Author photoAdrian Gubčo 15.11.2018 09:00

Kontroverzná rekonštrukcia Malokarpatského námestia sa spustila

V mestskej časti Lamač sa začala druhá fáza obnovy Malokarpatského námestia, jedného z centrálnych priestorov tejto štvrte. Návrh bol vypracovaný priamym zadaním bez architektonickej súťaže a podrobený tvrdej kritike lokálnej komunity. Napriek tomu prešiel len minimálnymi úpravami a v súčasnosti je v realizácii.

Koncept návrhu spočíval v prostom rozšírení spevnených plôch štandardnou betónovou dlažbou a v miernom znížení bariérovosti, inak však neprinášal nijaké nové kvality. Podľa predstáv vedenia mestskej časti má ísť o zhromažďovací priestor, kde sa budú konať rozličné kutúrne podujatia, vystúpenia, vianočné trhy a podobne. Na základe návrhu, ktorý vypracovali lokálni architekti Vladimír Badiar a Martin Hraško, sa však dá pochybovať, či sa tu budú zhromažďovať ľudia aj mimo týchto akcií.

Proces prípravy návrhu bol už na rok 2018 a kvalitu, ktorá by sa od významného lokálneho verejného priestoru mala vyžadovať, neštandardný. Dosluhujúci starosta Lamača Peter Šramko ho však považuje za správny. „Bol vybratý miestny architekt, čo proces urýchlilo, návrh bol verejne prerokovaný v komisii územného plánu a riadne schválený,“ argumentuje.

V skutočnosti by však mal proces vyzerať inak – návrh zadania pre architektonickú súťaž by mal vzísť z verejnej participácie a spojený by mal byť s precíznou analýzou lokálneho prostredia. Dobrý príklad, ako sa to má robiť, predstavuje postup iniciatívy Živé námestie, ktorá viedla participáciu k pripravovanej rekonštrukcii Námestia SNP.

V rámci tohto projektu prebehol masívny zber dát, analýza a sieťovanie lokálnych aktérov, participácia spojená s prechádzkami v území, vstupmi expertov, hľadaním problémových bodov, SWOT analýzou, prieskumom stavu zelene a podobne. Výsledky tohto procesu slúžia ako podklady pre vyhlásenie architektonickej súťaže.

Malokarpatské námestie je samozrejme oveľa menej komplikované, čo na druhej strane znamená, že participácia mohla mať oveľa menší rozsah. Napriek tomu sa nekonala. Starosta ju nepovažoval za relevantnú. „Participovať chceli laici, ktorí vychádzajú z úplne iného profesného prostredia. Participácia by celý proces zase vrátila na začiatok,“ vysvetlil.

Napriek tomu sa podarilo dosiahnuť aspoň čiastočné úpravy, v rámci ktorých by sa mala o niečo rozšíriť zeleň. Okrem toho, miestna samospráva sa pokúsila požiadavku po väčších objemoch zelene vyriešiť aj osadením kvetináčov, aké v Bratislave pribudli v rámci príprav na predsedníctvo v Európskej komisii (prezývané aj „počítačové skrine“).

Výsledok bude rozpačitý a pripomínať bude skôr neslávne známe „eurofondové námestia“ ako kvalitný verejný priestor, ktorý bude srdcom miestnej komunity. Je to obrovská premrhaná šanca, zvlášť v kontexte inak veľmi dobre navrhnutého sídliska, ktoré by takto získalo svoje atraktívne centrum. Vzhľadom na veľkosť mestskej časti a rozsah investície je prebudovanie do kvalitného stavu absolútne nereálne ešte dlhú dobu.

Mimochodom, pri uvedomelej komunite môže uspokojenie sa s lacnými riešeniami viesť k iným neželaným dôsledkom – starosta, ktorý už síce na túto pozíciu nekandidoval, snažil sa ale o post mestského poslanca, napriek dlhoročnému pôsobeniu potrebnú podporu nezískal. Víťazom sa stal práve líder opozície, ktorá sa do veľkej miery sformovala na odpore k procesu navrhovania Malokarpatského námestia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Socha dievčaťa od Jána Kulicha
  • Už dávnejšie obnovená časť námestia dáva tušiť, ako bude vyzerať aj jeho zvyšok
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Lamač

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube