Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.08.2018 13:00

Obytný súbor Karolia bližšie k realizácii

Na Dlhých Dieloch sa pripravuje ďalší projekt. Spoločnosť Karolia, a.s., tu pripravuje výstavbu rezidenčného súboru Karolia, ktorý vznikne na svahovitom pozemku južne od Ulice Hany Meličkovej. Projekt sa nebude posudzovať v rámci EIA, čo urýchli jeho realizáciu.

Article Big

Zdroj: Karolia / EIA

Karolia pozostáva zo šiestich bytových domov, dopravne obslúžených odbočkou z Ulice Hany Meličkovej. Vyššie na svahu sa bude nachádzať dvojica doskových domov (bloky A1-A4), nižšie štvorica bodových domov (bloky B1-B4), medzi nimi vznikne priestor využitý pre zriadenie povrchového parkovania. Vyššie osadené domy však budú mať vďaka svahovitej polohe aj podzemnú garáž, ďalšie podzemné kapacity sa budú nachádzať pod povrchovým parkingom. Podlažnosť bude v prípade blokov A1-A4 na úrovni štyroch nadzemných podlaží, pri blokoch B1-B4 piatich, no vyplvom osadenia vo svahu budú vnímateľné aj ďalšie dve podlažia.

Karolia bude patriť k stredne veľkým projektom s celkovým počtom 152 bytov, rozdelených po 76 bytoch v jednotlivých sekciách. Najväčší počet bude dvojizbových, až 72, ďalej trojizbových (44), menej bude jednozbových (28) a štvorizbových (8). Spustenie predaja bude vysoko pravdepodobne závisieť od udelenia príslušných povolení. Okrem výhľadov sa bude developer snažiť lákať pravdepodobne aj zeleným prostredím, vybavenosťou už menej, priamo v komplexe vznikne len detské a workoutové ihrisko. Parkovanie bude riešené, ako už bolo spomenuté, v garáži aj na povrchu, celkový počet miest je 225.

Presné termíny výstavby taktiež nie sú známe, pôvodne chcel developer stavať už tento rok, najskoršie však výstavba začne pravdepodobne až v druhej polovici roka 2019, v takom prípade by bola ukončená v prvej polovici roka 2021. Odhadované náklady sú 18,5 milióna eur, architektom je kancelária HFD Architects.

Karolia vyrastie v lokalite, ktorá bola v minulosti vystavená prudkému rozvoju – pôvodné sídlisko Dlhé Diely s uvažovanou rozsiahlou centrálnou zelenou zónou s vybavenosťou sa na začiatku 21. storočia zahustilo obytnými súbormi, ktoré sa snažili o imitáciu klasického mesta so živými komunitnými vnútroblokmi, vybavenosťou a vysokou kvalitou života. Nanešťastie, koncept zlyhal vo viacerých iných bodoch, predovšetkým v riešení dopravy, keďže sa celá lokalita mimoriadne zaťažila náporom parkujúcich automobilov. Aj z týchto dôvodov sú dnes Dlhé Diely brané ako príklad toho, ako sa zahusťovať nemá.

Je otázne, či Karolia tento problém prekoná. Sama osebe síce v zmysle parkovacích noriem obsahuje dostatočný počet parkovacích miest, a zároveň mierne odlúčenie od ostatnej zástavby môže spôsobiť, že obyvatelia tento parking budú aj reálne využívať namiesto obsadzovania iných miest v okolí, opäť pôjde len o projekt, závislý od automobilovej dopravy.

A práve toto – nedostatočná alternatíva oproti autám – je koreňom kritiky Dlhých Dielov. Hustota by totiž sama osebe byť problém nemusela. Je to práve gigantický tlak na parkovanie a s tým súvisiaci nekvalitný verejný priestor, kde by inak mohli byť široké chodníky a možno aj stromoradia, ktorý vytvára mentálny obraz prehustenej štvrte, kde je akákoľvek výstavba hrozbou.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA

Súvisiace články

V akom stave je projekt Karolia?

10.03.2021 11:20:00 Adrian Gubčo

Nedávne predstavenie viacerých nových projektov, pripravovaných v Karlovej Vsi, vyvolalo výrazný záujem verejnosti. Tá citlivo reaguje na akékoľvek nové návrhy, ktoré by mohli zmeniť tvár mestskej časti. Jedným z nich je aj projekt Karolia, ktorý by mohol vzniknúť na svahu nad Devínskou cestou. V akom stave je dnes tento zámer?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube