Author photoAdrian Gubčo 07.11.2023 10:39

Oficiálne skolaudovaný. Bratislava má definitívne prvý mrakodrap, Eurovea Tower je dokončená

Mrakodrap Eurovea Tower na nábreží Dunaja je právoplatne skolaudovaný. Skončil sa tak štyri roky trvajúci proces výstavby budovy, ktorá redefinovala panorámu Bratislavy. Developer J&T Real Estate avizuje, že v tomto momente sa dokončujú už len posledné práce v interiéroch a rezidenčná veža bude pripravená na sťahovanie budúcich obyvateľov. To sa predpokladá na jar budúceho roka.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ako pripomína JTRE, Eurovea Tower je poslednou skolaudovanou súčasťou pokračovania nábrežného komplexu, ktorý zahŕňa aj rozšírenie nákupného centra Eurovea, administratívne budovy Pribinova 34 a Pribinova 40, nábrežné rezidencie Riverside a nové verejné priestory. S výškou 160, resp. 168 metrov a so 46 podlažiami ide zároveň o jasnú dominantu celého projektu aj mesta samotného. Druhá najvyššia budova Nivy Tower má len 125 metrov.

Developer tvrdí, že umiestnenie mrakodrapu je logickým vyústením snahy o vytvorenie atraktívneho a živého mestského priestoru. „Je to unikátne dielo, aké sa na Slovensku ešte nerealizovalo. Posúva nás aj našich partnerov a dodávateľov na novú úroveň skúseností a znalostí,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. „Ďakujem celému tímu pod vedením projektového manažéra Ľuboša Kaštana, architektom a projektantom, všetkým dodávateľom a pracovníkom, ktorí sa na tomto projekte podieľali.“

Architektúru projektu spracovala kancelária GFI, ktorá s JTRE dlhodobo spolupracuje. Podľa architektov mali byť „ženské“ sošné tvary veže protiváhou k „mužskému“ elementu, ktorým je Bratislavský hrad. Výška je zároveň logickým vyústením zástavby downtownu do nábrežia. Odvolávajú sa aj na staršie vízie urbanistov a architektov, ktorí práve v miestach dnešnej Eurovey plánovali umiestniť výškové jadro mesta.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate

Stavebník každopádne pripomína, že výstavba nebola jednoduchá. „Som rád, že sme spolu s našimi dodávateľmi zvládli všetky výzvy, ktoré pred nás takýto výnimočný projekt postavil. Bolo to pre všetkých náročných viac ako päť rokov príprav a výstavby, počas ktorých sme si často siahli až na dno síl,“ skonštatoval Ľuboš Kaštan, projektový manažér JTRE. „Rozhodne však táto skúsenosť stála za to a Bratislava získala modernú dominantu.“

Hlavným dodávateľom bolo združenie pod vedením STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, ktorý stavbu realizoval spolu so spoločnosťami Sytiq a Adifex. Manažment procesov na stavenisku koordinovala a komunikáciu medzi dodávateľmi zabezpečovala pobočka medzinárodnej spoločnosti Gleeds na Slovensku.

Mrakodrap je z pohľadu developera úspešným príbehom aj vďaka dobrým predajom. Predaných je 90 percent z celkovo 408 rezidencií, pričom tri desiatky bytov na najvyšších podlažiach sa ešte len pripravujú do predaja. „To najlepšie sme si nechali na koniec. Už čoskoro ponúkneme záujemcom o výnimočné bývanie kolekciu penthousov, ktoré sú tou povestnou čerešničkou na torte v ponuke nehnuteľností v Bratislave,“ avizuje Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE. V predaji by sa mali ocitnúť aj rezidencie na 45. a 46. podlaží.

JTRE plánuje v prezentácii výstavby mrakodrapu pokračovať aj naďalej. V priebehu budúceho roka chce predstaviť dokumentárny film, ktorý sa venuje výstavbe projektu. Jeho autorom je režisér Jaroslav Vojtek.

 

Eurovea Tower je v súčasnosti výškovou dominantou celej Bratislavy, nemusí to však platiť dlho. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

JTRE pravidelne pripomína niektoré zo štatistík, súvisiacich s budovou. Okrem výšky či počtu bytov a apartmánov je to aj rýchlosť výťahov (najrýchlejší prejde 6 metrov za sekundu), počet okien (4.364) či množstvo betónu, ktoré bolo pri výstavbe použité (14,5 olympijských bazénov – váha asi milióna ľudí). Vrchné podlažie je v nadmorskej výške, o meter prevyšujúcej cíp hviezdy na soche vojaka na Slavíne (293 m.n.m.).

Prípravné práce začali v marci 2019, realizácia v decembri 2019. Nad zem začala Eurovea Tower rásť vo februári 2021, 30. novembra 2022 dosiahla plnú výšku. Dokončenie prichádza s niekoľkomesačným rozdielom oproti ostatným častiam komplexu. Jeho štatistiky sú taktiež pomerne impresívne – pribudlo 25-tisíc metrov štvorcových nákupnej plochy, čím sa z Eurovey stalo najväčšie nákupné centrum na Slovensku, 40-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch a 97 ďalších bytov. V podzemí bolo umiestnených 2.245 parkovacích miest a developer predĺžil promenádu a zmodernizoval Pribinovu ulicu.

Z pohľadu JTRE mali rozsiahle investície zmysel, keďže s projektom Eurovea uvažuje ako s jadrom ním budovanej zóny Eurovea City, ktorá má byť zároveň srdcom nového centra Bratislavy. Práve tu – na nábreží Dunaja či v okolí Pribinovej ulice – sa má odohrávať najrušnejší život v meste. „Našou víziou, ako rozvíjať dunajské nábrežie v rastúcom novom centre Bratislavy, bolo od začiatku vytvoriť kvalitný mestský priestor, ktorý si potom osvoja ľudia a zaplnia ho svojimi aktivitami a svojou predstavou o trávení času,“ približuje Pelikán.

V rámci pokračovania Eurovey tak má pribudnúť ešte športovo-herná zóna pod mostom Apollo. Jedným z najvýznamnejších prvkov, ktoré majú do lokality priviesť viac aktivity, je však električková trať, ktorá prepojí Petržalskú a Ružinovskú radiálu cez Pribinovu a Košickú ulicu. Zámer je už v príprave, hoci ho blokuje Ministerstvo kultúry SR.

Vznik nového kapacitného spojenia sa stáva čoraz akútnejšou úlohou. Developer totiž nespí a v zóne má ďalšie plány, ktoré by vo výsledku mohli zatieniť aj Eurovea Tower. JTRE totiž predstavilo urbanistickú štúdiu zóny Panorama City, ktorá navrhuje vznik dvojice mrakodrapov popri zjazde z mosta Apollo. Nižší z nich by mohol mať 180 metrov, vyšší až 260, čím by sa zaradil medzi najvyššie veže v celej Európskej únii.

Eurovea Tower, nová dominanta Bratislavy, ňou tak nemusí byť veľmi dlho. Má síce prémiovú pozíciu priamo na nábreží rieky, čím bude už navždy výrazná. V celomestskom obraze však bude možno len trpaslíkom, zatieneným novými mrakodrapmi od JTRE. Skúsenosti, o ktorých developer hovorí, tak možno už čoskoro nájdu široké využitie.

 

Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube