YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.03.2021 10:45

Príprava East Tower aj susedného kongresového centra postupuje

Ďalšia veža v downtowne je o čosi bližšie výstavbe. Projekt East Tower, naplánovaný ako súčasť konceptu Eurovea City, získal právoplatné záverečné stanovisko EIA a smeruje do územného konania. Developer projektu, spoločnosť J&T Real Estate, získal stanovisko aj pre kongresové centrum, s ktorým pôvodne v rámci konceptu uvažoval, no nateraz s ním neráta.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Veža East Tower, v dokumentácii EIA ešte oficiálne nazývaná Kongresovo - administratívne centrum Pribinova ulica, by mala vzniknúť na severnej strane tejto ulice, východne od veže Tower 115. Donedávna sa tu nachádzal dvojpodlažný objekt tlačiarní Versus, tento však zanikol v rámci prípravy na výstavbu najväčšieho projektu v oblasti – Eurovey II. Na mieste sa dnes nachádza zariadenie staveniska, zároveň je tu však pomerne hlboká jama, ktorá umožní rýchle naštartovanie výstavby, keď sa developer rozhodne pre realizáciu East Tower.

Dokumentácia v detaile pripomína dnes známe informácie: v projekte vznikne veža, ktorá bude spoločne s Tower 115 zvierať námestie, nadväzujúce na iné obdobné plochy v rámci Eurovea City. Hmotovo pôjde o podobný objekt, len mierne posunutý smerom k Pribinovej. Veža bude mať 25 podlaží a výšku necelých 102 metrov. Prvé dve podlažia budú mierne zasunuté, čím vynikne konštrukčný systém, tvoriaci stĺpy v tvare písmen X. Dispozícia bude zasunutá aj na úrovni 9.-11. podlažia, čím opäť vyniknú predsunuté stĺpy. Nárožia veže budú zaoblené a fasáda bude dvojitá, čím sa jej pôsobenie zjemní. Na najvyššom podlaží by mohla byť umiestnená reštaurácia, inak tu budú kancelárie.

Advertising

EIA špecifikuje aj detaily nateraz pozastaveného zámeru kongresového centra. Toto malo tvoriť severnú hranu námestia, malo mať dve vyvýšené podlažia a pred vstupom mala byť umiestnená reprezentatívna vlajkosláva. Na prvom nadzemnom podlaží mala byť umiestnená veľká kongresová sála, prechádzajúca cez obe podlažia, a tri menšie, spoločne so zariadením spoločného stravovania. Na druhom podlaží by boli umiestnené ďalšie tri kongresové sály a niekoľko rokovacích salónikov. Dané nastavenie malo umožňovať konanie podujatí pre niekoľko tisíc návštevníkov naraz. Architektúra by nadväzovala na East Tower vo forme zaoblených nároží či odhaleného konštrukčného systému.

Napriek tomu, že Ministerstvo životného prostredia odsúhlasilo výstavbu celého projektu, vrátane kongresovej časti, developer sa momentálne pripravuje len na realizáciu administratívy. „Projekt East Tower naďalej pripravujeme tak, aby v prvej etape vznikla administratívna veža a v druhej fáze môže vzniknúť multifunkčné kultúrne a kongresové centrum s kapacitou 1.500 návštevníkov,“ vyjadril sa v decembri minulého roka Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Toto však má byť závislé od riešenia v Novom Lide, kde sa pripravuje teoretická výstavba väčšieho centra. „V prípade, ak by sme realizovali Národné kultúrne a kongresové centrum v Novom Lide, nebude mať zmysel stavať ďalšie aj v Eurovea City,“ vysvetľuje P. Pelikán.

Developer tak žiada o naštartovanie územného konania – resp. žiada o vydanie návrhu na vydanie zmeny územného rozhodnutia o umiestnení stavby - len pre East Tower. Kladné stanovisko Hlavného mesta už projekt . Developer predbežne predpokladá, že výstavba by mohla prebehnúť medzi rokmi 2022-2025. Do projektu hodlá investovať približne 100 miliónov eur.

 

Aktuálna podoba East Tower. Zdroj: J&T Real Estate

 

Hoci je pravda, že realizácia NKKC by výrazne znížila perspektívy kongresového centra v Eurovea City a v dotyku s East Tower, vylúčiť tento zámer nie je úplne správne. Úspešné etablovanie kongresového centra v Bratislave by mohlo viesť k posilneniu vplyvu Bratislavy ako kongresovej destinácie, čo si bude postupne vyžadovať rozšírenie existujúcich kapacít. V takom prípade príde predbežne povolený zámer v novom centre mesta vhod – pre umiestnenie kongresového centra ide o veľmi dobrú polohu v dobrej dostupnosti dopravných uzlov, hotelových a kancelárskych kapacít a teoreticky aj električkovej trate.

Na relatívne dobrej úrovni by mohla byť aj architektúra, hoci toto platí najmä o East Tower. Za návrhom stojí „dvorná“ kancelária JTRE, GFI, pre ktorú ide o jeden z jej najlepších návrhov. Kombinácia dvojitých fasád a zaoblených nároží dodáva veži eleganciu, budova zároveň vytvorí zaujímavý kontrast voči Tower 115, ktorá bola dlho dominantou tejto časti Bratislavy. Kongresové (a kultúrne) centrum by si azda zaslúžilo extravagantnejší výraz, ak však vznikne príťažlivejšie hlavné centrum inde, potom bude toto vcelku akceptovateľné.

Advertising

Otázkou však nie je len realizácia kongresového centra, ale aj administratívnej veže. Táto bude poskytovať približne 39-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, ktoré budú síce umiestnené v lukratívnej časti Bratislavy, za súčasných okolností je však daná kapacita problémom. Investori nie sú v situácii, kedy by si mohli dovoliť špekulatívnu výstavbu (teda bez vopred známeho veľkého nájomníka) a centrá zdieľaných služieb už v slovenskej metropole pravdepodobne dosiahli zenit svojho rozvoja. East Tower tak bude musieť dúfať v masívnu renegociáciu u nejakej existujúcej firmy.

V tejto chvíli ide každopádne o predčasnú špekuláciu. Prioritou je predovšetkým úspešné vypovoľovanie a príprava na okamžité spustenie výstavby, len čo to bude možné a vhodné. East Tower bude v prípade vzniku dôležitou súčasťou bratislavského downtownu a nateraz jeho východným okrajom. V prípade vzniku veže na mieste Ryby môže zároveň spolutvoriť akúsi „bránu“ do downtownu. Námestie pred budovou dotvorí paletu verejných priestranstiev v Eurovea City a ak sa zrealizuje uvažovaná kvetinová výsadba, môže ísť o zaujímavý rekreačný priestor.

Bratislava je tak o krôčik bližšie k novej výškovej budove, ktorá bude ďalším potvrdením jej meniaceho sa charakteru: slovenská metropola je mestom veží, čo sa medzičasom posilňuje. Na tomto imidži treba stavať a aktívne ho rozvíjať – nielen výstavbou ďalších výškových budov, ale aj brandingom, intervenciami vo verejnom priestore, organizáciou podujatí alebo rozvojom kultúrnych zariadení v tejto časti mesta. Hlavné mesto by možno jedného dňa mohlo odkúpiť projekt kongresového centra a pretvoriť ho na kvalitné kultúrne centrum.

Mesto na Dunaji je špecifické svojimi kontrastami, ktoré sa týkajú takmer úplne všetkého a sú aj súčasťou oficiálneho motta – Malé veľké mesto. Silnejší dôraz na využívanie a aktiváciu moderných a nových častí metropoly by bolo potvrdením tohto imidžu a dôkazom, že Bratislava nie je len o slávnej histórii, ale aj o nádejnej budúcnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Jeden z najvyšších v Európskej únii. JTRE zvažuje výstavbu nového mrakodrapu

20.12.2022 18:45:32 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa objavili špekulácie o tom, že by Bratislava mohla dostať druhý mrakodrap. Odhalený bol model, ktorý zobrazuje východnú časť zóny Eurovea City od J&T Real Estate. Na mieste kancelárskeho projektu East Tower sa nachádza dvojica nových objektov – nižšia budova kongresového centra a v jej susedstve štíhla veža. Svojou výškou zakrpaťuje aj prvý mrakodrap Eurovea Tower, tiež od JTRE.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Aký bude ďalší rozvoj Eurovea City?

09.12.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

V lokalite medzi Landererovou ulicou a nábrežím Dunaja aktuálne púta najväčšiu pozornosť výstavba pokračovania polyfunkčného komplexu Eurovea, ktorého súčasťou je aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Developer JTRE tu však pripravuje rozsiahlejšiu sériu projektov, spoločne nazývanú Eurovea City. Aký je ich aktuálny stav a ako bude štvrť po svojom dokončení vyzerať?

Čítať viac

Novinky z Eurovea City

27.08.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Eurovea City, teda územie medzi Landererovou ulicou a dunajským nábrežím, bude po plnom dobudovaní kľúčovou časťou nového centra Bratislavy. Najväčším projektom je rozšírenie multifunkčného projektu Eurovea, v príprave sa však posúvajú aj ďalšie developmenty, ako je zámer Ganz House alebo výšková budova East Tower. Zónu developuje spoločnosť J&T Real Estate.

Čítať viac

Projekt East Tower sa upraví, navrhované kongresové centrum sa zatiaľ realizovať nebude

26.05.2020 17:35:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate pred rokom detailne predstavil zámer výstavby administratívno-kongresového centra, ktoré dokonca nieslo názov East Tower & Congress. Ambíciou spoločnosti bolo urobiť z Bratislavy a developmentu Eurovea City medzinárodnú kongesovú destináciu. Dnes sa však situácia obracia a všetko nasvedčuje tomu, že sa kongesové centrum zatiaľ realizovať nebude.

Čítať viac

JTRE odhaľuje detaily kongresového centra a novej administratívnej veže

27.06.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate predstavil nové detaily ďalšej časti vznikajúcej zóny Eurovea City – administratívno-kongresového komplexu, ktorý aktuálne nesie názov East Tower & Congress, prípadne Eurovea City Congress. Projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Eurovea City má novú webstránku a známe ďalšie detaily

23.04.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate s postupom prípravných prác na výstavbe projektu Eurovea II odhaľuje čoraz viac informácií nielen o samotnom projekte, ale o celej vízii Eurovea City, ktorá premení zónu medzi Landererovou ulicou a riekou Dunaj na kľúčovú časť nového centra mesta. Po nedávnej prezentácii pred zástupcami médií je teraz zverejnená aj oficiálna webstránka zámeru.

Čítať viac

Tlačiarne Versus sú už takmer zrovnané so zemou

01.11.2018 12:30:00 Adrian Gubčo

Budova niekdajších tlačiarní Versus, ktorá sa z východnej strany dotýkala administratívneho komplexu Tower 115 – nikdajšieho Presscentra – je už prakticky minulosťou. V týchto dňoch sa dokončuje jej asanácia, súvisiaca s prípravami na výstavbu druhej fázy Eurovey.

Čítať viac

Eurovea City odhaľuje ďalšie detaily: Nové názvy a koncepcia Pribinovej

01.10.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate v piatok odhalil novinky z pripravovanej rozsiahlej transformácie zóny východne od nového Slovenského národného divadla, ktorá sa už postupne realizuje a dostala názov Eurovea City. V rámci tlačovej konferencie boli predstavené nové označenia budov v zóne a španielska architektka Beth Galí, poverená návrhom verejných priestranstiev, predstavila úvodné myšlienky v prípade budúcej podoby Pribinovej ulice.

Čítať viac

Tlačiarne Versus v asanácii

16.09.2018 18:00:00 Adrian Gubčo

V rámci príprav na výstavbu druhej fázy projektu Eurovea v zóne Eurovea City od developera J&T Real Estate sa aktuálne asanujú niekdajšie tlačiarne Versus. Vyčistený pozemok bude slúžiť na zariadenie staveniska.

Čítať viac

Ako bude vyzerať Panorama Business IV?

04.02.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Začína sa odhaľovať podoba nového administratívneho komplexu v rámci zóny Panorama City v novom bratislavskom downtowne.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube