Author photoAdrian Gubčo 03.09.2019 10:35

Rekonštrukcia budovy na Gorkého 4 je dokončená: prehliadka obnoveného paláca

V uplynulej dobe bola po dlhej a náročnej rekonštrukcii konečne dokončená obnova budovy na Gorkého 4 v historickom centre Bratislavy. Niekdajší Palác priemyselnej a obchodnej komory sa premenil na jeden z najreprezentatívnejších kancelárskych projektov v metropole.

Budova vznikla v roku 1903 podľa návrhu budapeštianskeho architekta Jozefa Huberta na limite nikedajších hradieb ako súčasť akéhosi bratislavského „Ringu“. Bratislava v tej dobe prechádzala prudkým rozvojom, vyvolaným rastom priemyslu, a sídlo komory malo význam mesta potvrdiť. Jozef Hubert patril k popredným architektom v celom Uhorsku.

Architekt navrhol eklektický trojpodlažný objekt, ktorého výzoru dominovali charakteristické vežičky, kým v strede vzniklo menšie nádvorie, do ktrého bolo orientované schodisko. Reprezentatívne priestory komory sú orientované do Gorkého ulice.

V medzivojnovom období bola budova nadstavaná o jedno podlažie ďalším významným architektom Michalom Milanom Harmincom, ktorému sa podarilo zachovať jej elegantný výzor, ako aj nadviazať na pôvodnú architektúru v exteriéri aj interiéri. Malo známym faktom je, že vežičky boli nadvihnuté tak, aby ich silné pôsobenie nezaniklo.

Budova bola neskôr sídlom viacerých inštitúcií, v poslednom období pred rekonštrukciou najmä riaditeľstva Slovenského národného divadla, ktoré sa odtiaľto vysťahovalo v roku 2004. Následné chátranie trvalo viac ako 10 rokov, kým sa konečne spustila rekonštrukcia pod taktovkou developera MiddleCap Group. Dnes je z paláca administratívny komplex Gorkého 4.

 

 

Developer zrealizoval skutočne komplexnú a náročnú rekonštrukciu a nadstavbu budovy, ktorá má dnes šesť podlaží a ponúka viac ako tritisíc metrov štvorcových kancelárii najvyššieho štandardu. Revitalizáciu mali na starosti Bouda Masár Architekti, ktorí patria k popredným expertom v oblasti pamiatkovej obnovy.

Súčasťou veľmi náročného zadania bolo vyčistenie budovy od nepôvodných prvkov, vizuálne vyzdvihnutie pôvodných súčastí, ako aj veľmi jemné prispôsobenie objektu súčasnej dobe. Najvýraznejším zásahom, orkem nadstavby, bolo prekrytie nádvoria, ktoré sa stalo centrálnou spoločenskou a komunikačnou osou budovy. V rámci riešenia sa podarilo citlivo vstavať do nádvoria výťah, kým starší plechový výťah, aké sa dnes používajú ako stavebné výťahy, bol odstránený.

Obnovené boli aj spomínané najveľkolepejšie priestory komory v podobe snemovnej miestnosti, vyznačujúcej sa mimoriadnou svetlou výškou. Po rekonštrukcii, kedy bola obnovená pôvodná štuková výzdoba, ide pravdepodobne o jeden z najreprezentatívnejších priestorov v celej Bratislave. Historická podoba ostala aj schodisku, kde bola čiastočne zreštaurovaná a čiastočne zrepasovaná terazzová podlaha alebo kováčske, stolárske a klampiarské prvky.

Aktuálna nadstavba je (však) v radikálne odlišnom modernom štýle, čo je požiadavka pamiatkarov, vyžadujúcich výrazné odlíšenie medzi jednotlivými zásahmi. Napriek tomu, celkové vyznenie stavby táto časť nenarušila a z okolitých ulíc je nadstavba neodlíšiteľná. Nachádzajú sa tu terasy s výhľadmi na centrum mesta. Súčasťou prestavby strešnej časti bola aj obnova charakteristických vežičiek, z ktorých jedna bola kvôli požiaru vybudovaná nanovo. Na tejto časti rekonštrukcie sa podieľali špecializovaní remeselníci z celej strednej Európy. 

 

 

Kancelárske priestory na Gorkého 4 sú zatiaľ riešené ako holopriestory a len postupne začínajú pribúdať nájomníci. Ide o tzv. butikové kancelárie, ktoré lákajú špecifický typ klientov – napríklad právnikov, poradenské firmy alebo súkromné lekárske ambulancie. Takáto klientela vyžaduje predovšetkým vysokú reprezentatívnosť spojenú s veľkomestskou lokalitou a špičkovým technickým vybavením, čo tento projekt spĺňa.

V súčasnej dobe možno sotva nájsť výstavnejšiu a tak dobre obnovenú a funkčnú kancelársku budovu mimo moderných bizniscentier. Developer Palác rekonštruoval až 5 rokov a investované náklady sa mu len tak skoro nevrátia. Pri bližšom pohľade to však je vidno, ide o jednu z najhodnotnejších rekonštrukcií v poslednom období.

Palác z „krásneho obdobia“ (belle epoque) je teraz okrasou centra Bratislavy, najlepšie však vyzneje po revitalizácii okolitých verejných priestranstiev, teda najmä Komenského námestia. Prvé dočasné zmeny sa už začali v podobe jeho upokojenia a vloženia programovej náplne, finálna podoba bude ujasnená po architektonickej súťaži.

Hlavné mesto tak môže čoskoro získať jedno z najmestskejšie pôsobiacich priestranstiev, ktoré budú obopínať príťažlivé budovy s charakterom európskeho veľkomesta. Korunou bude práve Gorkého 4 – veľkolepý palác z čias monarchie, ktorý sa dnes dočkal nového života.

 

Fotografie z 30.7.2019, viac nájdete v galérii. Videoprehliadka čoskoro.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Vstup s terazzovou podlahou
  • Recepcia
  • Snemovná miestnosť komory
  • Kováčske, stolárske aj klampiarske prvky boli zachované. Na schodisku možno vidno prechod medzi zdobnejšou časťou s obdobia monarchie a jednoduchšou s medzivojnového obdobia
  • Obnovená vežička, predchádzajúcu zničil požiar
  • Výhľady na historické centrum
  • Zdroj: AMW Development / MiddleCap Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube