Author photoMartina Gregová 18.05.2024 14:45

Veľký rozvoj na východe. Prešov získa stovky bytov a mení zanedbanú lokalitu

Stavebná aktivita sa postupne rozbieha aj v Prešove. Hoci mesto nie je v súvislosti s investíciami tak skloňované ako Bratislava, Košice, Trnava, Žilina alebo Nitra, aj tu sa pripravujú vcelku rozsiahle projekty s novými bytmi, ktoré môžu zmeniť charakter celých lokalít. Jeden taký pod názvom Pražská sa rozbehol nedávno, doplniť ho majú ďalšie.

Zdroj: GMT servis

Zdroj: GMT servis

Projekt Pražská dostal svoje pomenovanie podľa priľahlej Pražskej ulice, ktorá slúži najmä ako spojnica medzi Sídliskom II a Sídliskom Šváby. Cesta zároveň roky odľahčuje centrum mesta od automobilovej dopravy. Stavebné pozemky určené na výstavbu projektu Pražská sú zároveň lemované Ulicou Jána Pavla II. a Športovou.  

V blízkosti riešeného územia sa okrem zimného štadióna nachádza tiež známy prešovský velodróm, hadzanárska aréna a o niečo ďalej aj hlavná budova Prešovskej univerzity. Územie je tak pomerne dobre prepojené s mestom a jeho vybavenosťou. Z tohto dôvodu má ísť o výborné miesto pre umiestnenie obytného súboru. „Poloha objektu umožňuje bezprostredné napojenie na hlavné cestné prúdy vrátane diaľnice a taktiež pešiu dostupnosť do centra mesta. Blízkosť športových a vzdelávacích objektov je zárukou výnimočného umiestnenia tejto rezidencie,” konštatuje aj developerská spoločnosť GMT servis, ktorá tu zamýšľa vybudovať komplex Pražská. 

Investor má za sebou vyše dvadsaťročnú históriu pôsobenia na realitnom trhu. Vo svojom portfóliu má hneď niekoľko prešovských a východoslovenských projektov. Patrí k nim Obytná skupina Plzenská, Obytná zóna Lipová, Polyfunkčný objekt Cresco či Gaton Business Centers. Projekt na Pražskej sa má zaradiť k týmto realizáciám, pričom bude v mnohých ohľadoch výnimočný.  

Galéria

  • Zdroj: GMT servis
  • Zdroj: GMT servis
  • Zdroj: GMT servis
  • Zdroj: GMT servis
  • Zdroj: GMT servis

Celková rozloha riešeného územia je 26.988 metrov štvorcových. Zastavaná plocha je odhadovaná na 6.429 metrov štvorcových. Zeleň zaberie zhruba 6.747 metrov štvorcových. Súbor má pozostávať zo štyroch 7-podlažných bytových domov, jedného 8-podlažného a jedného 5 podlažného bytového domu. Každý z nich navyše bude disponovať jedným podzemným podlažím. Z funkčného hľadiska sú jednotlivé bloky delené v horizontálnej rovine. Na prvých a z časti aj druhých nadzemných podlažiach bude situovaná občianska vybavenosť. Horné podlažia budú slúžiť na bývanie trvalého a prechodného charakteru. 

Vďaka postupne ustupujúcim najvyšším podlažiam budú niektoré bytové jednotky disponovať na juh orientovanými priestrannými terasami. Objekty situované popri Pražskej ulici majú východo-západnú orientáciu, čím umožňujú maximálne presvetlenie rezidencií a centrálnej časti riešeného územia. 

Projekt prinesie dvojizbové a trojizbové byty a apartmány. Všetky jednotky budú disponovať balkónom, loggiou alebo rozľahlou terasou. V komplexe sa má nachádzať celkovo 261 bytových jednotiek a občianskej vybavenosti. Ceny dvojizbových bytov a apartmánov sa podľa verejných informácií pohybujú v sumách od približne 140-tisíc eur. Pri trojizbových bytoch sa sumy pohybujú od 220-tisíc eur vyššie. Najväčší z bytov má mať celkovú plochu až 177 metrov štvorcových, pričom jeho cena bola stanovená na 364.344 eur. 

Konkrétne využitie polyfunkčných priestorov určených pre občiansku vybavenosť a služby zatiaľ nie je známe. Súčasťou projektu budú tiež podzemné i vonakajšie parkovacie státia. Celé riešené územie je navrhnuté ako bezbariérové, teda umožní pohyb osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. V rámci sadových úprav bude na pozemku vysadený väčší počet stromov. V exteriéri budú umiestnené aj drobné prvky vrátane mobiliáru, pouličného osvetlenia a detského ihriska. 

Dôležitou súčasťou konceptu je vytvorenie vizuálnej, protihlukovej a protiprachovej bariéry voči Pražskej, a to predovšetkým za pomoci novovysadených stromov. „Súčasťou návrhu parkových úprav sú okrem izolačnej zelene vytvárajúcej adekvátnu protihlukovú clonu od rušnej komunikácie na Pražskej ulici, vnútroareálové pobytové plochy so zeleňou, drobnou architektúrou a vodnými prvkami poskytujúce vhodné kľudové zázemie pre rezidentov ako aj pre návštevníkov jednotiek občianskej vybavenosti,” približuje investor.

Developer zároveň zdôrazňuje, že „od začiatkov vízie, až po samotnú realizáciu je prihliadnuté na ekologickú stránku stavby, použitím kvalitných a udržateľných materiálov, ktoré sú zabalené do prírodných farieb, aby sa čo najviac priblížili modernej architektúre, ale nestratili ľudský rozmer. Technológia tepelných čerpadiel využíva obnoviteľné zdroje na báze podzemných vrtov, ktorá zabezpečuje ekologické a ekonomické kúrenie a chladenie po celý rok.”

 

Zdroj: GMT servis

 

Predstavené vizualizácie naznačujú, že sa architektúra jednotlivých objektov bude vyznačovať organickými tvarmi a použitím neutrálnej palety farieb. Tvaroslovie objektov pravdepodobne ovplyvní predovšetkým konečný tvar a umiestnenie exteriérových priestorov prislúchajúcich k jednotlivým bytom. Spracovateľom zámeru Pražská podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je architektonický ateliér arch&crafts. Projektovú dokumentáciu, architektonickú štúdiu a celkový návrh projektu vypracovali Viktor Guth a Gabriel Osifčin.

V rámci pozemku bol zatiaľ realizovaný výrub stromov a jeho celkové čistenie. Krátko na to boli ukončené aj hlavné výkopové práce a zrealizované základové pilóty. „Po mesiacoch výkopových prác, hlbinných vrtov a realizácií základových pilotov oficiálne zahajujeme výstavbu Projektu PRAŽSKÁ," tvrdí Jozef Buzek, projektový manažér spoločnosti GMT Servis. Plánovaný termín ukončenia výstavby je momentálne stanovený na december 2027.

Vo všeobecnosti zažíva oblasť v okolí Pražskej ulice v Prešove v posledných rokoch mierny rozvoj. Okrem výstavby projektu Pražská boli v lokalite minulý rok odovzdané napríklad byty v rámci projektu Bulgari. V tesnej blízkosti obytného súboru má tiež v nasledujúcich rokoch vyrásť polyfunkčný komplex Rezidencia Jána Pavla II, ktorej investorom je úspešný miestny podnikateľ Michal Verešpej. Budovať sa tu má aj Rezdencia Pražská od EKOFLAT s.r.o.

Spolu s okolitou občianskou vybavenosťou a skvelým dopravným napojením tak má oblasť v okolí Zimného štadióna predpoklad na to, aby významným spôsobom prispela k rozvoju Prešova.  

 

(prazska.sk, Mesto Prešov, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube