Author photoAdrian Gubčo 15.11.2022 18:03

V cieľovej rovinke. Eurovea 2 je takmer hotová

Pokračovanie multifunkčného projektu Eurovea sa dostáva do finálnej fázy výstavby. Developer J&T Real Estate sa blíži k dokončeniu všetkých objektov, tvoriacich tento mohutný súbor. Pred dosiahnutím plnej architektonickej výšky je aj Eurovea Tower, prvý bratislavský a slovenský mrakodrap, z ktorého je už dnes dominanta metropoly.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Eurovea 2 spája, podobne ako prvá etapa, bývanie, kancelárie a obchodné centrum. Kým posledná menovaná funkcia na seba viaže najväčšiu návštevnosť, zvyšné dve ju omnoho harmonickejšie zapájajú do mesta. Kancelárske objekty vznikli na severnej, resp. východnej časti projektu, tvoria tak akúsi vizuálnu aj hlukovú bariéru voči okolitým cestám. Rezidenčné budovy sú orientované na juh smerom k nábrežiu Dunaja.

Výstavba projektu sa začala na prelome rokov 2019 a 2020. Plynulo nadviazala na prípravné práce, spojené s dekontamináciou podložia. Po takmer troch rokoch sa chýli ku koncu, pričom niektoré z objektov sú už takmer dokončené. Ako uvádza developer, administratívne budovy sú na 80% dokončené, niektoré bytovky sa blížia ku kolaudácii a v pokročilej fáze je aj nákupné centrum. Postupne sa finišujú práce aj na okolitej infraštruktúre.

Najviac pozornosti púta rezidenčná časť, predovšetkým mrakodrap Eurovea Tower. JTRE smeruje k dosiahnutiu plnej výšky budovy, teda k 168 metrom. „Po náročnej betonáži meter hrubej stropnej dosky najvyššieho bytového poschodia dokončujeme vrchné technické podlažie,“ popisuje developer. „Zároveň prebieha montáž koruny a postupne sa rozoberá posuvný veterný štít, vďaka čomu získa stavba mrakodrapu definitívnu siluetu a výšku.“ Okrem toho napreduje montáž fasády, veža tak má zvonka takmer finálny vzhľad.

Intenzívne práce však prebiehajú aj v interiéri. „Sadrokartónové priečky sú hotové na 30 poschodiach, po 28. poschodie sú dokončené podlahové potery a po 24. poschodie omietky. Do 20. poschodia sú hotové obklady aj podlahy na chodbách okrem finálneho povrchu,“ špecifikuje JTRE. Parkety sú položené už na jedenástom poschodí a dvere sú namontované po deviate poschodie. S ohľadom na aktuálny stav realizácie je začiatok kolaudácie mrakodrapu predpokladaný na jún 2023. Pri nižších domoch – Eurovea Riverside – sa predpokladá už na začiatku roka, pravdepodobne v januári. Interiéry sa tu už dokončujú.  

Developer je v predaji bytov a apartmánov pomerne úspešný. V Riverside ich predal 90% (z 96), v Eurovea Tower vyše 85% (z 389), pričom ostatné nenasadil do predaja. Štandard je pritom vysoký a v priebehu predaja sa zvyšovali aj ceny, takže patrili k najdrahším v Bratislave.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate

Administratívne budovy sú v najpokročilejšej fáze z celého projektu. V tomto momente stavebník pracuje na realizácii vstupných lobby, osadení karuselov (vstupov) a pripravuje sa na spustenie vykurovania objektov. Nasledovať by mali fitouty, teda zariaďovanie jednotlivých priestorov. Investor tu bude pracovať na základe požiadaviek a špecifikácií klientov. Developer tvrdí, že o kancelárie je mimoriadny záujem a „pod ponukami“ je 80-90% priestorov.

Úspešne napreduje aj realizácia rozšírenia nákupného centra. Po spojení s prvou fázou vznikne v Eurovei najväčšie nákupné centrum na Slovensku s výmerou 85-tisíc metrov štvorcových. Vznikne ako pokračovanie galérie (resp. prestrešenej nákupnej ulice) s vyústením na dunajskej promenáde priamo pod mrakodrapom. Extenzia prinesie rozsiahle úpravy aj v prvej časti centra.

V druhej časti sa aktuálne pracuje na dokončovaní dláždenia – dnes je na 90% hotová. Dokončené sú priečky a sadrokartónové obklady sú dobudované na 60%. Podľa developera sú hotové aj rozvody vody a elektriny, prebieha montáž svietidiel a vzduchotechnika je v procese oživovania a kontroly. „Priestory írskeho módneho reťazca Primark, ktorý tu otvorí svoju prvú prevádzku, sú už odovzdané a dvojpodlažná predajňa dostáva svoju nezameniteľnú tvár,“ dodáva JTRE. Priestory zariaďujú aj ostatní nájomníci. Zelená strecha galérie je dokončená.

Veľkými zmenami prechádza aj okolie stavby. Developer realizuje veľké zásahy do okolitej dopravnej infraštruktúry, ako vyvolané investície navyše musel upraviť niekoľko prístupových ciest a parkovísk. „V priebehu októbra boli dokončené stavebné práce na cestách pri SND a poza Rybu a tieto sú vo fáze kolaudačných konaní,“ ohlasuje investor. Dokončiť musí ešte prestavbu Pribinovej, kde je vo finálnej časti betonáž na podzemných vjazdoch. Pod mostom Apollo sa zas upravujú povrchy ciest. „Všetky obmedzenia súvisiace s výstavbou plnohodnotného mestského bulváru Pribinova budú odstránené na jar 2023. Priebežne však budeme sprístupňovať a sprejazdňovať jeho jednotlivé časti podľa toho, ako ich budeme dokončovať,“ uzatvára J&T Real Estate.

 

Fotografia zo 7.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Okolo Eurovey ostáva ešte stále niekoľko otáznikov. Zatiaľ neboli predstavené finálne vizualizácie alebo koncepcia verejných priestorov smerom k Dunaju. Isté je len to, že priamy prístup k rieke už nebude možný, keďže územím prechádza železničná vlečka, zabezpečujúca obsluhu Zimného prístavu. Každopádne, developer bude v okolí určite realizovať sadové úpravy a výsadbu. Pod mostom by zas mali vzniknúť športoviská, čo je ideálna forma využitia tohto dnes zanedbaného priestoru.

Ďalšou nevyriešenou témou je dopravné spojenie – konkrétne uvažovaná električková trať, ktorá má viesť po Pribinovej a Košickej ulici, čím prepojí Petržalskú a Ružinovskú radiálu. Hlavnému mestu sa podarilo zámer zaniesť do Územného plánu a dohodnúť sa s developerom na spolupráci. Vznik trate to však nezaručuje, keďže aj naďalej je potrebný súhlas SND a Ministerstva kultúry, ktorým mesto nedisponuje. Nateraz tak ostane na Pribinovej priestorová rezerva.

Napokon, blížiace sa dokončenie Eurovey otvára debatu o ďalšom rozvoji lokality. Developer tu naplánoval hneď niekoľko projektov. Medzi Pribinovou a Čulenovou má vzniknúť komorný a príťažlivý komplex Ganz House. Developer jeho podobu zveril kancelárii Compass a výstavbu by chcel začať možno už v roku 2023. Popri Košickej zas vznikne veľká kancelárska veža East Tower, ktorá vytvorí nové námestie, otvorené do Pribinovej. Budovu stvárni, tak ako pokračovanie Eurovey, kancelária GFI. Tí istí architekti boli poverení aj návrhom kancelárskej budovy Triangel II v západnej časti Pribinovej.

To je však vzdialenejšia budúcnosť. Nateraz je aktuálne dokončenie Eurovey, očakávané v priebehu budúceho roka. Nákupné centrum by malo byť otvorené už v apríli, mrakodrap bude uvedený do prevádzky neskôr. Veľký projekt opäť zmení fungovanie mesta, ale posunie aj jeho vnímanie. Nové centrum Bratislavy – downtown – sa opäť o čosi rozšíri. Rozvoj projektu zároveň posilní jeho pozíciu úplného jadra tohto nového centra, čo bude pravdepodobne platiť aj v nasledujúcich desaťročiach. Nič na tom nezmení ani rozširovanie downtownu južným či východným smerom.

 

Fotografie z 30.9.2022. Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube