Author photoAdrian Gubčo 04.05.2023 14:19

Oficiálne dokončené. Najväčšie nákupné centrum sa pripravuje na otvorenie

Po štyroch rokoch sa ku koncu blíži výstavba pokračovania nábrežného projektu Eurovea. Bratislava v tomto developmente od J&T Real Estate získa rozšírenie multifunkčného súboru, ktorý v minulosti priniesol život do predtým nevyužitého územia a lepšie spojil mesto s Dunajom. Rovnakú ambíciu má investor aj dnes, pričom nástrojom k tomu bude aj najväčšie nákupné centrum v meste.

Zdroj: JTRE, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: JTRE, Nino Belovič / YIM.BA

Nákupné centrum je oficiálne dokončené

Výstavba prvej etapy projektu začala v roku 2006 a dokončená bola o štyri roky neskôr. Spočiatku sa predpokladalo, že v krátkom čase dôjde aj na realizáciu druhej etapy. Táto mala vyplniť priestor smerom k Mostu Apollo, pričom sa očakávalo, že výška zástavby bude postupne gradovať. Napriek tomu roky prechádzali a v príprave zámeru nebolo badať žiaden výraznejší pokrok.

Zmena prišla až so vstupom JTRE, ktoré odkúpilo prvú etapu aj pozemky pre druhú. Po nejakej dobe začalo odhaľovať novú podobu predĺženia developmentu. V princípe neprekvapila – spoločnosť naplánovala výstavbu ďalších bytov, kancelárií, retailových priestorov aj verejných priestranstiev s architektúrou od dvornej kancelárie GFI. Zaujímavé boli konkrétne čísla a parametre stavby. Nákupné centrum sa s doplnením extenzie malo stať najväčším na Slovensku.

Po určitých úvodných diskusiách a kontroverziách, týkajúcich sa inej časti projektu – mrakodrapu Eurovea Tower a jeho údajne priveľkej výšky 160 (168) metrov – sa v roku 2019 rozbehli stavebné práce. Developer napredoval aj napriek pandémii a nezaznamenal také masívne zdržania. Po dlhej výstavbe sú dnes prvé časti rozšírenia komplexu Eurovea v podstate dokončené.

Galéria

Potvrdzujú to aj aktuálne vydané povolenia pre užívanie časti stavby. Predčasné užívanie je povolené v prípade podstatnej časti „Administratívnej budovy 1“, ktorá nesie komerčný názov Pribinova 34, alebo „Administratívnej budovy 2“ (Pribinova 40). Celkovo je za dokončenú považovaná už prvá z dvojice rezidenčných častí „Bytový dom / Nábrežie“, teda Eurovea Riverside. Onedlho sa tak budú môcť sťahovať majitelia prvých 91 bytov a 6 apartmánov v maximálne deväťpodlažnej nábrežnej bytovke.

Z pohľadu verejnosti je v tomto momente ale asi najzaujímavejšie dokončenie extenzie nákupného centra. V dôsledku rozšírenia získa Eurovea ďalších 25-tisíc metrov štvorcových podlažnej plochy, vo výsledku tak bude mať 85-tisíc metrov štvorcových. To z nej robí lídra medzi slovenskými nákupnými centrami. Developer avizuje, že táto časť projektu sa otvorí 25. mája a v tomto zmysle už zahájil mediálnu kampaň.

Z príslušných povolení sú známi aj nájomcovia, hoci väčšina kľúčových značiek už bola ohlásená. Za najvýznamnejšiu je považovaný írsky odevný reťazec Primark, ktorý obsadí masívny dvojpodlažný priestor. Mimoriadne skloňované je aj rozšírenie multiplexu kín, ktoré bude mať po novom až 17 sál. Do extenzie sa presúva celá gastrozóna, pričom sa tu bude nachádzať selekcia klasických značiek, známych z iných nákupných centier. Umiestnia sa tu však aj lokálne značky či reťazce, z gastra napríklad Urban House, Basilicò alebo Matyšák.

Developer nákupné centrum otvára v dobe zostrujúcej sa konkurencie, kedy situáciu ovplyvnilo otvorenie centra Nivy a výstavbu rozšírenia zahájil aj Aupark. Investori si sú vedomí presýtenosti trhu, štandardne však reagujú vysvetlením, že zákazníkov a nájomníkov treba prilákať dodatočnými konkurenčnými výhodami. V prípade nábrežného projektu je to práve blízkosť Dunaja a poloha neďaleko centra mesta.

 

Budovanie nového nábrežia, fotografia z 19.4.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Silný dôraz na nové nábrežie

JTRE tak okrem blížiaceho sa otvorenia nákupného centra vo zvýšenej miere promuje aj čiastočné rozšírenie nábrežnej promenády. Tá sa na konci mesiaca predĺži o niekoľko stoviek metrov až k hlavnému vstupu do komplexu. Tak ako v prvej etape, aj tu bude spojená s aktívnym prízemím, vyplneným gastronomickými zariadeniami.

Materiálov a celkovým riešením bude v silnej miere pripomínať prvú časť projektu (logicky, keďže je mimoriadne úspešná), v určitých detailoch by sa však mali odlišovať. K pozitívnym zmenám patrí zjednotený dizajn pavilónov a terás reštaurácií a kaviarní. V prvej etape bola jednotlivým prevádzkam ponechaná voľnosť, čo vyústilo v divokú skrumáž rozličných terás zväčša nízkej úrovne. K zaujímavým prvkom patrí aj dizajnové osvetlenie od architektky Beth Galí, poverenej celkovým konceptom verejných priestorov v druhej etape.

K problematickým bodom, ktoré však neboli celkom v rukách developera, patrí absencia priameho kontaktu s Dunajom. Od rieky totiž promenádu a zeleň oddeľuje železničná vlečka, nevyhnutná pre prevádzku Zimného prístavu. Dokým bude tento aktívnym nákladným prístavom, zmenu nemožno očakávať.

Developer chcel problém predtým riešiť vybudovaním móla, ktoré by vlečku premostilo a vytvorilo aj nové spojenie s Mostom Apollo. Z posledných vizualizácií toto mólo vypadlo a rovnako nie sú náznaky po budúcej konštrukcii viditeľné ani priamo na stavenisku. JTRE však sľubuje, že sa tomuto bude v budúcnosti venovať – lávke a mólu sa údajne naďalej venuje.

V priebehu tohto roka každopádne pribudne okrem predĺženej pešej časti vo verejnom priestore aj umenie. Umiestnené tu bude dielo Octahedral Body od Viktora Freša a hracie prvky v tvare zvierat z radu Animal Factory od dizajnéra Lucu Boscardina. Naostatok, JTRE chce pod mostom vybudovať športovú zónu so skateparkom.

Výraznými zmenami prešla Pribinova ulica. Tá je označovaná za „bulvár“, čím developer odkazuje na výraznú zmenu priestorovej organizácie ulice. Po novom tu vznikajú širšie chodníky, priestor pre električkovú trať, výsadba, utlmená automobilová doprava v dôsledku jej presunu do podzemia a naostatok aj nová cyklotrasa. Tá má typické bratislavské materiálové riešenie v podobe červeného asfaltu. Jeho zrážka s dláždením v susedstve Slovenského národného divadla pôsobí nešťastne.

 

Developer predstavil podobu zregulovaných letných terás. Zdroj: J&T Real Estate

 

Otvorenie zmení Bratislavu

V každom prípade, v rámci projektu prebiehajú už skutočne finálne úpravy – minimálne čo sa týka vonkajších priestorov. V interiéri nákupného centra sa intenzívne pracuje na zariaďovaní jednotlivých prevádzok, ktoré budú otvorené už k spusteniu centra. To nebude otvorené celé naraz, podstatná časť ale bude sprístupnená v avizovanom májovom termíne.

Bratislava získa ďalšie nákupné plochy, čo zo širšieho pohľadu nie je vôbec dobrá správa. Extrémne presaturovaný bratislavský trh by skôr prijal zánik niektorých centier, najmä tých, ktoré neboli schopné reagovať na tlak ostatných investorov a ukázali sa byť zastaralé. To ale nebude ešte veľmi dlho prípad komplexu Eurovea, ktoré sa pravdepodobne pokúsi získať pozíciu lídra na retailovom trhu nielen veľkosťou, ale aj výnosmi (momentálne je najprémiovejším centrom Aupark).

Jednoznačne pozitívnou správou ostáva aspoň predĺženie nábrežia a revitalizácia Pribinovej ulice. Developer sa už poučil z niektorých chýb minulosti (terasy alebo riešenia „bulváru“, o ktorom sa hovorilo aj pred rokom 2010) a pokúsil sa ich napraviť. Predtým prázdna plocha, istú dobu využívaná na parkovanie, sa dočká nového života.

Na komplexnejšie hodnotenie bude čas až o niekoľko týždňov. Už teraz je ale zrejmé, že Bratislava čoskoro prejde ďalšou silnou zmenou, ktorá opäť posilní význam nábrežia aj nového centra mesta.

 

Pozrite si výstavbu projektu Eurovea II vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube