Author photoRED 11.08.2022 15:30

Zaznávaná štvrť sa zlepšuje, ďalšie záhrady sa zmenia na bývanie

Mestská časť Vrakuňa dnes nepatrí medzi vychytené lokality Bratislavy. Napriek tomu tam v poslednom čase vznikajú menšie, no zaujímavé rezidenčné developmenty, ktoré vylepšujú jej povesť „architektonicky treťotriednej“ a neatraktívnej oblasti. Jednou z ulíc, kde sa toho deje naozaj veľa, je Hradská. Pomerne dlhá ulica s celkovou dĺžkou viac ako tri kilometre ešte poskytuje dostatok priestoru na novú výstavbu.

Zdroj: 4GROUP / Frostudio

Zdroj: 4GROUP / Frostudio

Popri projekte Bývanie Hradská, o ktorom sme písali približne pred dvomi rokmi, a ďalších ako Hradská Gardens, Hradská Home alebo Lesopark, pribudol do zoznamu tunajších novostavieb projekt Hradská Living. Ide o súbor štyroch veľkých, súčasných domov (A, B, C, D) s jedným podzemným a dvoma nadzemnými podlažiami. Budovy ponúkajú spravidla po štyri byty (A, B, C) s rovnakou výmerou 103,99 m2 a s terasami alebo balkónmi nad 14 m2. Bytový dom D obsahuje iba dva byty s výmerou 85,33 a 107,49 m2, ku ktorým okrem terasy a balkóna prislúchajú aj pozemky s rozlohou 80 a 120 m2.

Pomerne malý rezidenčný komplex tak obsahuje dokopy 14 bytových jednotiek, z toho 13 štvorizbových a jeden trojizbový byt. Ako developer 4GROUP s.r.o. deklaruje, vďaka vysokej kvalite spracovania a využitiu SMART technológií dosahuje každý dom nadpriemernú úroveň vyhotovenia v štandarde „Multi Comfort“. K ďalším prvkom pohodlného bývania má patriť ovládanie zamykania na diaľku, nabíjačky pre elektromobily či individuálne nastavovanie a kontrola spotreby energií.

Podľa projektového dizajn manuálu patrí k štandardu vyhotovenia domu železobetónová nosná konštrukcia, fasáda s tepelnou izoláciou (polystyrén/minerálna vlna) a s ušľachtilou exteriérovou omietkou, ako aj deliace steny s akustickým murivom medzi jednotlivými obytnými jednotkami. Okná a balkónové dvere v každom byte sú plastové a osadené čírym tepelne izolačným trojsklom. Byty budú disponovať podlahovým vykurovaním.

Galéria

  • Zdroj: 4GROUP / Frostudio
  • Zdroj: 4GROUP / Frostudio
  • Zdroj: 4GROUP / Frostudio

Súčasťou celého komplexu je tiež uzavretý zelený areál s privátnymi záhradami, spoločným bazénom, altánkom a grilom, ktorý dotvára atmosféru komunitného bývania. Zároveň má zohrávať nezanedbateľnú úlohu v tvorbe okolitej mikroklímy.

Z oficiálnej webovej stránky projektu vyplýva obraz o stave jeho predajnosti, podľa ktorého je z celkovo 14 bytov momentálne voľných 9, rezervovaných 4 a predaný iba 1 byt. Vzhľadom na kontinuálne sa zväčšujúci previs dopytu nad ponukou však možno očakávať, že skôr či neskôr sa aktuálna bilancia otočí v prospech predaja. Kolaudácia obytného súboru je avizovaná na október 2022.

Hradská Living, ktorá svojím vzhľadom evokuje inovovanú formu staršej mestskej vilovej zástavby, napríklad v lokalite bratislavskej Patrónky, zahustí urbanistickú štruktúru tejto zóny novou hmotou s optimisticky bielym farebným nádychom. Aj keď po architektonickej stránke nejde o žiaden unikát či nebodaj majstrovské dielo, do vrakunskej reality prinášajú nové domy aspoň čiastočné zvýšenie latky náročnosti.

Projekt zároveň nadväzuje na developmenty podobného charakteru, ktoré transformujú niekdajšie dlhé pozemky za existujúcimi domami. Pôvodné hospodárske funkcie - záhrady, sady, drobný chov zvierat - sú dnes nahrádzané bývaním. Ide o prirodzený dôsledok relatívnej blízkosti Vrakune k vnútornej Bratislave. Aspoň čiastočne sa tak napráva zlý obraz tejto mestskej časti. Do budúcna bude snaha o maximálne využitie zostávajúcich pozemkov nepochybne pokračovať.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube