Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.09.2018 09:30

Promenáda medzi River Parkom a Mostom SNP je dokončená

Toto leto prinieslo okrem viacerých rekonštrukcií staromestských ulíc aj revitalizáciu nábrežnej promenády v úseku medzi River Park a Mostom SNP. Starý a miestami poničený asfaltový povrch bol nahradený dlažbou, jednoznačne zanikol akýkoľvek náznak oddeleného pohybu cyklistov.

Article Big

Obnova bola v réžii mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, ktoré do nej zapojilo súkromných partnerov - developerov pôsobiacich v mestskej časti. Na projekte tak participovali spoločnosti Lucron, Penta Real Estate a J&T Real Estate. Súčasťou revitalizácie bola výmena povrchu, teda vydláždenie chodníka a nový asfalt na balkónoch nad riekou, obnova madiel na balkónoch, nová výmaľba zábradlí, zrepasovanie mobiliáru či rozšírenie plôch pre stromy. Nábrežie funguje v režime zóny zmiešaného pohybu, cyklisti teda musia prispôsobiť rýchlosť chodcom.

Vytvorenie zóny zmiešaného pohybu na nábreží, ktoré slúži ako významná tranzitná trasa pri cyklistickom spojení zo západu mesta do centra, kde je cyklotrasa zanesená do Územného plánu mesta a ktorá je súčasťou medzinárodnej a cykloturistami hojne využívanej trasy EuroVelo 6, je mohutne kritizované cyklistickými združeniami, a oprávnene. Nábrežie rieky by malo poskytovať podmienky pre všetky druhy dopravy - pešej, cyklistickej, verejnej či individuálnej automobilovej a zároveň byť aj špičkovým verejným priestranstvom. To bohužiaľ ani po tejto obnove nie je.

Samozrejme, po estetickej stránke išla úroveň promenády výrazne hore a už to nie je taká hanba, ako bola donedávna. Hlavné mesto krajiny sa však nemôže pri najzásadnejších verejných priestranstvách uspokojiť s konštatovaním "nie je to taká hanba" a musí nájsť komplexné a kvalitné riešenie. To je možné len formou mimoriadne kvalitnej architektonickej súťaže, pravdepodobne aj s medzinárodnou účasťou a porotou a motivujúcimi cenami. To by mohlo byť garanciou skutočne vysokej kvality, ktorú si bratislavské dunajské nábrežia zaslúžia.

Medzičasom, Bratislava - hlavné mesto SR žiadnu súťaž nepripravuje, ústami primátora však potvrdilo, že má pripravenú štúdiu riešenia cyklistickej dopravy v oblasti. Údajne má ísť o segregovanú cyklotrasu, projekt má byť čoskoro zverejnený na pripomienkovanie. Bez ohľadu na jeho prípadnú kvalitu, ide o ďalší prejav fragmentovanosti rozvoja nábrežia a môže tak ísť prinajlepšom o dočasné riešenie.

 

Fotografie z 19.9.2018.

Galéria

  • Na balkónoch pribudol bol obnovený asfaltový povrch a vymenené boli madlá.
  • Mobiliár bol čiastočne zrepasovaný.
  • Obnovený Mikovíniho míľnik (Bratislavský poludník). Pôvodne z neho chýbali časti, pravdepodobne boli rozkradnuté
  • Pohľad z lávky vedúcej k Zuckermandlu
  • Pohľad z lávky vedúcej k Zuckermandlu

Súvisiace články

Práce na nábreží postupujú

04.07.2018 09:45:00 Adrian Gubčo

Revitalizácia nábrežnej promenády v úseku medzi Mostom SNP a River Parkom napreduje. Obnovu povrchov v reakcii na havarijný stav chodníka, ktorý na promenáde vládol doteraz, zabezpečuje mestská časť Staré Mesto - srdce Bratislavy.

Čítať viac

Beth Galí spracuje verejné priestranstvá v Eurovea II a v zóne Pribinova

19.12.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate (JTRE) minulý týždeň oznámil, že dizajn a charakter verejných priestranstiev v projekte Eurovea II, ale aj dizajnmanuál pre celú zónu Pribinova (teda oblasť od Landererovej po nábrežie rieky), spracuje významná španielska architektka a odborníčka Beth Galí so svojim tímom z kancelárie BB+GG Architects.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube