Mesto Malacky sa už niekoľko rokov usiluje o odkúpenie Pálffyovského liehovaru, ktorý je momentálne v súkromnom vlastníctve. Po vydarenej čiastočnej rekonštrukcii miestneho kaštieľa chce samospráva týmto krokom nadviazať na príkladný prístup k národným kultúrnym pamiatkám v regióne. Primátor začína hovoriť aj o možnej budúcej funkcii stavby.
Do konca roka 2023 sa mestu Malacky podarilo dokončiť niekoľko významných investičných projektov, ktoré boli financované z eurofondov. Vďaka týmto externým finančným zdrojom v meste pribudli nové kilometre cyklotrás, pešie námestie, prístavba materskej školy a nová kompostáreň. Dokončuje sa aj športová hala. Podľa viceprimátora Milana Ondroviča „tieto projekty predstavujú dôležité diely v mozaike budovania modernej infraštruktúry, ktoré zvyšujú kvalitu života obyvateľov a prispejú k udržateľnosti a zodpovednému prístupu k životnému prostrediu.”
Rokom 2023 však cesta za modernejším, zelenším a kultivovanejším mestským prostredím v Malackách nekončí. Mesto má pripravených množstvo ďalších projektov, ktoré by mali byť spustené ešte v tomto volebnom období. Medzi nimi je napríklad plánovaná výstavba nového kultúrneho domu, novej základnej školy Na Rádku, ďalších kilometrov cyklotrás, rekonštrukcia viacerých verejných priestranstiev a obnova unikátneho liehovaru, ktorý je od roku 2020 na zozname národných kultúrnych pamiatok.
Pálffyovský liehovar v lokalite Vinohrádku pri potoku Malina stojí od roku 1918. Počas svojej histórie mal viacero majiteľov. Spočiatku spracovával predovšetkým zemiaky a v čase neúrody aj iné škrobovité alebo cukornaté suroviny. Neskôr v jeho tesnej blízkosti pribudli sklady pre zemiaky a uhlie. Začiatkom roku 1944 sa spojil s Roľníckym mlynárskym a pekárskym družstvom v Malackách. Po tom, čo družstvo prestalo existovať, majetok prevzal štát. V súčasnosti je liehovar už niekoľko rokov v súkromnom vlastníctve.
Liehovar je dnes jedinou autenticky dochovanou stavbou bývalého hospodárskeho dvora Pálffyovcov v Malackách. Aj napriek tomu, že roky chátral, sa v určitej miere podarilo zachovať jeho hmotovo-priestorový architektonický koncept. Vďaka svojmu architektonickému prevedeniu a urbanistickým kvalitám je stavba považovaná za jednu z najvýznamnejších technických stavieb regiónu.
V roku 2020 bol malacký liehovar vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí upresňuje rozsah poškodenia, ktoré však nevzniklo len vplyvom času. „Vykonanou miestnou obhliadkou bolo zistené, že na objekte liehovaru boli vykonané viaceré zásahy do konštrukcií, prvkov a detailov za účelom ich poškodenia. V interiéri aj exteriéri objektu sú viditeľné viaceré zásahy s cieľom odstránenia kovových prvkov, kabeláže, rozvodov a podobne, vykonané nešetrným spôsobom,” uvádza sa v rozhodnutí.
Od roku 2020, keď bol liehovar vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, neprešla táto budova žiadnou rekonštrukciou a naďalej chátrala, a to aj napriek dlhoročnej snahe mesta. Dôvodom je fakt, že liehovar mestu nepatrí. V súčasnosti má súkromného majiteľa. Mesto sa budovu v minulosti pokúsilo odkúpiť už niekoľkokrát.
Koncom apríla primátor Malaciek pre portál MY Záhorie potvrdil, že mesto rokovania s vlastníkom ukončilo a bola dosiahnutá dohoda. Náklady spojené so sanáciou objektu by mali v prvotnej fáze dosiahnuť sumu približne 250-tisíc eur. Ak chce mesto dostať liehovar do svojho vlastníctva a zachovať ho, musia podľa primátora ešte v tomto roku rátať so sumou približne 600-tisíc eur.
V prípade kúpy objektu by prvá fáza rekonštrukcie zahŕňala najnutnejšie stavebné úpravy, ako zastrešenie objektu, statické opatrenia pri niektorých častiach muriva a pri komínoch. „Viem si predstaviť, že by sme tam znovu obnovili výrobu a prepojili náš región cez pálenku. Možno by sa tu konali niektoré z tradičných podujatí," opisuje primátor Juraj Říha.
V najbližších rokoch mesto plánuje aj rekonštrukciu priľahlého kaštieľa. Ten je považovaný za kultúrno-historickú pamiatku celoslovenského významu. V lokalite stojí od 17. storočia, keď bol vybudovaný na podnet Pavla IV. Pálffyho. Počas svojej existencie bol sídlom urodzeného rodu, františkánskym internátom, vojenským skladom i nemocnicou. Verejnosti je čiastočne sprístupnený od roku 2017.
Majiteľom kaštieľa je od roku 2007 mesto Malacky. Jeho rekonštrukcia prebieha postupne. V rámci projektu Paltour bola v minulosti zrekonštruovaná ľavá časť predného krídla, kde vznikli výstavné a seminárne miestnosti. Vďaka externým zdrojom sa tiež podarilo zrekonštruovať studňu na nádvorí, vstupnú bránu, schodisko či krištáľové lustre.
„Očakávané náklady na rekonštrukciu celého objektu sa odhadujú na milióny eur. Miestna administratíva sa snaží nezaťažovať mestský rozpočet, a preto využíva granty a finančné prostriedky a podporuje sponzorstvo. Občania a milovníci histórie sú tiež užitoční - dobrovoľne sa podieľajú na rôznych činnostiach a prispievajú do zbierok na rekonštrukciu panstva,” popisuje mesto.
Príbeh malackého liehovaru a kaštieľa je príbehom mnohých národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Ich rekonštrukcia je časovo a finančne náročný proces, ktorý by v mnohých prípadoch nebol možný bez využívania rôznych grantov a financií z externých zdrojov. Problematické bývajú tiež vlastnícke vzťahy. Dlhoročná snaha mesta Malacky o odkúpenie Pálffyovského liehovaru a už prevedené rekonštrukčné práce značnej časti Pálffyovského kaštieľa naznačujú, že podobné zámery môžu mať aj šťastný koniec.
(MY Záhorie, Mesto Malacky, BSK, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac