustil v priebehu novembra.

Galéria

  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap / EIA

V tomto momente nie sú známe presné čísla, Immocap ale hovorí o veľkom záujme. V princípe ale nemusí ísť o nič prekvapivé. Millhaus sa nachádza v lokalite s mimoriadnym potenciálom. Hoci okolie ešte nesie stopy po niekdajšom priemyselnom využití, v súčasnosti sa to rýchlo mení. Do budúcna pôjde o vysoko prestížnu časť Bratislavy, definovanú súčasnou architektúrou, dostatkom občianskej vybavenosti, dobrým dopravným napojením na centrum mesta aj kvalitnými verejnými priestormi.

Millhaus chce do tejto transformácie prispieť taktiež, a to nielen bytmi, ale aj vybavenosťou v parteri domu. Prevádzky by mali byť orientované do Mlynských nív, ale aj do nádvoria, ktoré vznikne medzi projektom a administratívnym komplexom BBC V. Do tohto priestoru bude možné umiestniť aj letné terasy podnikov. Pod povrchom vzniknú dve podzemné podlažia, priamo napojené na podzemnú garáž BBC V. K dispozícii bude 240 parkovacích miest.

Developer sa pri navrhovaní projektu spojil so skúsenou kanceláriou Siebert + Talaš. Z pôvodne prezentovanej hmotovej štúdie v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie sa stala elegantne pôsobiaca veža s jemne zaoblenými nárožiami a vertikálne drážkovanou fasádou. V kombinácii s vysokou materiálovou úrovňou by to mohlo viesť ku vzniku veľmi atraktívneho projektu, ktorý dobre nadviaže na dve nedávne kvalitné realizácie – zmieňovaného The Mill a rezidenčnej veže Discovery Residence, ktorá bola dokonca nominovaná na CE ZA AR.

Ak sa výstavba projektu nestretne so žiadnymi komplikáciami, Millhaus by mohol byť dokončený v priebehu roka 2026. Jeho realizáciou sa vyplní dlhšiu dobu prázdny pozemok a dotvorí severná strana kľúčovej križovatky v rámci celej zóny. Zároveň sa doplní zástavba na severnej strane Mlynských nív, ktorá je v úseku od Nového Apolla z veľkej časti tvorená aktívnym parterom v dĺžke takmer trištvrte kilometra.  

Millhaus v tomto ohľade nebude len akousi banálnou výplňou. Bude sám osebe výrazným projektom, ktorý bude zároveň reprezentatívnou prvotinou v rezidenčnom portfóliu Immocapu. Ten sa pripravuje na rozsiahlejšiu výstavbu, ktorej súčasťou má byť 1,5-tisíc bytov za 10 rokov.

 

 

Čo sa týka Mlynských nív, ich premena sa výstavbou Millhausu ani zďaleka nekončí. V príprave je hneď niekoľko ďalších projektov, ktoré čoskoro vyplnia zostávajúce prázdne alebo nevhodne využívané priestory na severnej strane ulice medzi Košickou (aktuálne už skôr Plynárenskou) a Bajkalskou. V príprave sú aj rozsiahle schémy, ktoré dotvoria južnú stranu budúcej mestskej triedy.

K projektom na severnej strane patrí pripravovaná veža v rámci areálu spoločnosti Strabag. V minulosti chcela známa stavebná a do istej miery aj developerská firma vybudovať rozsiahlejší kancelársky kampus, v súčasnosti však uvažuje skôr nad výstavbou rezidencií. 18-podlažná veža s necelou dvestovkou bytov a apartmánov nahradí súčasný objekt Fyzioklinik. Architektúru spracúva renomovaná kancelária What Architects. Strabag Real Estate dnes čaká na vydanie územného rozhodnutia, výstavba sa začne pravdepodobne v roku 2025.

Druhý veľký development vznikne na veľkom pozemku na nároží Mlynských nív a Bajkalskej. Jeho majiteľom bola dlho finančná skupina Arca Capital, v dôsledku problémov však musela rozpredať majetok. Novým vlastníkom sa stal silný developer JTRE. Podoba budúceho developmentu ešte nie je známa, spoločnosť však hovorí o blokovej zástavbe s možným akcentom.

Na južnej strane ulice východne od Košickej sa onedlho začne výstavba obrovského projektu Downtown Yards, taktiež od JTRE. Polyfunkčný súbor so 656 bytmi, rozsiahlym retailom a 38-tisíc metrami kancelárskych priestorov bude tvoriť východnú hranu bratislavského downtownu s vysokou koncentráciou výškových budov. Komplex od kancelárie GFI začne developer budovať už v horizonte niekoľkých týždňov.

Druhým veľkým zámerom v zóne Mlynské Nivy – Západ je Mlynárka od YIT Slovakia. Rezidenčno-kancelársky projekt bude tvoriť veľký mestský blok medzi Mlynskými nivami a Prístavnou ulicou. Jeho podoba je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej sa presadila kancelária Sadovsky&Architects v spolupráci s Marko&Placemakers. V povoľovaní je aktuálne prvá etapa.

Druhá etapa si musí počkať na zmenu Územného plánu. Týka sa to však nielen tohto projektu, ale množstva ďalších zámerov v lokalite – majitelia prakticky všetkých väčších neprebudovaných pozemkov v území majú záujem na veľkej prestavbe, ktorá z Mlynských Nív spraví atraktívnu mestskú štvrť, sledujúcou súčasné trendy v tvorbe mestského prostredia.

Tzv. Mestská urbanistická štúdia Mlynské Nivy prichádza s víziou vzniku 15-minútovej štvrte s bohatou vybavenosťou, verejnými priestormi a dostupnosťou. Momentálne prebiehajú zákonné úkony, ktoré majú viesť k jej schváleniu v rámci mestského zastupiteľstva. Následne sa stane podkladom pre zmenu Územného plánu, ktorá sa predpokladá v horizonte dvoch rokov. To otvorí cestu pre rozsiahlejšiu transformáciu.

Millhaus bude mať mimoriadne strategickú pozíciu – bude priamo v jadre štvrte. Po Mlynských nivách by mala premávať električka, pričom jej zastávka bude pravdepodobne situovaná v priamom dotyku s projektom. Vznikne tak na mieste, ktorá bude živým srdcom novej Bratislavy.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube