Author photoAdrian Gubčo 16.07.2018 13:30

Construction update: Dúbravy, 05.07.2018

K väčšiemu počtu projektov, ktoré aktuálne vznikajú v Dúbravke, patria aj Dúbravy, bytový súbor od developera Corwin. Prvé časti projektu už nadobúdajú finálnu podobu.

Súbor pozostáva z ôsmich domov s ôsmimi nadzemnými podlažiami, čiastočne založených na podzemných parkovacích podlažiach. Zoskupené sú okolo centrálneho priestoru, kde má vzniknúť akési námestíčko s komunitotvorným účelom. Celkový počet bytov je 274, počet parkovacích miest približne 400. Predajnosť je veľmi dobrá, čo je dané aj priaznivými cenami, ktoré boli pri spustení predaja na úrovni približne 2-tisíc eur na meter štvorcový. Autormi architektonického konceptu sú architekti z kancelárie MS Arch. Prvá časť projektu so štyrmi domami sa už kolauduje, druhá časť so zvyšnými domami by mala byť skolaudovaná do konca roka.

Dúbravy sú príkladom projektu, ktorý má oveľa bližšie k sídlisku ako k mestskej zástavbe, čo je dané urbanizmom aj absenciou iných funkcií - ani jeden z domov napríklad neobsahuje nejakú retailovú prevádzku, hoci tento nedostatok čiastočne vyvažuje susedné nákupné centrum Dubrawa a neveľmi vzdialené nákupné centrum Bory Mall. Pri návšteve staveniska zaskočí aj pomerne veľký rozsah spevnených plôch, pripravených pre povrchové parkovanie, čo je opäť veľký neduh sídlisk.

Treba však spomenúť aj pozitíva - bytové domy samé osebe sú pomerne elegantné a developer každý z nich obohatil alebo plánuje obohatiť umeleckými mozaikami - inštalované sú už diela od popredných súčasných umelcov Erika Šilleho, Erika Bindera, Mareka Ormandíka a Evy Činčalovej, neskôr by ich mali doplniť ďalšie. Aj naďalej sa projekt prezentuje zeleňou, športoviskami či komunitnými záhradami, pričom ich efekt viac vynikne po výsadbe, čo zmierni súčasné pôsobenie asfaltových plôch. Benefitom je aj relatívne vyššia dostupnosť bývania na bratislavské pomery.

Dúbravy sú tak štandardným projektom vo viacerých ohľadoch, presne vybalansovaným, aby našiel svoju cieľovú skupinu a odrážal nároky svojich klientov, ako aj zodpovedal nárokom zo strany úradov (parkovanie, svetlo, odstupy,...). Aby sa v budúcnosti dosiahla vyššia kvalita aj takýchto štandardných projektov, bude treba nielen náročnejších zákazníkov, ale aj určité úpravy legislatívy, aby sme mohli opäť začať budovať mesto a nie sídliská.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Dúbravy z ulice Pri Hrubej lúke.
  • Domy sú ozvláštnené prítomnosťou umenia.
  • Pôsobenie Dúbrav zhoršujú vonkajšie asfaltové plochy.
  • Dúbravy z ulice Pri Hrubej lúke.
  • Domy spoločne vytvoria dvor, kde vznikne menšie námestíčko.
  • Fasáda jedného z domov pripravená na osadenie mozaiky.
  • Zdroj: Corwin

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube