Author photoAdrian Gubčo 03.07.2019 11:10

Projekt Dúbravy je pred dokončením, na sťahovanie si však rezidenti musia počkať

Rezidenčný projekt Dúbravy v mestskej časti Dúbravka bude čoskoro úplne dokončený. Kým jeho prvá časť je už skolaudovaná a prví majitelia bytov sa už sťahujú, druhá si na kolaudáciu zrejme nejakú dobu počká. Developer Corwin totiž bude musieť popri tom prestavať križovatku ulíc Pri Kríži a Saratovská.

Projekt vznikol na severnom okraji Dúbravky, v prudko sa transformujúcej časti, ktorý sa mení z nezastavaného územia na aktívnu súčasť mesta. Prvou investíciou v susedstve bola výstavba bytových domov južne od dnešných Dúbrav spoločnosťou B.O.S. Slovakia v roku 2007, ďalšou realizácia nákupného centra Dubrawa v roku 2014. Severne od projektu vyrástol development Tammi od YIT Slovakia.

Rezidenti tak prídu do úplne novej štvrte, kde sa však už nachádza základná občianska vybavenosť a v spojení s existujúcim sídliskom je na dobrej úrovni. V budúcnosti sa očakáva ďalší rozvoj územia, keďže v lokalite sa ešte nachádza viacero nezastavaných pozemkov, ktoré budú atraktívnejšie po uvažovaných investíciách do dopravnej infraštruktúry zo strany Hlavného mesta.

Samotné Dúbravy developer poňal ako relatívne dostupnejší projekt – minimálne v jeho portfóliu, kde sa nachádzajú drahšie projekty ako Blumental, Einpark alebo Záhrady Devín. Charakter developmentu tomu zodpovedá, nedá sa však povedať, že by išlo o low-cost.

Dúbravy sú tvorené sériou ôsmich bodových objektov s ôsmimi nadzemnými podlažiami, ktoré spoločne tvoria pootvorený blok. Vnútroblok je čiastočne parkovo upravený, vznikol tu však aj povrchový parking. Celý súbor je zasadený na stavbe podzemnej garáže, ktorá využíva mierne sa zvažujúci terén.

Jednotlivé domy obsahujú 32 až 35 bytov, od jednoizbových po štvorizbové, vrátane strešných penthousov na najvyššom ustúpenom podlaží. Dispozície sú funkčné, už dvojizbové byty vo viacerých prípadoch obsahujú samostatnú toaletu alebo samostatný šatník, čo samozrejme platí aj pri väčších jednotkách. Všetky majú zároveň balkón alebo terasu. Z celkového počtu 272 bytov a apartmánov ostáva voľných ešte 19.

Priemerné ceny presahujú 2,2-tisíc eur na meter štvorcový, čo je mierne nad celkovým cenovým priemerom bytov v Bratislavskom kraji (cca 2,1-tisíc eur), tieto ceny však odrážajú vzdialenosť lokality od centra mesta aj úroveň štandardu (napriek marketingovým heslám developera).

K benefitom projektu patrí podľa Corwinu najmä „komunitný koncept“ bývania, čím je myslené spoločné nádvorie s možnosťou spoločenských aktivít. Zriadené tu bolo multifunkčné a detské ihrisko, časť pozemku bola vymedzená aj pre komunitné záhradky. Hoci toto „námestíčko“ skutočne pôsobí príjemne, efekt kazí prítomnosť povrchového parkovania, čo bolo nutné zrealizovať, ak mal projekt splniť parkovacie normy. Celkovo je k dispozícii 404 parkovacích miest.

Dúbravy sa predsa len vyznačujú určitým špecifikom, ktoré ho vymedzujú spomedzi iných developmentov a dodávajú jeho jednoduchej architektúre od kancelárie MS Arch prvok výnimočnosti. Tým špecifikom je séria nástenných mozaík, ktoré dal developer zhotoviť na každom dome. Každé dielo bolo navrhnuté a zrealizované iným umelcom, pričom všetci z nich patria k významným súčasným slovenským tvorcom. Z mozaík sa tak stáva akýsi symbol Dúbrav a ich hravý štýl oživuje celý obytný súbor.

Ako bolo zmienené, prvá časť pozostávajúca zo štyroch domov tvoriacich západnú a južnú stranu projektu už je po úspešnej kolaudácii odovzdávaná majiteľom, ktorí sa sem postupne začínajú sťahovať. Problematickejšie to je s druhou etapou, podmieňovanou prestavbou neďalekej križovatky. To však nie je len v kompetencii developera, ale aj mestskej časti, Hlavného mesta, Dopravného podniku a Krajského dopravného inšpektorátu. Klienti sa tak stávajú zajatcami úradov.

 

Projekt je takmer dokončený, na sťahovanie si však obyvatelia kvôli úradom budú musieť ešte nejakú dobu počkať

 

Podmienka prebudovať križovatku na svetelnú je súčasťou záväzného stanoviska Hlavného mesta už z roku 2014, ako aj územného rozhodnutia k stavbe. Podľa najnovších informácií sa však stále ešte neurčilo vhodné technicko-dopravné riešenie a samotná mestská časť nemá veľký záujem o prestavbu. Proti riešeniu sa totiž ešte dávnejšie postavili obyvatelia mestskej časti. Developer považuje túto stavbu v danej situácii za nevykonateľnú.

Momentálne tak údajne prebiehajú rokovania smerujúce k hľadaniu riešenia a umožneniu spustenia kolaudácie druhej etapy. Hoci oficiálna stránka developera uvádza, že kolaudácia začne už v 2Q 2019, najneskôr v priebehu júna, úradná tabuľa mestskej časti niečo také nenaznačuje a viacerí majitelia hlásia, že sťahovanie nepredpokladajú skôr ako v roku 2020.

Ukazuje sa, že pri mnohých stavbách, ktoré v Bratislave meškajú, nie je na vine developer, ale aj úrady a veľmi pomalá a zložitá administratíva na viacerých úrovniach. Podobné situácie sú ďalším dôkazom, že je potrebné prijať také kroky, ktoré by uľahčili byrokraciu a znížili vplyv parciálnych záujmov na rozhodovanie úradov. Ako najvhodnejší prvý krok sa javí zrušenie mestských častí, ktoré už v súčasnosti nemajú žiadne opodstatnenie.

Výsledkom by bola jednoduchšia a pružnejšia administratíva, efektívnejšie a rýchlejšie rozhodovanie a odbúranie zbytočnej záťaže (a naostatok aj šetrenie finančných prostriedkov). To by prispelo k zlepšeniu reakcieschopnosti pri riešení problémov obyvateľov, nových aj pôvodných, a k dynamickejšiemu rastu kvality života.

V tomto konkrétnom prípade by bolo výsledkom najmä urýchlenie realizácie predmetnej križovatky. Nie je to totiž developer, ktorému táto situácia najviac škodí, ale práve noví obyvatelia projektu, ktorí sa chcú prirodzene nasťahovať tak, ako hovorí zmluva, teda už v najbližších mesiacoch. Zastupitelia by nemali zabúdať, že aj niekoľko stoviek nových obyvateľov Dúbrav budú voliči a preto je v najlepšom záujme všetkých, aby sa situácia vyriešila čo najskôr.

 

Fotografie z 20.6.2019. Viac vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube