Kodanský prístav ponúka obyvateľom mesta široké možnosti jeho využitia. Už v 90. rokoch 20. storočia sa začal rýchly rozvoj pozdĺž pobrežia. Veľké časti bývalého priemyselného vnútorného prístavu sa tak už niekoľko desaťročí systematicky premieňajú na obytné, rekreačné a obchodné oblasti.
Vodné toky či plochy sú vďaka svojmu jedinečnému charakteru jedným z ústredných prvkov mestskej identity. Obyvateľom miest poskytujú možnosti mnohostranného využitia. Práve z toho dôvodu sú aj kľúčovými oblasťami v rámci rozvoja verejných priestorov. Zatiaľ čo v mnohých svetových metropolách sa projekty na premenu nevyužívaných či zanedbaných plôch v okolí vodných tokov začínajú objavovať len v posledných rokoch, Kodaň premieňa okolie svojho prístavu na pulzujúci verejný priestor už niekoľko desaťročí.
V posledných rokoch bolo v kodanskom prístave zrealizovaných hneď niekoľko projektov rekreačných budov a kúpalísk. Tieto lokality sa stali neoodeliteľnou súčasťou života v Kodani. Medzi obyvateľmi sú naplno využívané a nesmierne obľúbené. K netradičným projektom tohto typu patrí napríklad nábrežie Kalvebod Bolge či prístavné kúpalisko Copenhagen Harbour Bath. Voda v prístave bola upravená a vyčistená tak, že je v súčasnosti vhodná na kúpanie. Pre obyvateľov tak na tomto mieste vzniklo množstvo nových možností pre oddych, kúpanie, šport či zábavu. Takto navrhované kúpaliská sú navyše bezplatné.
Okrem kúpalísk však Kodaň využíva danosti prístavu aj na výstavbu jedinečných budov či celých štvrtí. Príkladom je oblasť Nordhavn, ktorej budovanie je najväčším projektom svojho druhu v Európe. Pred niekoľkými rokmi tu bola okrem iného postavená úplne nová škola s rozlohou viac ako 25.000 metrov štvorcových. Moderná vzdelávacia budova je navrhnutá tak, aby prepojila areál školy s verejnou sférou v mestskom prostredí a dodala tak zariadeniu otvorenú atmosféru. Promenáda pred školou sa zároveň stala verejným priestorom, poskytujúcim možnosti oddychu a rôznych aktivít. V oblasti sídli napríklad aj Kráľovská opera, Kráľovská knižnica, nákupné centrum a mnoho maloobchodných prevádzok.
V blízkosti kodanského prístavu tiež vzniklo niekoľko zaujímavých rezidenčných projektov. Svojho času vyvolal ohlas projekt Urban Rigger, ktorý v roku 2016 navrhlo dánske architektonické štúdio BIG. Urban Rigger vznikol z potreby vytvorenia dodatočných priestorov pre ubytovanie študentov. Zložením 9 kontajnerových jednotiek do kruhu bolo možné vytvoriť 12 štúdiových rezidencií, ktoré rámujú centralizovanú zimnú záhradu. Plávajúce obytné priestory sa zároveň dajú replikovať aj v iných prístavných mestách, kde je potrebné vytvoriť cenovo dostupné bývanie.
Ďalším známym príkladom rezidenčného objektu v okolí prístavu je projekt The Silo. Ten je súčasťou rozvoja Nordhavnu. 17-poschodové bývalé obilné silo a najväčšia priemyselná budova v danej oblasti bola vďaka návrhu od architektov COBE premenená na bytový dom s bytmi aj verejnými funkciami. V južnej časti kodanského prístavu zas vznikli bytové domy Havneholmene. Ide o pomerne veľkú realizáciu s 236 bytmi. Rezidenčný projekt bol navrhnutý spoločnosťou Lundgaard and Tranberg a získal aj prestížne architektonické ocenenie RIBA.
Okrem architektonických skvostov sa Kodaň môže pochváliť aj tými urbanistickými. Tie sa v prvom rade snažia o sprístupnenie prístavnej lokality. Príkladom je 13-kilometrový chodník pre chodcov a cyklistov s názvom The Harbour Circle. Poskytuje scénickú trasu okolo kodanského prístavu a prispieva k mestskej stratégii cykloarchitektúry, ktorej cieľom je cyklistiku spraviť zábavnou a dostupnou.
Kodaň sa v roku 2023 stala hlavným mestom architektúry. Mnohé urbanistické projekty (nielen) v oblasti prístavu tak budú v rámci kongresov zahrávať dôležitú rolu. „Keď pozveme 10.000 medzinárodných hostí do Kodane na Svetový kongres v lete budúceho roka, je to aj preto, aby sme predstavili mestský rozvoj a naše jedinečné prístavné lokality. Dúfame, že naši hostia zostanú dlhšie a užijú si zelené a modré oblasti mesta," povedala generálna riaditeľka Svetového kongresu architektov UIA CPH 2023, Mette Lindberg.
Viaceré metropoly naprieč celým svetom začali, po čiastočnom úpadku lodnej dopravy koncom 20. storočia, znovu objavovať zabudnutý potenciál, ktorý im nábrežia ponúkajú. Vďaka tomu teraz oblasti, ktoré boli donedávna schátrané a opustené, prechádzajú výraznými premenami. V tomto smere je dánske hlavné mesto jednoznačne priekopníkom.
Kodaň je jediným hlavným mestom v Európe s priemyselným prístavom, v ktorom sa ľudia môžu kúpať a loviť ryby bez zdravotných rizík. Vďaka za to patrí modernizovanému kanalizačnému systému, ktorý od roku 2002 udržiava vodu v prístave čistú. V súčasnosti má kodanský prístav 10 určených kúpalísk, ktoré sú otvorené pre verejné kúpanie najmenej 350 dní v roku, vrátane troch prístavných kúpeľov a dvoch mestských pláží. Navyše v jeho okolí dochádza k rozvoju rezidenčných aj komerčných projektov. Vďaka kombinácii spomínaných funkcií tak mesto naplno využíva potenciál prístavu aj vodných plôch, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac