Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 14.09.2018 13:30

Staré Mesto začne výstavbu Domova opatrovateľskej služby

Mestská časť Bratislava - Staré Mesto podpísala zo zhotoviteľom zmluvu o dielo vo veci výstavby nového Domu opatrovateľskej služby na nároží Palárikovej a Dobšinského ulice. Stavebné práce by sa mali spustiť v priebehu mesiaca.

Article Big

Zdroj: Mestská časť Staré Mesto

Nové zariadenie pre seniorov vznikne na mieste, kde predtým súkromný investor pripravoval projekt nájomného bývania. Mestská časť ho prebrala a mierne transformovala pre nové využitie, pričom sa čiastočne upravila a architektúra budovy. Tá bude mať 5 nadzemných podlaží a vznikne tu miesto pre 42 lôžok, nové priestory pre fyzioterapiu a ergoterapiu, bude sa tu pripravovať strava pre ostatné staromestské zariadenia a bude tu aj práčovňa s väčšou kapacitou.

Nový Domov opatrovateľskej služby nahradí tri doterajšie zariadenia, ktoré sa podľa mestskej časti nachádzali v nevyhovujúcich podmienkach v bytových domoch. Zhotoviteľom je spoločnosť OTYK Invest, s.r.o., výstavba by mala byč dokončená do dvoch rokov. Celkové náklady predstavujú vyše 2,2 milióna eur.

Mestská časť si od výstavby zariadenia sľubuje výrazné zvýšenie komfortu a úrovne služieb, poskytovaných seniorom. Investície podobného typu sú nepochybne žiadúce, keďže Staré Mesto má v priemere najstaršiu populáciu na Slovensku a v kontexte demografických zmien bude seniorov len pribúdať.

Predsa sa však dá vytknúť projektu jedna vec – a to je architektúra, ktorá je na veľmi nízkej úrovni. Starosta mestskej časti Radoslav Števčík sa odvoláva na existenciu všetkých povolení a snahu budovu postaviť čím skôr tak, aby táto znova nemusela prejsť povoľovacím procesom. Prax však ukazuje, že niekedy stačí schopný architekt, ktorý dokáže aj z nevzhľadného projektu urobiť niečo oveľa lepšie, a nemusí pritom dojsť k takej zmene, aby sa budova povoľovala nanovo. Nanešťastie, k takémuto rozhodnutiu nedošlo.

Azda by do budúcnosti nebolo na škodu, keby mali aj mestské časti svojich hlavných architektov, ktorí by usmerňovali investičnú činnosť v danej mestskej časti, vrátane vlastných projektov samospráv. Pri aktuálnej neexistencii veľkého mestského inštitútu by to mohla byť cesta, ako dosiahnuť vyššiu úroveň investovaných projektov a viac zvýšiť kvalitu života občanov.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Staré Mesto

Súvisiace články

Staromestský Domov opatrovateľskej služby rastie

14.05.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Staré mesto už rastie jeden z najväčších projektov miestnej samosprávy za posledné roky – Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice. Zariadenie vzniká na mieste, kde bol pôvodne plánovaný dom s nájomnými bytmi.

čítať viac

Staré Mesto postaví Domov opatrovateľskej služby

07.02.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Staré Mesto oznámila, že pripravuje výstavbu nového Zariadenia opatrovateľskej služby, ktoré vyrastie na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube