Author photoAdrian Gubčo 08.07.2022 10:07

Lakeside Park 02 sa blíži k dokončeniu a ohlasuje prestížnych nájomcov

Kancelársky projekt Lakeside Park 02 v Novom Meste sa konečne blíži k dokončeniu. Po určitom spomalení prác získava teraz definitívnu podobu. Developerom Immocap a Wood&Company sa podaril aj iný úspech – budovu už majú z väčšiny naplnenú, pričom medzi nájomcami sú viaceré známe mená. Kancelárska zóna pri nádrži Kuchajda sa tak čoskoro rozšíri a získa veľkomestskejší ráz.

Prvá etapa Lakeside Office Parku, ako znel pôvodný názov projektu, sa dokončila ešte v roku 2008. Už vtedy však bolo jasné, že sa má pokračovať s ďalšími etapami – budova totiž pochádza z výškovej dominanty a nižšej časti, ktorá je zakončená tak, aby sa na ňu dalo plynulo nadviazať. Trvalo však dlhých 12 rokov, kým sa v lete 2020 začalo s výstavbou ďalšej časti. Lakeside Park 02 je založený na štúdii kancelárie Team .ABJ, ktorá vznikla v roku 2014.

Investori na stavbe rýchlo napredovali a už koncom leta 2021 mal dokončenú hrubú stavbu. Predpokladalo sa, že s ohľadom na funkciu a plán vybudovať budovu ako shell&core – teda klienti si zariaďujú priestory úplne sami – bude Lakeside Park 02 skolaudovaný a funkčný už na jar tohto roku. Realizácia však nabrala určité meškanie. „Výstavba Lakeside Park 02 je aktuálne vo finálnej fáze a prví užívatelia sa do svojich priestorov budú môcť nasťahovať v septembri tohto roka,“ prezrádza aktuálny stav realizácie Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap. „Aktuálne dokončujeme práce v interiéri a finalizujeme exteriér projektu, ktorému bude dominovať zelený park s oddychovou zónou.“

Firma priznáva, že sklz nastal pri inštalácii fasády. Hoci bežne ide pri danom type fasádneho riešenia o relatívne rýchly proces, v prípade Lakeside Parku 02 prebiehal pomaly. „Dlhšia inštalácia fasády bola spôsobená nedostatkom niektorých materiálov v aktuálnom čase na trhu,“ vysvetľuje Šramko. „Výpadok bol na strane subdodávateľa, ktorého sme mali zazmluvneného ešte pred zahájením výstavby, ale dodávky skomplikovala skomplikovala doznievajúca pandémia a súčasná geopolitická situácia.“

Bez ohľadu na to, projekt láka záujemcov. Pred niekoľkými dňami developeri oznámili, že zazmluvnili ďalších významných nájomcov. Patria k nim spoločnosti Zľava Dňa, Reming Consult, Etops, DaneTax, Malina, UP Slovensko a Adifex, ako aj technologická firma Innovatrics. Pridajú sa tak k už skôr ohlásenému Plzenskému Prazdroju, čím prenajatosť dosiahne 60%. Za výhody Immocap označuje vysoký komfort, dobrú dopravnú dostupnosť a moderný štandard kancelárií. Benefitom sú aj úpravy okolitej zelene a peších ťahov, čím sa zlepší kvalita pešej dopravy. Priestranstvá budú odovzdané spolu s budovou v septembri.

Úspechom je najmä zazmluvnenie Innovatricsu, ktorý si prenajal dve podlažia. Slovenská technologická firma postupne rastie a je vo svojom obore (biometrii) špičkou. V Novom Meste pripravuje aj vlastnú centrálu, kým ju však dobuduje, prejde ešte niekoľko rokov. Doterajšie priestory na Jarošovej ulici sú už očividne nevyhovujúce. „Pre odborníkov, ktorí tvoria sofistikované technológie, potrebujeme kvalitný priestor, kde sa budú dobre cítiť a môžu si dopriať potrebný relax, zároveň je pre nás dôležitá ekologická zodpovednosť,“ prezradila Barbora Horvat, CFO & COO Innovatrics. Zľava Dňa sa sem zas presťahovala z Istropolisu, kde má Immocap rozsiahle plány.

Projekt ako taký má 12 podlaží, kde vzniklo 14.370 m2 kancelárskych priestorov. Spolu s prvou etapou je celková výmera až 40-tisíc metrov štvorcových. Lakeside Park 02 by mal obdržať certifikát udržateľnosti LEED Gold a developer ho vďaka inštalovaným technológiám označuje za prvú anti-COVID budovu na Slovensku.

 

 

Dokončením Lakeside Parku 02 sa čiastočne vyplní veľká voľná zatrávnená plocha, čakajúca na výstavbu. Vo vnútornom bratislavskom meste je už takýchto priestorov minimum – ide v podstate o greenfield development (teda výstavba na voľnej lúke bez akýchkoľvek záťaží). Stále však ostáva ešte dosť priestoru pre výstavbu. Nebude to nadlho – opäť Wood&Company, tentoraz ale s Cresco Real Estate, zastavia zvyšné plochy veľkým polyfunkčným projektom s bývaním a retailom. Tvorený bude dvojicou veží, z ktorých nižšia bude mať 19 a vyššia až 30 podlaží a výšku 105 metrov.

Spolu s predošlými etapami budú zvierať veľký, stúpajúci, parkovo upravený priestor, ktorý má byť navyše lávkou prepojený s areálom Kuchajdy. Definitívna podoba projektu ešte predstavená nebola, s ohľadom na architektov, Bogle Architects, sa ale očakáva celkom vysoký štandard. Realizácia sa predpokladá azda už budúci rok.

Okrem tohto developmentu chystá v oblasti vybudovať svoju vlajkovú loď aj Atrios, ktorý sa postupne prediera povoľovacím procesom. Aj on tu vybuduje výškovú budovu, hoci nižšiu oproti susedom. Doplnená bude o nižšie bloky. Súčasťou jeho zámeru je výstavba akejsi nultej fázy predĺženia Tomášikovej ulice po Račiansku.

Okolie Kuchajdy tak prejde v dohľadnej dobe veľkými a citeľnými zmenami. Nie je to na škodu – všetky pozemky, kde sa pripravujú zmieňované projekty, sú na výstavbu vhodné, lokalita je obslúžená (snáď čím skôr zmodernizovanými) električkovými traťami a vlakmi, nachádza sa tu množstvo vybavenosti a aj veľký verejný oddychový priestor. Tomu by prospela radikálna revitalizácia, inak ale ide z dobrých dôvodov o obľúbenú časť mesta.

Po aktuálne vlne developmentu pôjde aj o jednu z najvýznamnejších pracovných zón Bratislavy. Ako to už je pri významnejších lokalitách metropoly zvykom, dominovať jej budú výškové budovy a parkovo upravené plochy. To je plne súlade s meniacim sa charakterom Bratislavy, ktorá sa v čoraz silnejšej miere stáva mestom zelene a veží.

 

Pozrite si výstavbu Lakeside Park 02 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Immocap

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube