Author photoAdrian Gubčo 31.08.2018 13:00

Obytný súbor Karolia bližšie k realizácii

Na Dlhých Dieloch sa pripravuje ďalší projekt. Spoločnosť Karolia, a.s., tu pripravuje výstavbu rezidenčného súboru Karolia, ktorý vznikne na svahovitom pozemku južne od Ulice Hany Meličkovej. Projekt sa nebude posudzovať v rámci EIA, čo urýchli jeho realizáciu.

Zdroj: Karolia / EIA

Zdroj: Karolia / EIA

Karolia pozostáva zo šiestich bytových domov, dopravne obslúžených odbočkou z Ulice Hany Meličkovej. Vyššie na svahu sa bude nachádzať dvojica doskových domov (bloky A1-A4), nižšie štvorica bodových domov (bloky B1-B4), medzi nimi vznikne priestor využitý pre zriadenie povrchového parkovania. Vyššie osadené domy však budú mať vďaka svahovitej polohe aj podzemnú garáž, ďalšie podzemné kapacity sa budú nachádzať pod povrchovým parkingom. Podlažnosť bude v prípade blokov A1-A4 na úrovni štyroch nadzemných podlaží, pri blokoch B1-B4 piatich, no vyplvom osadenia vo svahu budú vnímateľné aj ďalšie dve podlažia.

Karolia bude patriť k stredne veľkým projektom s celkovým počtom 152 bytov, rozdelených po 76 bytoch v jednotlivých sekciách. Najväčší počet bude dvojizbových, až 72, ďalej trojizbových (44), menej bude jednozbových (28) a štvorizbových (8). Spustenie predaja bude vysoko pravdepodobne závisieť od udelenia príslušných povolení. Okrem výhľadov sa bude developer snažiť lákať pravdepodobne aj zeleným prostredím, vybavenosťou už menej, priamo v komplexe vznikne len detské a workoutové ihrisko. Parkovanie bude riešené, ako už bolo spomenuté, v garáži aj na povrchu, celkový počet miest je 225.

Presné termíny výstavby taktiež nie sú známe, pôvodne chcel developer stavať už tento rok, najskoršie však výstavba začne pravdepodobne až v druhej polovici roka 2019, v takom prípade by bola ukončená v prvej polovici roka 2021. Odhadované náklady sú 18,5 milióna eur, architektom je kancelária HFD Architects.

Karolia vyrastie v lokalite, ktorá bola v minulosti vystavená prudkému rozvoju – pôvodné sídlisko Dlhé Diely s uvažovanou rozsiahlou centrálnou zelenou zónou s vybavenosťou sa na začiatku 21. storočia zahustilo obytnými súbormi, ktoré sa snažili o imitáciu klasického mesta so živými komunitnými vnútroblokmi, vybavenosťou a vysokou kvalitou života. Nanešťastie, koncept zlyhal vo viacerých iných bodoch, predovšetkým v riešení dopravy, keďže sa celá lokalita mimoriadne zaťažila náporom parkujúcich automobilov. Aj z týchto dôvodov sú dnes Dlhé Diely brané ako príklad toho, ako sa zahusťovať nemá.

Je otázne, či Karolia tento problém prekoná. Sama osebe síce v zmysle parkovacích noriem obsahuje dostatočný počet parkovacích miest, a zároveň mierne odlúčenie od ostatnej zástavby môže spôsobiť, že obyvatelia tento parking budú aj reálne využívať namiesto obsadzovania iných miest v okolí, opäť pôjde len o projekt, závislý od automobilovej dopravy.

A práve toto – nedostatočná alternatíva oproti autám – je koreňom kritiky Dlhých Dielov. Hustota by totiž sama osebe byť problém nemusela. Je to práve gigantický tlak na parkovanie a s tým súvisiaci nekvalitný verejný priestor, kde by inak mohli byť široké chodníky a možno aj stromoradia, ktorý vytvára mentálny obraz prehustenej štvrte, kde je akákoľvek výstavba hrozbou.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA
  • Zdroj: Karolia / EIA

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube