YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.03.2020 10:30

Lakeside Park 02 je oficiálne vo výstavbe

V Novom Meste sa oficiálne spustila výstavba projektu Lakeside Park 02, teda pokračovanie kancelárskeho komplexu, ktorého prvá etapa vznikla ešte v predminulej dekáde. Na pozemku už prebiehajú zemné práce, ukončenie realizácie projektu, za ktorým stoja developeri Immocap a Wood&Company, sa očakáva na konci roka 2021.

Zdroj: Immocap & Wood&Company

Zdroj: Immocap & Wood&Company

Pôvodný výškový administratívny projekt bol dokončený v roku 2008 a už vtedy rátal s budúcim rozšírením. Koncept pokračovania výstavby sa menil, no niekoľko posledných rokov už bola viacmenej známa definitívna podoba. Tá sa teraz, po akvizícii zo strany Wood&Company, ktorá vlastní prvú etapu, a Immocap-u, stáva realitou.

Juhovýchodne od veže tak vzniká 13-podlažná budova s plochou 14.370 m2 kancelárskych priestorov, typické podlažie bude mať približne 1.200 m2. Medzi benefitmi developeri uvádzajú výhľady na Malé Karpaty a Kuchajdu či prístup na terasu, všetky kancelárie budú zároveň disponovať otvárateľnými oknami. Spodné podlažia budú nadväzovať na susednú budovu a budú prepojiteľné.

Prepojené bude taktiež aj prízemie, kde vzniknú retailové prevádzky, predovšetkým gastronomického zamerania, a veľká lobby. Pred vstupom do budovy je naplánovaná parková úprava, ktorá bude taktiež nadväzovať na staršie riešenie spred Lakeside Park 01. Plocha by mala byť bez prístupu automobilov, parkovanie bude riešené v štyroch podzemných podlažiach.  Vzniknúť by malo 310 parkovacích miest, nabíjanie pre elektroautá a parkovacie kapacity pre bicykle. Budova bude spĺňať kritériá pre certifikáciu LEED Gold.

Ako už bolo povedané, architektonický koncept projektu je známy niekoľko rokov a v poslednej dobe prešiel z exteriéru len menšími úpravami. Budova sa nevymyká z bežného štandardu administratívnych komplexov, v danej lokalite je to však akceptovateľné. Nejde o butikové kancelárie v centre mesta, kde sú nároky na reprezentatívnosť priestorov vyššie, ale o (dnes) okraj vnútorného mesta, kde je pozitívom, že tu pribúdajú kancelárske priestory a nezaťažujú niektoré už dnes preťažené lokality. Autorom budovy je kancelária Architekti Bobek Jávorka.

Ako bolo povedané, dokončenie projektu je naplánované na 4Q 2021. Pre Immocap a Wood&Company ide o prvú spoluprácu na realizácii takéhoto projektu, kde úlohou spoločnosti Immocap je celkový development vrátane spolufinancovania, prípravy, výstavby a prenájmu projektu, kým Wood&Company sa okrem spolufinancovania zameria na dohľad nad „rozvojom a synergiou v lokalite“ vzhľadom na vlastníctvo susedného objektu.

 

V okolí jazera Kuchajda vznikne viac moderných developmentov. Zdroj: Atrios

 

Výstavbou Lakeside Park 02 sa zaplní dlhodobo prázdna plocha, ktorá čakala na výstavbu, rozhodne teda nemá koho zaťažovať, práve naopak, dotvorí formujúce sa moderné veľkomestské prostredie v okolí jazera Kuchajda. Jeho prítomnosť je pre developerov nielen rezidenčných, ale aj kancelárskych projektov veľkým benefitom, keďže existencia rekreačných možností v okolí sa stáva konkurenčnou výhodou pre firmy, snažiace sa o ponuku priestorov s dobre nastaveným work&life balance.

V susedstve developmentu tak pribudnú aj ďalšie projekty, svoju vlajkovú loď chce napríklad na severnej strane Vajnorskej ulice postaviť Atrios, kde majú postupne okrem kancelárií pribudnúť aj hotel a bývanie, kým južne od Kuchajdy sa čoskoro rozbehne výstavba druhej etapy príťažlivého projektu N!do. V príprave je však aj masívny redevelopment veľkého priestoru športovísk na Pasienkoch, kde má vzniknúť aktívna polyfunkčná štvrť.

Čo sa týka Lakeside, výstavbou druhej kancelárskej budovy by vývoj na pozemku ešte nemal byť ukončený. Už pôvodný koncept od kancelárie Bobek Jávorka obsahoval aj zástavbu bližšie k Tomášikovej a podľa mojich informácií je táto téma stále v hre. V tomto prípade by však išlo už o rezidenčnú funkciu. O projekt majú záujem viacerí developeri, kto však bude v tomto území stavať, nie je definitívne ujasnené.

Nádrž Kuchajda sa tak stáva ohniskom investičnej aktivity, čo je rozhodne pozitívne, a súkromnému developmentu by malo sekundovať aj zlepšenie infraštruktúry verejnej dopravy v súvislosti s modernizáciou Vajnorskej radiály. Témou tak ostáva ešte masívne zlepšenie kvality verejného priestoru.

Potenciál v tomto smere je obrovský, čo by mohla mestská časť skvele využiť. Jej úlohou je hľadanie novej vízie a náplne územia a potom konkrétne kroky v podobe veľkej architektonickej súťaže. Výsledkom môže byť vznik jednej z najatraktívnejších častí celej Bratislavy.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Lakeside Park 02 je dokončený. Čo príde ďalej?

19.08.2022 13:38:21 Adrian Gubčo

Developer Immocap oznámil, že kancelársky projekt Lakeside Park 02 bol oficiálne skolaudovaný. Do zóny v susedstve vodnej plochy Kuchajda tak pribudol ďalší nový development, no ani zďaleka nie posledný. Okolie Kuchajdy by sa malo v horizonte najbližších desiatich rokov premeniť na jedno z „najhorúcejších“ miest, kde sa bude koncentrovať výstavba. Čo všetko tu ešte pribudne?

Čítať viac

Lakeside Park 02 sa blíži k dokončeniu a ohlasuje prestížnych nájomcov

08.07.2022 10:07:00 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt Lakeside Park 02 v Novom Meste sa konečne blíži k dokončeniu. Po určitom spomalení prác získava teraz definitívnu podobu. Developerom Immocap a Wood&Company sa podaril aj iný úspech – budovu už majú z väčšiny naplnenú, pričom medzi nájomcami sú viaceré známe mená. Kancelárska zóna pri nádrži Kuchajda sa tak čoskoro rozšíri a získa veľkomestskejší ráz.

Čítať viac

Lakeside Park sa rozšíri o tretiu etapu, Bratislava dostane ďalšie veže

07.10.2021 13:01:11 Adrian Gubčo

Projekt Lakeside Park pri nádrži Kuchajda v Novom Meste sa v tejto chvíli rozširuje o druhú etapu, čím sa stáva pomerne mohutným kancelárskym komplexom. Rozvoju však nie je koniec – pribudnúť by totiž mala aj tretia etapa, tentokrát už rezidenčná. Dvojica navrhovaných bytových veží svojou hmotou prispeje ku vzniku ďalšej lokality vysokej koncentrácie výškových budov – ďalšieho clustru.

Čítať viac

Immocap napreduje vo svojich kancelárskych projektoch: Lakeside Park 02 dosiahol hrubú stavbu, The Mill žiada o stavebné povolenie

13.09.2021 10:51:26 Adrian Gubčo

Developer Immocap v súčasnosti rozvíja v Bratislave hneď niekoľko projektov. Okrem najznámejšieho Nového Istropolisu sú to aj kancelárske komplexy Lakeside Park 02 v Novom Meste pri Kuchajde a The Mill v Ružinove na Mlynských Nivách. Pri oboch sa dosiahli výrazné míľniky – Lakeside Park 02 je už v štádiu hrubej stavby, The Mill žiada o stavebné povolenie a má zabezpečené financovanie.

Čítať viac

Lakeside Park 02 rastie a začína dotvárať panorámu okolia Kuchajdy

16.03.2021 11:57:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie kancelárskeho projektu Lakeside Park 02 začalo rásť v pomerne nešťastnej dobe, kedy už naplno zúrila pandémia koronavírusu COVID-19 a kancelárske projekty sa dostali do zložitej situácie. Napriek tomu developer Immocap a vlastník budovy Wood & Company úspešne napredujú s výstavbou a oznamujú, že sa im darí aj v prenájme priestorov.

Čítať viac

Vajnorská sa mení na mestský bulvár

27.07.2020 09:41:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica je nielen veľmi dlhou, ale aj veľmi heterogénnou ulicou. Kým jej úvodná časť od Trnavského mýta po Bajkalskú ulicu má veľkomestský charakter vďaka hustej blokovej zástavbe, medzi Bajkalskou a Tomášikovou sa začína štruktúra rozvoľňovať. Za Tomášikovou sa mení na cestu prechádzajúcu priemyselnou oblasťou. Realizované a pripravované zmeny ju čoskoro zmenia na príťažlivý mestský bulvár.

Čítať viac

Druhá časť Lakeside Office Park má nových majiteľov a čoskoro pôjde do výstavby

13.12.2019 12:26:00 Adrian Gubčo

Výšková budova Lakeside Office Park patrila k prvým projektom svojho druhu v Bratislave a v čase dokončenia, teda v roku 2008, patrila k najreprezentatívnejším administratívnym komplexom v meste. Už vtedy sa hovorilo o rozšírení, k tomu však dôjde až teraz, potom, ako projekt získali spoločnosti Immocap a Wood & Company.

Čítať viac

Pri Kuchajde pribudne Polyfunkčný komplex Zátišie

24.01.2020 12:30:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Nové Mesto, naproti rekreačnému areálu Kuchajda, vyrastie nový multifunkčný projekt s kanceláriami, hotelom aj bývaním, ktorého dominantou bude menšia výšková budova. Ide o vlajkový projekt spoločnosti Atrios, ktorý transformuje dnes zanedbané územie na aktívnu súčasť mesta.

Čítať viac

Detaily modernizácie Vajnorskej radiály sú známe

15.01.2020 10:55:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto napreduje v postupnej modernizácii svojich električkových tratí. Po ukončení prvej etapy modernizácie Dúbravsko-karloveskej radiály a uzavretí zmluvy s projektantom Ružinovskej radiály teraz predstavuje aj detaily k modernizácii Vajnorskej radiály. Strategicky dôležitú trať, ale aj jej bezprostredné okolie, čakajú výrazné zlepšenia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube