Author photoMartina Gregová 21.09.2023 20:05

Zaručené riešenie pre príjemnejšie prostredie. V ukrajinskom meste zriadili umelý potok, zmenili pohľad na verejný priestor

Mesto Dnipro bolo dlhé roky považované za mekku modernej ukrajinskej architektúry. Nie je preto prekvapením, že práve tu vzniklo ešte v roku 2021 jedinečné námestie, ktorého ústredným bodom je umelý potôčik, kopírujúci líniu podzemnej vody.

Autor: Andrew Avdeenko

Autor: Andrew Avdeenko

Dnipro je s takmer miliónom obyvateľov štvrtým najväčším ukrajinským mestom a jednou z najdôležitejších prístavných lokalít na rieke Dneper. Mesto je dlhodobo známe najmä ako významný priemyselný, dopravný a ekonomický uzol. Práve tu ešte v roku 2021 vznikol jedinečný projekt pešieho bulváru s rozlohou viac ako 4.600 metrov štvorcových. Cieľom tejto realizácie bola obnova verejného priestoru a jeho transformácia z komunikačného na pobytový. Za návrhom stojí ukrajinské architektonické štúdio Filimonov & Kashirina Architekti. 

Riešená lokalita sa nachádza v centrálnej časti mesta na ulici Yuzhnaya. Ide o pokračovanie už existujúceho Jekaterinoslavského pešieho bulváru. Vo všeobecnosti je územie rozdelené na dve základné zóny. Tranzitné časti boli umiestnené pozdĺž existujúcich budov. Pobytová zóna bola následne navrhnutá uprostred riešeného priestoru, vďaka čomu možno celý projekt označiť aj ako novovovzniknuté námestie. Obyvatelia aj návštevníci mesta si tu môžu vychutnať predovšetkým oddych. Súčasťou námestia sú však aj drobné herné prvky pre deti a viackrát sa tam konali aj rôzne kultúrne a spoločenské akcie. 

Hlavným bodom návrhu, ktorý vo veľkej miere určil charakter celého námestia, je umelo vytvorený vodný prvok, ktorý pripomína potôčik. Tiahne sa celým riešeným územím a má symbolizovať podzemnú rieku Zhabokryach, ktorá v skutočnosti tečie priamo pod námestím. Vďaka svojej dĺžke 200 metrov ide o najdlhší umelo vytvorený potok na Ukrajine. Symboliku tohto priestorového prvku následne podčiarklo aj jeho nočné osvetlenie. Potok je tvorený pevnými žulovými kameňmi, ktoré dokopy vážia viac ako 150 ton. Jeho šírka umožňuje okoloidúcim doň vstúpiť, vďaka čomu sa môžu v letných mesiacoch schladiť. Mimoriadne obľúbený je tento prvok aj u detí, ktoré ho využívajú predovšetkým na hru.  

Galéria

  • Autor: Andrew Avdeenko
  • Autor: Andrew Avdeenko
  • Autor: Andrew Avdeenko
  • Autor: Andrew Avdeenko
  • Autor: Andrew Avdeenko
  • Autor: Andrew Avdeenko

Zvyšná časť námestia je vizuálne aj funkčne rozdelená do modulového rastru 4,8 x 4,8 metra. Raster je zvýraznený rôznou farebnosťou dlaždíc, pravidelným rozmiestnením stromov aj dodatočným podlahovým osvetlením, osadeným v okolí umelého potoka. Pri výstavbe námestia nebol odstránený ani jeden pôvodný strom. Naopak, existujúce stromy boli doplnené o 20 nových prírastkov. Súčasťou námestia je aj mestský mobiliár v podobe lavičiek, košov a viacerých tvarovo netypických prvkov, rozmiestnených po celej ploche. 

Na mieste, kde sa nové námestie stretáva s tým starým, bola naviac osadená aj 7 metrov vysoká socha Atlasa. Výber súsošia, odkazujúceho na postavu z gréckej mytológie, nebol náhodný. Potom, čo Atlas dlhé roky niesol na svojich pleciach nebeskú oblohu, prelomil reťaz a urobil svoj prvý voľný krok. Tento príbeh symbolicky odkazuje na oslobodenie ukrajinského národa. „Na návrh a vytvorenie sochy sme oslovili najlepších ukrajinských sochárov. Hlavnou úlohou bolo navrhnúť objekt, určený pre toto konkrétne miesto. To znamená, že miesto generuje podobu sochy a nie naopak," povedala Natalya Kashirina, spoluzakladateľka štúdia Filimonov & Kashirina Architekti. 

Mesto Dnipro bolo dlhé roky považované za akúsi mekku modernej ukrajinskej architektúry. Pred začatím vojny sa tešilo nárastu počtu peších zón, čo malo pozitívny vplyv na rozvoj celej oblasti. Architekti pri predstavovaní projektu zároveň pripomenuli, že ide o prvý verejný priestor tohto druhu na Ukrajine, ktorý bol realizovaný na náklady súkromného investora. V tomto prípade bola investorom projektu developerská spoločnosť AVR Development z Ľvova.  

„Veríme, že za tento projekt, ktorý sa nám podarilo zrealizovať v našom meste, by sa nemuselo hanbiť žiadne iné mesto na svete,” ohodnotil realizáciu Dmitrij Volik, hlavný architekt mesta Dnipro. O výnimočnosti projektu svedčí aj jeho víťazstvo v rámci Národnej ceny za krajinnú architektúru a záhradný dizajn v kategórii Rekonštrukcie ulíc.

Pre mesto, rovnako ako pre celú krajinu, bol projekt prestavby námestia na nový verejný priestor výnimočným počinom hneď v niekoľkých bodoch. Ide o prvý takýto projekt financovaný súkromným investorom, jeho súčasťou je najdlhší umelo vytvorený potok v krajine a lokalita sa rýchlo stala medzi obyvateľmi mesta veľmi obľúbenou. Z architektonického hľadiska je navyše príkladom toho, že na vytvorenie kvalitného verejného priestoru niekedy naozaj netreba veľa - len doplniť vodu. 

Dôkazom je koniec-koncov enormný úspech nedávno ukončenej modernizácie fontány Družba na Námestí slobody v Bratislave. Architekti z kancelárií 2021 a LABAK umožnili ľuďom prístup priamo do bazénov fontány vďaka zrušeniu pôvodnej obruby. Počas horúcich dní tak námestie navštevujú stovky ľudí, vrátane detí, ktoré si ju fontánu obľúbili najviac. 

Pri pohľade do zahraničia sa núka príklad areálu spoločnosti American Tobacco v Durhame v Severnej Karolíne. V rámci redevelopmentu bývalého závodu bola vybudovaná umelá rieka, ktorá je generátorom života - práve tu sa sústredia reštaurácie, bary aj návštevníci. Potvrdzuje sa tak starý známy fakt, daný už biologicky: voda je základom života spoločenstva. Jej vhodné zapracovanie do dizajnu verejného priestoru dokáže mesto a mestské prostredie výrazne posunúť. 

 

(Archdaily, Dnipro.tv, YIM.BA) 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube