Architektúra často odráža hodnoty a filozofiu svojho investora, pričom sa stáva vizuálnym aj funkčným vyjadrením jeho poslania. Výber materiálov, technológií a spôsob realizácie stavby môže byť dôkazom zodpovedného prístupu a dlhodobej vízie. Príkladom takejto symbiózy je aj nové sídlo Vojenských lesov a majetkov SR v Malackách, ktoré stelesňuje myšlienku ekologického hospodárenia a rešpektu k prírode.
Autor: Milan Hutera
História štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR (VLM SR) siaha do roku 1993. Jeho pôvodné sídlo sa po rozdelení Československa nachádzalo v Pliešovciach. Za predchodcu súčasného VLM SR možno považovať Vojenské lesní podniky, ktoré na našom území fungovali už od roku 1928. Súčasný štátny podnik vznikol pre potreby efektívneho a ekologického obhospodarovania lesnej a poľnohospodárskej pôdy vo vojenských výcvikových priestoroch Armády SR.
Dnes Vojenské lesy a majetky SR pokrývajú širokú škálu činností — od zakladania lesa, cez jeho hospodársku úpravu až po starostlivosť o zver. Okrem toho podnik podporuje včelárstvo, intenzívne sa venuje starostlivosti o lúky a ostatné hospodárske plochy a spravuje približne 681 kilometrov vodných tokov a 57 hektárov rybníkov.
„K naplneniu svojho poslania rozvíja trvalo udržateľný spôsob hospodárenia ako základnú strategickú prioritu. Za pomoci moderných technológií sa snaží dosahovať ekonomickú rentabilitu pri dodržaní podmienky zachovania a zvyšovania ochranných a celospoločenských funkcií lesných ekosystémov a ich ochrany proti škodlivým činiteľom,“ tvrdí podnik o svojej práci.
V nadväznosti na deklarovanú víziu VLM SR „chránime budúcnosť“ bola v novembri 2023 dokončená jedna z jeho najnovších budov — administratívna budova VLM SR v Malackách spolu s priľahlým areálom. Celkové investičné náklady spojené s jej výstavbou dosiahli sumu 4,2 milióna eur bez DPH.
Architektonické riešenie stavby vypracovala Katarína Geburová. O projekt sa postaral Tomáš Sedláček spolu s tímom odborníkov v oblasti statiky stavieb, elektrotechnického zariadenia stavby či jej technologického vybavenia. Cieľom zámeru bolo získať uhlíkovo neutrálnu stavbu s využitím lokálnych zdrojov z Vojenských lesov.
Dominantou novovybudovaného areálu je administratívna budova kompaktného tvaru s výraznou drevenou fasádou a vegetačnou strechou, ktorej súčasťou je séria fotovoltických panelov. Architektka, ktorá stoji za podobou objektu, má na svojom konte už niekoľko drevostavieb vrátane administratívnej budovy spoločnosti, zaoberajúcej sa spracovaním dreva so sídlom v Partizánskom.
Pre investora projektu v Malackách bolo popri uhlíkovej neutralite stavby a využití lokálnych zdrojov veľmi dôležité aj aplikovanie princípov cirkulárnej ekonomiky a využitie obnoviteľných zdrojov. To sa podarilo dosiahnuť vďaka použitiu vsakovacej dlažby s potenciálom vsiaknutia takmer 40% dažďovej vody, retenčným nádržiam s prepadom do dažďových záhrad či už spomínaným vegetačným strechám.
Okrem hlavnej administratívnej budovy bola v rámci 1. fázy projektu postavená budova garáže s kotolňou a prístupové komunikácie spolu s potrebným parkovaním. V druhej etape štátny podnik plánuje postaviť ďalšie dve budovy — kongresovú sálu a budovu Lesnej správy. Pri parkovacích plochách sa nachádzajú nabíjacie stanice pre elektromobily a elektrobicykle.
Areál má byť navyše v budúcnosti doplnený o rôzne spoločenské a edukatívne funkcie, a to nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. „Zároveň je tu plánovaná možnosť aktivít pre deti v spolupráci s detským psychológom. Možnosť terapie s podporou využitia kontaktu so živými zvieratami sa naskytuje v priľahlej obore pre vysokú zver,“ dočítame sa v popise projektu, ktorý si vyslúžil pozornosť odbornej obce.
Administratívna budova VLM SR v Malackách je hmatateľným odrazom filozofie podniku, ktorý kladie dôraz na ochranu prírodných zdrojov, ekologickú udržateľnosť a efektívne hospodárenie. Spôsob jej výstavby a použité technológie ukazujú, že je možné vytvárať moderné, funkčné a estetické objekty, ktoré zároveň rešpektujú prírodu a podporujú rozvoj regionálnych zdrojov. Tento prístup jasne potvrdzuje záväzok VLM SR voči svojej vízii „chránime budúcnosť“ a prináša príklad hodný nasledovania v oblasti environmentálne zodpovednej architektúry.
(Stavba roka, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac