Author photoAdrian Gubčo 20.03.2019 13:20

ESET sa pripravuje na vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže pre svoj kampus

Softvérová spoločnosť ESET pokročila v príprave súťaže pre svoje budúce sídlo a kampus na Patrónke. K pozemkom na mieste bývalej Vojenskej nemocnice sa dostala v roku 2017, v tom istom roku zverejnila aj prvú ideovú predstavu. Ako bude centrála slovenskej nadnárodnej spoločnosti naozaj vyzerať, sa možno dozvieme už v tomto roku. O téme písal aj magazín TrendReality.

Zdroj: Ateliér A11

Zdroj: Ateliér A11

Ako sa pre YIM.BA vyjadrila Zuzana Hošalová, PR manažér ESETu, spoločnosť má „...v tejto chvíli zložený tím, ktorý momentálne pripravuje podklady k vyhláseniu medzinárodnej architektonickej súťaže. Plán je vyhlásiť túto súťaž v tomto kalendárnom roku.“ Žiadne ďalšie detaily spoločnosť neupresnila.

Kažodpádne, už len fakt, že sa ESET skutočne blíži k vyhláseniu súťaže, je mimoriadne pozitívny. Viaceré postavy spojené so spoločnosťou, napríklad jej zakladateľ Miroslav Trnka (aj keď už nie je vo vedení firmy), sú vo verejnosti známe vysokými nárokmi na architektúru a kvalitu riešenia. Sám Miroslav Trnka je investorom oceňovaného projektu Nádvorie v Trnave, najnovšie pripravuje výstavbu svojho bratislavského sídla od popredných svetových architektov z kancelárie MVRDV. Ak sa tento odkaz prenesie aj do súťaže na kampus ESETu, Bratislava môže získať moderný symbol na špičkovej úrovni.

Už v roku 2017 sa objavili prvé ideové vizualizácie od kancelárie A11, ktoré mnohým asociovali podobu nového kampusu spoločnosti Apple v Palo Alto v „Sillicon Valley“ od Normana Fostera. S nadšením sa o nich vyjadroval aj samotný ESET, ktorý sľúbil, že A11 bude do súťaže prizvaná. Nie je ešte známy jej status, no trúfnem si odhadnúť, že pôjde o súťaž vyzvanú, nie otvorenú, keďže to je najlepší garant toho, že sem prídu skutočne kvalitné medzinárodné kancelárie.

Aké však bude zadanie súťaže? Dnešné kampusy veľkých IT spoločností majú určité spoločné znaky a predstavujú určitú formu pracovnej „utópie“, keďže okrem miesta pre pracovanie obsahujú aj komplexný ekosystém pozostávajúci z kaviarní, jedální, športovísk, herní a podobne. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že existencia korporátneho kampusu je mimoriadne významná pri lákaní nových zamestnancov.

Ak možno určiť nejaké základné vzorové typológie, tak existujú tri základné typy kampusov. Prvým z nich je sídlo Facebooku od Franka Gehryho v Menlo Parku, ktorý v duchu postmoderných myšlienok tvorí akési mesto v meste. Druhý prístup reprezentuje sídlo Googlu v Londýne, aktuálne vo výstavbe, od Bjarke Ingels Group a Thomasa Heatherwicka, ktorý vytvára samostatný svet v prostredí hustej mestskej zástavby, a tretím je spomínané sídlo Applu. Vzhľadom na charakter pozemku v Bratislave aj dosiaľ predstavenú ideovú štúdiu predpokladám príklon k tretej variante.

ESET plánuje v rámci svojho budúceho sídla vytvoriť priestor pre rastúci počet zamestnancov, odhadovaný na 1.400, jedálenské priestory pre 1.100 ľudí, auditórium pre 700 divákov alebo parkovací dom s 900 miestami, ktorý počas víkendov obslúži aj susedný rekreačný areál Železná studnička. Okrem toho má v kampuse ESETu vzniknúť aj bývanie pre zahraničných pracovníkov firmy či škôlka pre deti zamestnancov. Rozpočet je odhadovaný na 100 miliónov eur.

Ak bude súťaž dobre nastavená a podarí sa pre ňu získať popredné kancelárie, Bratislava by mohla získať skutočne ikonické sídlo svetovo asi najznámejšej slovenskej spoločnosti. Z centrály ESETu sa môže stať moderný symbol ekonomického úspechu Bratislavy i Slovenska a zároveň báza pre ďalší rozvoj tejto poprednej softvérovej firmy. Benefitovať z toho bude širšia komunita, keďže tu má vzniknúť aj vývojové centrum či priestor pre start-upy.

Zmenu to bude znamenať aj pre Patrónku, resp. hornú Mlynskú dolinu, hoci táto je už dnes jednou z najvýznamnejších administratívnych štvrtí Bratislavy a vďaka prítomnosti SAV aj strediskom výskumno-vývojového potenciálu. Pred dokončením je posledná zo série administratívnych budov Westend, Westend Plazza od J&T Real Estate, postupne sa začínajú obnovovať aj staršie administratívne budovy, napríklad v prípade projektu Blumenau.

Pri správnom prepojení dotknutých inštitúcii, developerov, Hlavného mesta, ale aj štátu, by mohla z tejto časti Bratislavy vzniknúť unikátna štvrť, kde je koncentrované obrovské množstvo vedeckého potenciálu, ktorý má priestor pre svoj ďalší rast v príjemnom prostredí jednej z najzelenších častí Bratislavy. Výzvou je teraz vznik platformy jednotlivých aktérov, naštartovanie spolupráce a prijatie konkrétnych krokov, ktoré zaručia prísun toho najdôležitejšieho – talentovaných ľudí, ktorí budú pracovať pre vedecké a výskumné inštitúcie alebo inovatívne firmy.

Kampus ESETu v tom môže zohrať významnú funkčnú aj symbolickú úlohu, čo kladie na investora aj súťaž vysoké nároky. Výsledkom však môže byť dobrý imidž, z ktorého budú profitovať školy, ústavy, firmy, mesto aj štát. Optimizmus je však namieste a zatiaľ nemám dôvod predpokladať, že by to mohlo byť inak.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Ateliér A11
  • Zdroj: Ateliér A11
  • Zdroj: Ateliér A11
  • Zdroj: Ateliér A11
  • Zdroj: Ateliér A11
  • Zdroj: Ateliér A11

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube