Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 09.07.2019 10:35

Na Jaskovom rade vznikne projekt Jaskáč

Pri vstupe do štvrte Kramáre, na ulici Jaskový rad, pribudne nový polyfunkčný dom. Developeri Cresco Invest Group a Weon Group tu plánujú výstavbu projektu Jaskáč, ktorý vznikne na mieste, kde sa v minulosti nachádzal hudobný klub Intergalaktická Obluda.

Article Big

Zdroj: Jaskáč, s.r.o.

Zámer v skutočnosti nie je úplne nový, v príprave je minimálne od roku 2015. Záväzné stanovisko pochádza z roku 2017, stavebné povolenie ešte zatiaľ vydané nebolo. Napriek tomu už developeri zriadili oficiálnu webstránku projektu a začínajú predávať jednotlivé byty.

Tých bude v osempodlažnom dome so skosenou fasádou 32, od jednoizbových po štvorizbové (štvorizbový). Najviac je trojizbových (13), čo je oproti iným projektom podobného typu skôr netradičné. Indikuje to, že developeri sa vo väčšej miere zameriavajú na rodiny, hoci lokalita je skôr vhodná pre mestské bývanie pre jednotlivcov a mladšie páry.

Priemerné ceny presahujú sa pohybujú na úrovni 2,8-tisíc eur za meter štvorcový, k tomu však treba pripočítať ešte kúpu parkovacieho miesta (18-tisíc podzemné miesto, do 9,6-tisíc na teréne). Štandard zverejnený zatiaľ nie je, hoci by sa to v priebehu leta malo zmeniť.

Súčasťou projektu je občianska vybavenosť vo výmere 260 metrov štvorcových na najnižšom podlaží, ako aj zmieňované parkovanie. V podzemí sa nachádza 35 parkovacích miest, ďalších 12 je na teréne. V rámci developmentu pravdepodobne príde k menším parkovým úpravám, inak však bude ťažiť predovšetkým z okolia, ktoré má stále charakter zelenej lokality.

Autorom architektonického konceptu je kancelária GFI, ktorá je známa najmä zákazkami pre developera J&T Real Estate, vrátane prvého bratislavského mrakodrapu v projekte Eurovea II. V tomto prípade sa musela vyrovnať s priestorovo obmedzenou parcelou, kde v susedstve pravdepodobne vznikne ešte určitá zástavba. V princípe sa Jaskáč s touto výzvou vyrovnáva dobre a samotný projekt nijako neurazí.

Developeri očakávajú vydanie stavebného povolenia v priebehu niekoľkých týždňov a stavebné práce by sa mali spustiť v poslednom kvartáli tohto roka. Odvtedy bude výstavba trvať 20 mesiacov, dokončenie projektu tak možno očakávať v priebehu roka 2021.

 

Zdroj: Jaskáč, s.r.o.

 

Jaskáč vznikne v dopravne pomerne exponovanej lokalite, v blízkosti rušnej Pražskej ulice, ako aj Stromovej, ktorá tvorí hlavnú os štvte Kramáre. Hoci z hľadiska hluku ide o nevýhodu, z hľadiska dopravnej dostupnosti je to naopak dobrá poloha, keďže rezidenti nebudú zaťažení kongesciami v ostatných častiach Kramárov.

Práve toto však robí z Jaskáča development vhodný najmä pre ľudí, ktorým určitá záťaž nerobí problém. Pre typické rodinné bývanie sú azda vhodnejšie projekty, ktoré poskytujú vyššiu mieru kľudu a priestoru pre trávenie voľného času, napríklad v podobe chráneného dvora či vnútrobloku. Ten však na takejto parcele prakticky nemá šancu vzniknúť bez obmedzení v inej oblasti (parkovanie).

Dom zároveň nahradí v minulosti známy klub Intergalaktická Obluda. Kultový priestor najmä pre punkovú komunitu je však už nejakú dobu bez tejto funkcie, keďže klub bol v budove len v nájme, ktorý bol vypovedaný. Dá sa predpokladať, že veľkému počtu lokálnych obyvateľov bolo za klubom neveľmi ľúto, platí však, že do Bratislavy patria aj takéto zariadenia, pre ktoré je potrebné nájsť vhodné priestory.

Galéria

  • Zdroj: Jaskáč, s.r.o.
  • Zdroj: Jaskáč, s.r.o.
  • Zdroj: Jaskáč, s.r.o.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube