YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 09.01.2023 12:17

Dlhé čakanie na inovatívnu štvrť: Odhalenie Nesta Sever sa odkladá

Na západnom okraji Petržalky vzniká mohutný development Nesto, ktorý momentálne rozvíja prvú, južnú časť projektu. Koncepciu severnej časti hľadal developer v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, ktorú vyhodnotil ešte minulý rok. V tejto chvíli sa pracuje na masterpláne celej zóny.

 Zdroj: Lucron

Zdroj: Lucron

Projekt Nesto od developera Lucron pretvára doteraz nevyužívané územie v Petržalke. V najbližších pätnástich rokoch vznikne pozdĺž štátnej hranice s Rakúskom plnohodnotná štvrť, v ktorej bude žiť, pracovať či vzdelávať sa až 15-tisíc ľudí. Ide zároveň o mimoriadne očakávaný development, ktorý má za cieľ priniesť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku, spojenú s konceptom 20-minútového mesta. 

Významný medzník zaznamenal projekt na konci roka 2021, kedy sa oficiálne spustila výstavba časti Nesto Juh. V priebehu júla minulého roka bolo dokončené prvé podzemné podlažie a v auguste už svoje tvary dostávali už byty všetkých dispozícií – od 1-izbových po 4-izbové. V októbri roku 2022, teda rok od spustenia realizácie, bolo oznámené ukončenie skeletu hornej stavby. Prvá etapa Nesta Juh má už reálne kontúry. 

Celkovo v tejto časti, oficiálne označenej aj ako sektor C, vzniká trojica šesťpodlažných bytových domov, ktoré budú akýmsi nástupným priestorom do Nesta z juhu. Nachádzať sa tu bude 160 bytov, ktoré doplní občianska vybavenosť v parteri a do budúcna námestie, administratíva alebo škôlka. Etapa má byť dokončená v roku 2024. 

Galéria

 • Zdroj: Lucron
 • Zdroj: Lucron
 • Zdroj: Lucron
 • Nesto Juh. Zdroj: Lucron
 • Nesto Juh. Zdroj: Lucron
 • Nesto Juh. Zdroj: Lucron
 • Nesto Prime. Zdroj: Lucron

Len nedávno odhalil developer plány na vybudovanie ďalšej etapy Nesto Juh, nazvanú Nesto Prime. Pôjde o najluxusnejšiu časť celého projektu, pre ktorú má platiť, že pôjde dokonca o 15-minútové mesto. Domy budú zároveň stáť v najzelenšej, no paradoxne aj najdynamickejšej časti štvrte. Táto časť Nesta získala stavebné povolenie ešte v novembri minulého roka. 

Vybuduje sa tu šestica samostatne stojacich bytových domov so šiestimi nadzemnými podlažiami, z toho bude jedno ustúpené. V každej bytovke sa bude nachádzať desať bytov, celkovo sa ich tu vybuduje 60. Podzemná garáž bude obsahovať miesta pre 155 vozidiel a developer pripravuje aj inštaláciu fotovoltaickej elektrárne pre zníženie energetickej náročnosti stavieb. 

Ako dodal investor na oficiálnej stránke projektu, má ísť o to najlepšie a najzmysluplnejšie, čo štvrť ponúka. Odrazí sa to na polohe, materiáloch aj technológiách. Byty budú obsahovať stropné chladenie či podlahové kúrenie a rozlohou ich možno zaradiť k veľkorysejším – Lucron hovorí o výmerách od 100 do 300 metrov štvorcových.

Etapa bude situovaná priamo pri parčíku so zeleňou a v dotyku s citlivo integrovanými technickými pamiatkami. Zachovaný bude cintorín padlých v Prvej svetovej vojne, viaceré bunkre či protitanková priekopa, ktoré boli súčasťou medzivojnového československého opevnenia. Projekt tak bude pripomínať aj kúsok histórie tejto časti metropoly. 

Zdroj: Lucron

Nesto Juh bude tvoriť asi pätinu územia, ktoré chce Lucron transformovať. Oveľa významnejšie bude Nesto Sever, ktoré vznikne na plochách, určených pre rozvoj bývania, občianskej vybavenosti, športu, ale aj distribučných centier či skladov. Pre toto potenciálne územie sa rozhodol developer vyhlásiť medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž, do ktorej prizval tímy zo Slovenska i zo zahraničia. Keďže je súťaž anonymná, názvy oslovených architektonických kancelárií známe nie sú. 

Výsledky súťaže vyhodnotila spoločnosť ešte minulý rok v lete. Išlo o dvojkolovú súťaž, ktorú hodnotila porota v zložení zo zástupcov developera, Hlavného mesta, ale aj viacerých špičkových medzinárodných aj domácich expertov. Jej výsledkom bude ideový urbanisticko-architektonický návrh a víťazi následne vypracujú urbanisticko-architektonickú štúdiu Nesto Sever Masterplan.

Práve o masterplane sú známe nové skutočnosti. Podľa TASR, zatiaľ nie je známe, kedy bude verejnosti predstavený finálny návrh masterplanu pre severnú časť územia budúcej mestskej štvrte Nesto. „Po medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, ktorú vyhodnotili ešte vlani v lete, je potrebný podpis zmluvy o dielo s víťazným ateliérom i dopracovanie návrhu,” uvádza TASR s odvolaním sa na Pavla Baslíka, hovorcu spoločnosti Lucron.

Baslík naznačil, že do predstavenia podoby územia ostáva ešte niekoľko mesiacov. „Po podpísaní zmluvy budeme s nimi dopracovávať víťazný návrh do finálneho masterplanu územia. Vzhľadom na to, že sa jedná o komplexné zadanie a veľké územie, tieto práce budú trvať minimálne šesť mesiacov,” konštatuje. Následne bude masterplan prezentovaný Hlavnému mestu, mestskej časti a verejnosti.   

Po jeho dokončení bude nadchádzajúcim krokom zverenie podrobných riešení jednotlivých budov či priestranstiev ďalším odborníkom a tímom.  

Postupne tak vzniká vízia mohutnej štvrte, ktorá má vynikať komplexnosťou a kvalitou urbanistického konceptu. Prispeje k tomu, aby Petržalka postupne obrástla novými mestotvornými zónami. Nesto by malo medzi nimi vynikať - minimálne podľa developera, keďže Nesto Sever ešte nezverejnenilo svoj koncept. Ak sa však naplnia jeho slová, na takmer 50 hektároch vznikne projekt, ktorý môže byť pre mnohých vzorom, ako vytvoriť lepšie mesto. 

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Luxusné bývanie v Neste: Budúca ekologická štvrť získa nadštandardnú etapu

21.11.2022 15:22:31 Adrian Gubčo

Cieľom ambiciózneho projektu Nesto je vytvoriť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku, spojenú s konceptom 20-minútového mesta. Development medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom za posledné mesiace výrazne napreduje a získava reálne kontúry. Okrem toho predstavuje víziu svojej najluxusnejšej etapy.

Čítať viac

Prvá nízkouhlíková štvrť získava prvé domy. Nesto napreduje v rozvoji

16.09.2022 15:28:00 Andrej Sárközi

Zmestili by sa doňho Kežmarok alebo Skalica. V petržalskom projekte Nesto bude žiť na 47 hektároch 15-tisíc ľudí. Developer Lucron chce na území medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom vytvoriť komplexnú štvrt s bývaním, kanceláriami, retailom či občianskou vybavenosťou. Toto mesto v meste má byť navyše aj príkladom ekologického a inovatívneho prístupu k tvorbe urbánneho prostredia.

Čítať viac

Nesto odhaľuje svoj koncept co-livingu

21.01.2022 17:44:09 Adrian Gubčo

V Petržalke sa postupne rozbieha výstavba projektu Nesto od developera Lucron. Táto vlajková loď spoločnosti prichádza s ambíciou vytvoriť namiesto banálneho obytného súboru živú a kreatívnu komunitu, ktorá bude priťahovať široké skupiny obyvateľstva. Nástrojom k tomu majú byť aj developermi zriedka využívané koncepty bývania – vrátane co-livingu, teda špecifického typu nájomného bývania.

Čítať viac

Lucron prezrádza prvé detaily o urbanistickej súťaži na Nesto Sever

02.12.2021 15:03:06 Adrian Gubčo

Spoločnosť Lucron postupne rozbieha realizáciu mohutného developmentu Nesto, ktoré vznikne na západnom okraji Petržalky, priamo pri štátnej hranici s Rakúskom. Ide však o rozvoj len prvej, južnej časti projektu. Koncepciu severnej hľadá v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, do ktorej údajne prizvala popredné európske pracoviská. Výsledky súťaže by mali byť známe na jar budúceho roka.

Čítať viac

Výstavba projektu Nesto začína

14.10.2021 14:53:30 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa oficiálne spustila výstavba projektu Nesto, do budúcna jednej z najväčších developerských schém v Bratislave. V petržalských Kopčanoch, v dotyku so štátnou hranicou s Rakúskom, by mala v najbližších rokoch vzniknúť štvrť s až 15-tisíc obyvateľmi. Developer Lucron navyše vyhlasuje aj urbanistickú súťaž, v ktorej hľadá koncepciu severnej časti developmentu.

Čítať viac

Nesto sa odhaľuje: V Bratislave má vzniknúť prvá kreatívna štvrť

10.10.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron dnes odhalil jeden z najväčších a najkomplexnejších pripravovaných projektov v slovenskej metropole. V Petržalke, na území medzi diaľnicou D2 a štátnou hranicou v dotyku s Kopčianskou ulicou, vznikne mestská štvrť Nesto, kde môže v horizonte 15 rokov žiť až 15-tisíc obyvateľov.

Čítať viac

Na Kopčianskej sa čoskoro spustí nový megaprojekt, príprava na výstavbu začala výsadbou stromov

08.10.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V metropole sa schyľuje k realizácii ďalšieho veľkého developmentu. Spoločnosti Nesto Juh Land Development a Nesto Sever Land Development, spojené s developerom Lucron, obdržali územné rozhodnutie pre prvú časť projektu Kopčianska – Juh, po novom nazývanom Nesto. V rámci tohto developmentu vznikne na okraji Petržalky polyfunkčná štvrť. Developer začal prípravu na výstavbu pomerne netypicky – výsadbou stromov.

Čítať viac

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

04.10.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Čítať viac

Nová štvrť na Kopčianskej

02.01.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Nový rok štartujeme predstavením zámeru (resp. urbanistickej štúdie) polyfunkčnej zóny Kopčianska - Juh, ktorá by mala vyrásť v tesnej blízkosti vojenského cintorína a štátnej hranice. Developer Fundus, s.r.o., napojený na spoločnosť Lucron (developujúcu Urban Residence či Malé Krasňany), predstavil zámer v rámci hodnotenia EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube