Košice čakajú v najbližších rokoch výrazné zmeny v oblasti verejných priestorov a zelene. Mesto plánuje revitalizovať viaceré lokality a zväčšovať podiel zelených plôch. Súčasťou plánovaných projektov sú nové parky, námestia a športoviská, ktoré zlepšia kvalitu života na sídliskách. Oprášený bol tiež ambiciózny projekt revitalizácie okolia Hornádu. Napriek veľkým plánom však mestu stále chýbajú kvalitné architektonické súťaže, ktoré by priniesli inovatívne a ekonomicky výhodné riešenia.
Ešte niekoľko týždňov dozadu mohla odborná aj laická verejnosť pripomienkovať návrh nového Územného plánu mesta Košice. Počas štvormesačného obdobia Útvar hlavného architekta obdržal 1.728 podnetov doručených osobne, poštou alebo elektronicky. Až 60% všetkých doručených podnetov pochádzalo od verejnosti. Zvyšných 40% doručili rôzne organizácie, inštitúcie a súkromné spoločnosti.
Mesto Košice v súvislosti s pripomienkovaním územného plánu uviedlo, že doručené podnety sa týkali zväčša funkčného využitia územia. Štvrtina z nich následne riešila problematické body v oblasti dopravy a verejného priestoru. „Ak chceme, aby verejný priestor v našom meste bol taký, ako sa na mesto v modernej Európe patrí, musíme ho zmeniť. Všetci chceme, aby sa ľuďom dobre žilo vo verejnom priestore, mesto sa rozvíjalo, dostali sme doň čo najviac zelene a nových parkov a skvalitnili sme dopravu. Teší ma, že sa tak stane aj vďaka novému zdigitalizovanému ÚP, ktorý bude v súčasnosti najkvalitnejší na Slovensku,“ skonštatoval hlavný architekt mesta Košice Petr Kropp.
Podľa navrhovaných zmien v ÚP by sa rozloha určená pre zeleň a verejné priestory mala oproti súčasnosti navýšiť až o 55%. Dôležitou súčasťou návrhu nového plánu je aj udržateľná prevádzka mesta, čo sa podľa hlavného architekta mesta Košice odzrkadlí nielen na kvalitných verejných priestoroch, ale tiež na rozširovaní modrej infraštruktúry či lepšej dopravnej dostupnosti pešo aj verejnou dopravou.
V súvislosti s novým Územným plánom sa opäť otvára aj otázka budúcnosti oblasti pozdĺž rieky Hornád. Už v roku 2022 verejnosť spoznala výsledky azda najväčšej súťaže tohto druhu, ktorá niesla názov Košice-Hornád-Nové mestské centrum. Súťažné tímy v nej riešili územie o rozlohe 124 hektárov. Odborná porota za najlepší spomedzi odovzdaných návrhov označila ten od kolektívu Gogolák + Grasse. Vyzdvihla pritom vhodne navrhnuté verejné priestory pozdĺž železničnej trate, náznaky nábrežnej promenády, vhodné členenie územia aj dobre zvládnuté väzby na širšie okolie.
V marci tohto roku mesto Košice uzavrelo zmluvu s víťazom súťaže návrhov na Nové mestské centrum. Podľa mesta má projekt v najbližších desaťročiach zmeniť tvár celého centra Košíc a v zanedbanej lokalite, kde sú zväčša priemyselné areály, má vzniknúť moderná štvrť. Návrh štúdie má ideovo vychádzať z víťazného súťažného návrhu, z Konceptu Územného plánu z roku 2018 a Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb mesta Košice z roku 2015 v znení jej aktualizácie z roku 2022.
Od budúceho roka by sa zároveň malo začať s realizáciou deviatich ďalších zelených projektov za takmer 10,5 milióna eur. Mesto o tom informovalo ešte v júni tohto roka. „Priamo v Košiciach by sa mohli zrevitalizovať verejné priestranstvá, parky a fontány v šiestich rôznych lokalitách v mestských častiach Dargovských hrdinov, Juh, Sever, Sídlisko KVP, Staré Mesto a Západ. Ďalšie tri projekty by sa uskutočnili v Družstevnej pri Hornáde, Seni a Valalikoch,“ tvrdí samospráva. Projekty budú vo veľkej miere financované z eurofondov.
Najväčším z deviatich plánovaných projektov je revitalizácia verejného priestoru pri fontáne na Bauerovej a Zombovej ulici. Okrem vodného prvku by malo v lokalite po novom vzniknúť tiež funkčné námestie a srdce sídliska KVP. MČ Sídlisko KVP plánuje vytvoriť miesto so živým námestím pre komunitné aktivity, kultúrne podujatia a stretnutia, ktoré prinesú vyššiu kvalitu života na sídlisku. Okolie fontány bolo navrhnuté s dôrazom na životné prostredie a ekologické riešenia na zadržiavanie vody a zlepšenie mikroklímy.
Revitalizáciou prejde tiež okolie Športovej haly Stará Jazdiareň či vnútroblokový priestor na Pasteurovom námestí. „Výrazne zredukujeme asfalt a betón, namiesto nich tam vzniknú zelené plochy, na ktorých budú rásť stromy, kry a trvalky. Pribudnú aj dve nové fontánky, ktoré nielen v lete poskytnú priestor na oddych a príjemne schladia ovzdušie. Môžeme sa tam tešiť aj na nové verejné osvetlenie, lavičky, stoly, prístrešky pre trhovisko alebo stojany na bicykle,“ uviedol primátor.
Ďalšími zámermi, ktoré majú v súčasnosti vydané stavebné povolenie, prípadne majú hotové dokumentácie pre územné rozhodnutie, sú podpora budovania prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v Katkinom Parku, revitalizácia priestranstva na Bašťovanského či revitalizácia parku na Vysokoškolskej ulici.
Medzi už zrealizované zámery na zlepšenie kvality verejných priestorov mesta Košice patrí napríklad nový lesopark v mestskej časti Pereš. „Prioritou mesta je poskytnúť obyvateľom možnosti aktívneho oddychu v bezprostrednej blízkosti Košíc. Aktivity, ktoré vyvíjame v spolupráci s mestskými časťami či Mestskými lesmi, vedú k využívaniu často aj zabudnutých plôch a priestorov,“ povedal po otvorení lesoparku primátor Jaroslav Polaček. „Dlhodobo sa snažíme zveľaďovať mestské lesy, či už ide o nové lavičky, cyklochodníky, útulne, lesné cesty,“ dodal. Zároveň vyzdvihol iniciatívu mestskej časti, ktorá na tento projekt aktívne hľadala externé zdroje.
Pozitívne pokroky mesto avizuje aj v rozvoji športovej infraštruktúry. V apríli tohto roka bola dokončená Košická futbalová aréna a nové NTC pre tenis a badminton. Pribudli však aj nové exteriérové športoviská, a to hneď vo viacerých lokalitách. Okrem modernizácie existujúcich futbalových či detských ihrísk bola dokončená tiež prvá etapa skateparku na Sídlisku KVP, ktorý sa nachádza pod mostom na Moskovskej triede. „Význam tohto projektu pre našu mestskú časť je obrovský, najmä keď si uvedomíme, že posledný skatepark v Košiciach bol postavený v roku 2008. Nový skatepark bude prínosom nielen pre terajšie, ale aj pre budúce generácie,“ uviedol starosta MČ Sídlisko KVP Ladislav Lörinc.
Už zrealizované zámery, rovnako ako tie naplánované dokazujú, že mesto Košice a jeho jednotlivé mestské časti majú v oblasti zveľaďovania verejných priestorov veľké ambície. Pre zvýšenie kvality zásahov a zlepšenie celkového obrazu mesta však stále chýba niekoľko dôležitých krokov.
V prvom rade, popri viacerých menších projektoch absentujú väčšie urbanistické vízie, ktoré si východoslovenská metropola ako druhé najväčšie mesto Slovenska jednoznačne zaslúži. Rovnako tak chýbajú kvalitné kompetície, prostredníctvom ktorých by mohli vzniknúť nielen vizuálne príťažlivé, ale aj ekonomicky výhodné návrhy. V neposlednom rade je veľkou chybou absencia manuálu verejných priestorov, ktorý postupne implementujú významné slovenské samosprávy (v Bratislave, Prešove alebo Trenčíne).
Bez týchto opatrení zostanú Košice krajším a možno aj citeľne upravenejším mestom. Ani zďaleka však nenaplnia svoj značný potenciál. Kľúčová je totiž kvalita intervencií vo verejnom priestore, nielen fakt, že sa niečo urobilo a preinvestovalo.
(Mesto Košice, SME, ÚHA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac