Author photoAdrian Gubčo 17.10.2023 17:49

Druhá najvyššia veža má zelenú. Bratislava dostane novú dominantu, prípravy už začali

Slovenská metropola sa onedlho dočká definitívneho dokončenia najvyššej budovy. Eurovea Tower so 168 metrami od J&T Real Estate bude jednoznačnou dominantou, ktorá ako jediná výraznejšie prevyšuje panorámu ostatných budov v bratislavskom downtowne. Onedlho sa k nej ale môže pridať druhá veža – Klingerka 3 od toho istého developera má zelenú k výstavbe.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Oznámenie o vydaní stavebného povolenia pre Klingerku 3 prichádza len niekoľko dní potom, ako bolo rovnaké povolenie vydané pre Klingerku 2. Končí sa tak povoľovací proces, ktorý začal v roku 2020 predstavením podoby developmentu v tomto území. Nadväzovať má na dnes už dokončenú Klingerku 1, ale aj výškovú zástavbu nového centra Bratislavy.

Celý komplex Klingerky 2 a 3 vznikne na lichobežníkovom pozemku, vymedzenom Mlynskými nivami, Plátenníckou, Prístavnou a Košickou. Veľký rozsah podnietil investora k rozdeleniu projektu na dvojicu etáp. Klingerka 3 sa bude nachádzať v južnej časti pozemku. Od druhej etapy bude oddelená komunikáciou v predĺžení Valchárskej ulice.

Projekt bude zároveň umiestnený v priestore, kde sa v minulosti nachádzal priemyselný areál Gumon. Pôvodné továrenské haly, vrátane výraznej lisovne bakelitu, ktorá bola v procese vyhlasovania za kultúrnu pamiatku, boli zasanované v roku 2008 prechádzajúcim majiteľom Koruna Invest. Firma chcela územie taktiež využiť v prospech masívnej výstavby, vrátane 157 metrov vysokého mrakodrapu. Úvahám však urobila čoskoro koniec hospodárska kríza.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Fotografia z 13.10.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 02.10.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

JTRE prevzalo pozemky s víziou vzniku projektu, ktorý svojou mierkou dotvorí prostredie bratislavského downtownu. Podľa schválenej koncepcie má byť zástavba tvorená sériou nižších objektov pozdĺž Plátenníckej, kde sa nachádza Klingerova kolónia s rodinnými domami, a vyšších popri Košickej. Tie majú postupne gradovať smerom ku križovatke Prístavnej s Košickou.

Práve v tretej etape tak vzniknú najvyššie objekty v celom súbore. Naplánované sú stavby 01-06, kombinujúce bývanie, administratívu, retail a služby pre okolie. Založené na budú na podzemnej garáži s troma podlažiami.

Prvou zo šestice stavebných objektov bude polyfunkčný bytový dom popri Košickej. Tvoriť ho majú dve sekcie so šiestimi a ôsmimi nadzemnými podlažiami. Šesťpodlažná časť bude mať  na treťom až šiestom podlaží administratívne priestory, v osempodlažnej časti budú umiestnené byty. V prízemí sa navrhujú obchody a služby, druhé podlažie bude určené pre administratívu.

Druhý bytový dom popri Košickej bude mať 27 podlaží a 89,6 metrov. Od tretieho po 27. podlažie budú byty, doplnené o apartmány po 13. podlažie. Na prvých dvoch podlažiach bude vybavenosť v podobe obchodov a kancelárií.

Ďalšie dva objekty budú umiestnené smerom do Plátenníckej. Prvým z nich je sedempodlažné ubytovacie zariadenie na krátkodobé pobyty. Na prvom podlaží sa uvažuje s recepciou a jedálňou, na druhom so spoločenským priestorom pre hostí a na druhom až siedmom s ubytovacími jednotkami. Druhým objektom bude päťpodlažný dom s kanceláriami a obchodmi na prízemí.

Vyčnievať bude piaty objekt - administratívna veža na nároží Košickej, Prístavnej a Plátenníckej ulice. Výšková budova s 35 podlažiami dosiahne výšku 141 metrov, čím citeľne presiahne aktuálne druhú najvyššiu budovu v Bratislave – Nivy Tower so 125 metrami. Popri Eurovea Tower pôjde o druhú výraznú dominantu nového centra. Pri diaľkových pohľadoch by sa mohla vďaka tomu prehĺbiť kvalita panorámy.

Kancelárska budova bude mať na prízemí lobby a niekoľko prevádzok, na druhom bude kantína a jedáleň pre 150 osôb. Dve najvyššie podlažia, teda 34. a 35., budú technické. Všetky ostatné podlažia majú slúžiť ako kancelárie. Podľa doteraz známych informácií by tu mohlo byť okolo 31-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných administratívnych priestorov.

S vežou súvisí šiesty objekt, pavilón, pod ktorým bude umiestnený vjazd do podzemnej garáže. Nachádzať by sa tu malo 1.003 parkovacích miest v prospech tretej etapy, celkovo ale celý projekt prinesie 1,7-tisíc stojísk.

Podobu developmentu stvárnila kancelária GFI, ktorá je do istej miery „dvorným“ architektom developera. Podľa existujúcich náznakov chce nadviazať na priemyselnú históriu územia využitím keramických (tehličkových) obkladov, rovnako ako aplikovať dnes preferované zelené postupy. Strechy tak budú kombinovať zeleň s komunitnými priestormi. Odhalenie definitívnej podoby však príde pravdepodobne až so spustením predaja bytov, očakávaným ešte v priebehu tohto roka.

 

Priestor pre Klingerku 2 a 3. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Developer totiž pravdepodobne nadviaže na prax, keď sa predaj spúšťa až po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia. K tomu príde približne o mesiac, samozrejme za predpokladu, že voči zámeru neprídu odvolania. Klingerka 2 a 3 však vznikne na mieste zdevastovaného brownfieldu, navyše s výraznou environmentálnou záťažou. Oproti minulosti pôjde o výrazné zlepšenie kvality územia.

Prvé stavebné práce sa začnú pravdepodobne okamžite po nadobudnutí právoplatnosti, minimálne v prípade Klingerky 2. Stavebná jama je už z veľkej časti vykopaná, keďže vznikla v rámci odstraňovania záťaže. To si vyžiadalo odkopanie množstva kontaminovanej zeminy. Podobný postup bol aplikovaný už v minulosti pri príprave výstavby pokračovania projektu Eurovea.

Stavebnú jamu má už z podstatnej časti vykopaná aj Klingerka 3, teda jej rezidenčná časť a priestor popri Plátenníckej. Plochy pod vežou ešte uvoľnené nie sú. Developer pravdepodobne výškovú budovu dokončí ako poslednú. Napokon, oficiálny dátum dokončenia výstavby je stanovený na rok 2028. Prvé domy by pri začiatku výstavby ešte tento rok mohli byť dokončené na prelome rokov 2025 a 2026.

Z pohľadu investora je logické ukončiť development kanceláriami – napokon, vyšší dopyt je aj napriek kríze po bytoch. Pri administratíve musí citlivejšie reagovať na vývoj na trhu, na plány konkurentov, ktorí dodávajú vlastné projekty, aj aktuálne trendy. Potrvá tak ešte nejakú dobu, kým získa nové centrum Bratislavy svoju druhú (teoreticky možno tretiu) najvyššiu vežu.

V každom prípade, pre downtown ide o dobrú správu. Postupne sa formuje jeho definitívna podoba aj parametre. V Klingerke 2 a 3 pribudne vyše tisíc obyvateľov, nové pracoviská a obchody, priestranstvá poloverejného charakteru, cyklotrasa na Plátenníckej, služby aj verejnoprospešného charakteru, pripraví sa územie pre vznik električkovej trate a spolu s Klingerkou 1 sa vytvorí ucelené územie súčasného charakteru.

Zvýši sa zároveň tlak na ďalšie potrebné zmeny v lokalite – viac rezidentov bude znamenať vyššie požiadavky na zabezpečenie kvalitného prostredia. Bratislavský downtown je dnes ešte ďaleko od toho, aby bol pevne ukotvenou a dobudovanou štvrťou s vlastnou identitou. S každou ďalšou realizáciou sa ňou ale stáva.

Vznik atraktívnej „skyline“ bude potom už len akousi čerešničkou. Bratislava si upevní svoj imidž mesta výškových budov. Veže a postupne aj mrakodrapy k nej patria a budú patriť už rovnako ako Hrad, Katedrála sv. Martina, Kamzík alebo Dunaj. Výzvou dnes ostáva, aby s nimi prišla aj kvalita a benefity, ktoré má výstavba do výšky poskytnúť.

 

Pozrite si prípravu Klingerky 2 a 3 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube