Author photoAndrej Sárközi 09.01.2023 12:17

Dlhé čakanie na inovatívnu štvrť: Odhalenie Nesta Sever sa odkladá

Na západnom okraji Petržalky vzniká mohutný development Nesto, ktorý momentálne rozvíja prvú, južnú časť projektu. Koncepciu severnej časti hľadal developer v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, ktorú vyhodnotil ešte minulý rok. V tejto chvíli sa pracuje na masterpláne celej zóny.

 Zdroj: Lucron

Zdroj: Lucron

Projekt Nesto od developera Lucron pretvára doteraz nevyužívané územie v Petržalke. V najbližších pätnástich rokoch vznikne pozdĺž štátnej hranice s Rakúskom plnohodnotná štvrť, v ktorej bude žiť, pracovať či vzdelávať sa až 15-tisíc ľudí. Ide zároveň o mimoriadne očakávaný development, ktorý má za cieľ priniesť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku, spojenú s konceptom 20-minútového mesta. 

Významný medzník zaznamenal projekt na konci roka 2021, kedy sa oficiálne spustila výstavba časti Nesto Juh. V priebehu júla minulého roka bolo dokončené prvé podzemné podlažie a v auguste už svoje tvary dostávali už byty všetkých dispozícií – od 1-izbových po 4-izbové. V októbri roku 2022, teda rok od spustenia realizácie, bolo oznámené ukončenie skeletu hornej stavby. Prvá etapa Nesta Juh má už reálne kontúry. 

Celkovo v tejto časti, oficiálne označenej aj ako sektor C, vzniká trojica šesťpodlažných bytových domov, ktoré budú akýmsi nástupným priestorom do Nesta z juhu. Nachádzať sa tu bude 160 bytov, ktoré doplní občianska vybavenosť v parteri a do budúcna námestie, administratíva alebo škôlka. Etapa má byť dokončená v roku 2024. 

Galéria

 • Zdroj: Lucron
 • Zdroj: Lucron
 • Zdroj: Lucron
 • Nesto Juh. Zdroj: Lucron
 • Nesto Juh. Zdroj: Lucron
 • Nesto Juh. Zdroj: Lucron
 • Nesto Prime. Zdroj: Lucron

Len nedávno odhalil developer plány na vybudovanie ďalšej etapy Nesto Juh, nazvanú Nesto Prime. Pôjde o najluxusnejšiu časť celého projektu, pre ktorú má platiť, že pôjde dokonca o 15-minútové mesto. Domy budú zároveň stáť v najzelenšej, no paradoxne aj najdynamickejšej časti štvrte. Táto časť Nesta získala stavebné povolenie ešte v novembri minulého roka. 

Vybuduje sa tu šestica samostatne stojacich bytových domov so šiestimi nadzemnými podlažiami, z toho bude jedno ustúpené. V každej bytovke sa bude nachádzať desať bytov, celkovo sa ich tu vybuduje 60. Podzemná garáž bude obsahovať miesta pre 155 vozidiel a developer pripravuje aj inštaláciu fotovoltaickej elektrárne pre zníženie energetickej náročnosti stavieb. 

Ako dodal investor na oficiálnej stránke projektu, má ísť o to najlepšie a najzmysluplnejšie, čo štvrť ponúka. Odrazí sa to na polohe, materiáloch aj technológiách. Byty budú obsahovať stropné chladenie či podlahové kúrenie a rozlohou ich možno zaradiť k veľkorysejším – Lucron hovorí o výmerách od 100 do 300 metrov štvorcových.

Etapa bude situovaná priamo pri parčíku so zeleňou a v dotyku s citlivo integrovanými technickými pamiatkami. Zachovaný bude cintorín padlých v Prvej svetovej vojne, viaceré bunkre či protitanková priekopa, ktoré boli súčasťou medzivojnového československého opevnenia. Projekt tak bude pripomínať aj kúsok histórie tejto časti metropoly. 

Zdroj: Lucron

Nesto Juh bude tvoriť asi pätinu územia, ktoré chce Lucron transformovať. Oveľa významnejšie bude Nesto Sever, ktoré vznikne na plochách, určených pre rozvoj bývania, občianskej vybavenosti, športu, ale aj distribučných centier či skladov. Pre toto potenciálne územie sa rozhodol developer vyhlásiť medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž, do ktorej prizval tímy zo Slovenska i zo zahraničia. Keďže je súťaž anonymná, názvy oslovených architektonických kancelárií známe nie sú. 

Výsledky súťaže vyhodnotila spoločnosť ešte minulý rok v lete. Išlo o dvojkolovú súťaž, ktorú hodnotila porota v zložení zo zástupcov developera, Hlavného mesta, ale aj viacerých špičkových medzinárodných aj domácich expertov. Jej výsledkom bude ideový urbanisticko-architektonický návrh a víťazi následne vypracujú urbanisticko-architektonickú štúdiu Nesto Sever Masterplan.

Práve o masterplane sú známe nové skutočnosti. Podľa TASR, zatiaľ nie je známe, kedy bude verejnosti predstavený finálny návrh masterplanu pre severnú časť územia budúcej mestskej štvrte Nesto. „Po medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, ktorú vyhodnotili ešte vlani v lete, je potrebný podpis zmluvy o dielo s víťazným ateliérom i dopracovanie návrhu,” uvádza TASR s odvolaním sa na Pavla Baslíka, hovorcu spoločnosti Lucron.

Baslík naznačil, že do predstavenia podoby územia ostáva ešte niekoľko mesiacov. „Po podpísaní zmluvy budeme s nimi dopracovávať víťazný návrh do finálneho masterplanu územia. Vzhľadom na to, že sa jedná o komplexné zadanie a veľké územie, tieto práce budú trvať minimálne šesť mesiacov,” konštatuje. Následne bude masterplan prezentovaný Hlavnému mestu, mestskej časti a verejnosti.   

Po jeho dokončení bude nadchádzajúcim krokom zverenie podrobných riešení jednotlivých budov či priestranstiev ďalším odborníkom a tímom.  

Postupne tak vzniká vízia mohutnej štvrte, ktorá má vynikať komplexnosťou a kvalitou urbanistického konceptu. Prispeje k tomu, aby Petržalka postupne obrástla novými mestotvornými zónami. Nesto by malo medzi nimi vynikať - minimálne podľa developera, keďže Nesto Sever ešte nezverejnenilo svoj koncept. Ak sa však naplnia jeho slová, na takmer 50 hektároch vznikne projekt, ktorý môže byť pre mnohých vzorom, ako vytvoriť lepšie mesto. 

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube