YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.03.2021 11:57

Lakeside Park 02 rastie a začína dotvárať panorámu okolia Kuchajdy

Rozšírenie kancelárskeho projektu Lakeside Park 02 začalo rásť v pomerne nešťastnej dobe, kedy už naplno zúrila pandémia koronavírusu COVID-19 a kancelárske projekty sa dostali do zložitej situácie. Napriek tomu developer Immocap a vlastník budovy Wood & Company úspešne napredujú s výstavbou a oznamujú, že sa im darí aj v prenájme priestorov.

Lakeside Park 02 vzniká juhovýchodne od prvej etapy, z ktorej architektúry bolo zrejmé, že je pripravená na rozšírenie. Nová budova bude s 12 podlažiami nižšia a poskytne 14.370 m2 kancelárskych plôch. Developeri pripomínajú, že jedno kancelárske podlažie bude mať výmeru približne 1.200 m2. Na prízemí je naplánovaný retail, ktorý bude mať formu pokračovania pasáže, ktorá je už umiestnená v prvej časti projektu. V podzemí vznikne 314 parkovacích miest. Development prinesie aj rozšírenie parkovo upravenej plochy pred budovou. Autormi projektu sú Architekti Bobek Jávorka. 

Investori tvrdia, že zareagovali na príchod pandémie, čo sa podpísalo na nových technológiách, ktoré budú súčasťou budovy. „Bezpečnosť a pohodlie našich nájomcov sú pre nás prvoradé, preto skutočne nič nepodceňujeme,“ hovorí Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap. „Sme si vedomí, že  jedným z citlivo vnímaných prvkov v kancelárskych priestoroch je vzduchotechnika, prostredníctvom ktorej potenciálne hrozí riziko šírenia vírusu po celej budove... Jedným z hlavných technologických prvkov v Lakeside Park 02 je tak zabezpečenie prívodu 100-percentne čistého vzduchu prostredníctvom doskovej rekuperácie“.

Ďalším zlepšením má byť zabezpečenie dostatku kyslíka v budove. „Je pre nás dôležité, aby sa ľudia v Lakeside Park 02 cítili bezpečne a komfortne, preto sú súčasťou štandardu aj otvárateľné okná a konferenčné miestnosti vybavené CO2 senzormi,“ dopĺňa Radovan Sukup, asset manažér Wood & Company. Ostatné vymoženosti zahŕňajú zvlhčovače vzduchu s dezinfekciou vo forme čiastočiek striebra, bezdotykové ovládanie výťahov alebo samostatné chladenie serverovní.

Tieto investície už podľa developerov priniesli svoje ovocie. Pred niekoľkými týždňami bol potvrdené sťahovanie veľkého nájomníka do budovy, ktorým je spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko. „Nový projekt Lakeside Park 02 nás oslovil najmä vďaka efektivite priestorov, s ohľadom na efektivitu prevádzkových nákladov. Prenajímateľ nám okrem ústretového zohľadnenia našich priestorových požiadaviek ponúkol aj nadštandardné riešenia v súvislosti s opatreniami spojenými s koronakrízou,“ priblížil Ondřej Kellner, Service&Facility Manager, Plzeňský Prazdroj Slovensko. Investori na základe toho pripomínajú, že úprava projektov na základe súčasnej situácie má zmysel.

Kancelársky komplex aktuálne začína pridávať nadzemné podlažia a čoskoro začne dotvárať panorámu okolia jazera (nádrže) Kuchajda. Aktuálne by sa malo dokončovať druhé nadzemné a budovať tretie nadzemné podlažie. Dá sa predpokladať, že realizácia už bude teraz napredovať pomerne rýchlo. Dokončenie projektu sa predpokladá v priebehu prvého kvartálu 2022.

 

Lakeside Park 02 zmení panorámu okolia Kuchajdy. Zdroj: Immocap

 

Dokončenie ďalšej etapy Lakeside Parku bude najnovším krokom v rozvoji kancelárskej zóny v tejto časti Nového Mesta. Okrem prvej etapy projektu k nej možno zaradiť aj dvojicu veží Polus Towers alebo pripravovaný projekt Polyfunkčného komplexu Zátišie od developera Atrios. Jeho súčasťou bude 64 metrov vysoká veža, v podstate naproti prvej veži Lakeside, čo bude ďalším výrazným vstupom do panorámy. Po downtowne, okolí Einsteinovej alebo Westende by mohlo ísť o najvýznamnejšiu kancelársku zónu v Bratislave.

Lokalita si však pýta aj nové bývanie. Projekt od Atriosu ráta v druhej etape s rezidenciami a postupne začína ožívať neveľmi príťažlivý komplex Semiramis, inak však konkrétnejšie zámery rozvoja rezidenčnej funkcie v oblasti nie sú veľmi známe. Potichu sa však už pripravuje niekoľko veľkých rezidenčných projektov. Tie by mali vzniknúť na dosiaľ nezastavaných, výrobných alebo športových plochách, ktoré sa v tejto časti mesta nachádzajú v pomerne hojnom rozsahu.

Najväčším projektom bude transformácia športovísk na Pasienkoch, kde by mohla vzniknúť kompaktná polyfunkčná štvrť, spájajúca bývanie a dostupnosť športu. Pravdepodobný je zánik štadiónu, kde kedysi hrával futbalový klub Inter Bratislava a neskôr Slovan Bratislava, na druhej strane, kryté športové haly v oblasti by mali ostať zachované. Koncepcia ráta aj s dotvorením verejného priestoru v okolí Kuchajdy, dokonca sa hovorilo o „najväčšom parku v Bratislave“. Za projektom by mohlo stáť J&T Real Estate, urbanizmus je výsledkom staršej súťaže, v ktorej sa medzi viacerými ateliérmi presadila kancelária Compass. Development je závislý od zmeny Územného plánu.

Ďalšie zmeny by mohli zasiahnuť územia „za traťou“ (pri pohľade od centra), kde sú doteraz zachované výrobné areály. Známy je najmä development Za Stanicou, spojený s izraelským kapitálom. Už nejakú dobu sa hovorí o zmene vlastníka a vydaného územného rozhodnutia. Ak by došlo k výraznejšej úprave tohto projektu, išlo by pravdepodobne o dobrú správu. Doterajšie informácie aj vizualizácie pôsobia veľmi nepresvedčivým dojmom a pre lokalitu by išlo o pomerne veľkú záťaž. Projekt by si zaslúžil kvalitnejšiu architektúru, riešenie hmôt aj verejného priestoru.

V neposlednom rade, otázkou je osud zatrávneného priestoru medzi Železničnou stanicou Nové Mesto a Lakeside Park 02. Pôvodná koncepcia projektu rátala so sériou štvorice veží, ktoré sa budú postupne znižovať smerom k stanici. Táto je však už dávno opustená. V kuloároch zaznievajú informácie o možnosti vzniku rezidenčného bloku, ktorý by čiastočne vyplnil aj priestor pred kancelárskou budovou, hlavný vstup by bol tak umiestnený v otvorenom vnútrobloku. O projekt sa mali zaujímať veľkí developeri. Vlastníkom pozemkov je však dnes Wood & Company.

V každom prípade ale čakajú túto časť mesta zmeny. Kombinácia dopravnej dostupnosti do centra mesta vďaka električkovej trati, atraktivity Kuchajdy, veľkého dopytu po bývaní a prítomnosti veľkých, slabo využívaných plôch je podnetom pre transformáciu. S postupným vypĺňaním parciel bližšie k centru bude tlak na úpravy Územného plánu čoraz väčší. Už v predstihu by sa tak mala otvoriť debata o možných hodnotách územia, jeho potenciáli a možnostiach jeho budúceho fungovania a vzhľadu.

Z okolia Kuchajdy by mohla vzniknúť príťažlivá a moderná štvrť (nie modernistická), rozložená okolo atraktívneho verejného priestoru s množstvom zelene a vody, s pracoviskami a novým bývaním, športoviskami aj veľkým objemom služieb v nákupnom centre. Záujem developerov rastie každým rokom. To je podnetom pre autority, aby sa neopakoval tradičný bratislavský scenár a snahy o skvalitnenie lokality nenasledovali pre premene územia, ale naopak jej predchádzali.

 

Fotografie zo 7.3.2021. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Immocap

Súvisiace články

Lakeside Park 02 je dokončený. Čo príde ďalej?

19.08.2022 13:38:21 Adrian Gubčo

Developer Immocap oznámil, že kancelársky projekt Lakeside Park 02 bol oficiálne skolaudovaný. Do zóny v susedstve vodnej plochy Kuchajda tak pribudol ďalší nový development, no ani zďaleka nie posledný. Okolie Kuchajdy by sa malo v horizonte najbližších desiatich rokov premeniť na jedno z „najhorúcejších“ miest, kde sa bude koncentrovať výstavba. Čo všetko tu ešte pribudne?

Čítať viac

Lakeside Park 02 sa blíži k dokončeniu a ohlasuje prestížnych nájomcov

08.07.2022 10:07:00 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt Lakeside Park 02 v Novom Meste sa konečne blíži k dokončeniu. Po určitom spomalení prác získava teraz definitívnu podobu. Developerom Immocap a Wood&Company sa podaril aj iný úspech – budovu už majú z väčšiny naplnenú, pričom medzi nájomcami sú viaceré známe mená. Kancelárska zóna pri nádrži Kuchajda sa tak čoskoro rozšíri a získa veľkomestskejší ráz.

Čítať viac

Lakeside Park sa rozšíri o tretiu etapu, Bratislava dostane ďalšie veže

07.10.2021 13:01:11 Adrian Gubčo

Projekt Lakeside Park pri nádrži Kuchajda v Novom Meste sa v tejto chvíli rozširuje o druhú etapu, čím sa stáva pomerne mohutným kancelárskym komplexom. Rozvoju však nie je koniec – pribudnúť by totiž mala aj tretia etapa, tentokrát už rezidenčná. Dvojica navrhovaných bytových veží svojou hmotou prispeje ku vzniku ďalšej lokality vysokej koncentrácie výškových budov – ďalšieho clustru.

Čítať viac

Immocap napreduje vo svojich kancelárskych projektoch: Lakeside Park 02 dosiahol hrubú stavbu, The Mill žiada o stavebné povolenie

13.09.2021 10:51:26 Adrian Gubčo

Developer Immocap v súčasnosti rozvíja v Bratislave hneď niekoľko projektov. Okrem najznámejšieho Nového Istropolisu sú to aj kancelárske komplexy Lakeside Park 02 v Novom Meste pri Kuchajde a The Mill v Ružinove na Mlynských Nivách. Pri oboch sa dosiahli výrazné míľniky – Lakeside Park 02 je už v štádiu hrubej stavby, The Mill žiada o stavebné povolenie a má zabezpečené financovanie.

Čítať viac

Vajnorská sa mení na mestský bulvár

27.07.2020 09:41:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica je nielen veľmi dlhou, ale aj veľmi heterogénnou ulicou. Kým jej úvodná časť od Trnavského mýta po Bajkalskú ulicu má veľkomestský charakter vďaka hustej blokovej zástavbe, medzi Bajkalskou a Tomášikovou sa začína štruktúra rozvoľňovať. Za Tomášikovou sa mení na cestu prechádzajúcu priemyselnou oblasťou. Realizované a pripravované zmeny ju čoskoro zmenia na príťažlivý mestský bulvár.

Čítať viac

Lakeside Park 02 je oficiálne vo výstavbe

06.03.2020 10:30:00 Adrian Gubčo

V Novom Meste sa oficiálne spustila výstavba projektu Lakeside Park 02, teda pokračovanie kancelárskeho komplexu, ktorého prvá etapa vznikla ešte v predminulej dekáde. Na pozemku už prebiehajú zemné práce, ukončenie realizácie projektu, za ktorým stoja developeri Immocap a Wood&Company, sa očakáva na konci roka 2021.

Čítať viac

Druhá časť Lakeside Office Park má nových majiteľov a čoskoro pôjde do výstavby

13.12.2019 12:26:00 Adrian Gubčo

Výšková budova Lakeside Office Park patrila k prvým projektom svojho druhu v Bratislave a v čase dokončenia, teda v roku 2008, patrila k najreprezentatívnejším administratívnym komplexom v meste. Už vtedy sa hovorilo o rozšírení, k tomu však dôjde až teraz, potom, ako projekt získali spoločnosti Immocap a Wood & Company.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube