Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.02.2019 15:45

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Article Big

Časť rezidenčného komplexu v mestskej časti Dúbravka bola prezentovaná už pred niekoľkými mesiacmi, kedy developer predstavil prvé dokončené časti tohto relatívne veľkého zámeru. Išlo o domy F, G a H, ktoré sú od hlavnej prístupovej komunikácie, ulice Polianky, oddelené domami A, B, C a D, orientované sú teda do vnútrobloku. Práve séria vnútroblokov má tvoriť kľúčovú kvalitu projektu.

ITB Development, prepojené s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, totiž Čerešne Living koncipovali ako komunitné bývanie, a práve vnútrobloky majú tvoriť platformu pre rozvoj komunitných vzťahov. Do prvého z dvorov bude orientovaná aj časť vybavenosti, hoci jej podstatná časť sa nachádza v parteri do ulice Polianky.

Celkovo prvá fáza projektu obsahuje 178 bytov, z ktorých je v tejto chvíli prevažná väčšina vypredaná – oficiálna webstránka projektu uvádza už len sedem voľných jednotiek. Vďaka rozčleneniu objektov na sedem vchodov (resp. v prípade domov F, G a H na samostatné objekty) sa podarilo redukovať pocit „masovosti“, čo už môže byť pri takmer dvoch stovkách bytov problém. Čo sa týka samotných bytov, v rámci návštevy pred pár mesiacmi som musel konštatovať, že patria k priestorovo najveľkorysejším v danej kategórii v meste.

Architektúra komplexu nesie typickú pečať kancelárie Šebo Lichý a má podčiarkovať živý rodinný charakter developmentu, čo dokladuje veľmi rôznorodá farebnosť, ale aj kombinácia rozličných hmôt a tvarov (čo korunuje „Parazit“ na najvyššom podlaží domu H). Ide o netradičný vstup do lokality, čím sa projekt stáva dobre zapamätateľným.

Vyzdvihnúť však možno urbanistické začlenenie projektu, keďže tento vytvára základ rozľahlejšej štvrte, čo podčiarkne druhá etapa developmentu. Riadková zástavba je v danom prostredí akceptovateľná a využitie dvorov ako miest pre stretávanie sa miestnej komunity má potenciál. Ten chce developer potvrdiť zriadením klubovne alebo škôlky, a to ešte v prvej časti komplexu.

Ukončenie prác možno očakávať v najbližších týždňoch, všetky zvyšné časti prvej etapy Čerešne Living by sa už mali kolaudovať. Ostáva ešte dokončiť priestory pred projektom od ulice Polianky, kde sa developer zaviazal vybudovať cyklotrasu. Jej prvá časť je už viditeľná v blízkosti areálu SAV.

 

Celý projekt, vrátane prvej aj druhej etapy. Zdroj: ITB Development

 

Ešte v priebehu tohto roka by sa mala spustiť výstavba ďalšej časti projektu, resp. minimálne jej prvej časti v podobe sedem- až deväťpodlažných domov I, J a K. Tieto budú obsahovať 86 bytov, neskôr k nim pribudne ďalších 131. Štýlovo budú nadväzovať na prvú etapu a taktiež sú ponímané ako „koncové rodinné bývanie“.

Výsledkom bude akási mikroštvrť, v ktorej vznikne okrem bývania a menšej občianskej vybavenosti aj séria štyroch odlišných dvorov, z ktorých každý bude mať vlastný charakter, strešné grilovacie terasy a verejný priestor v podobe „promenády“ prístupnej aj pre širšiu verejnosť. Spojenie developera s architektmi sa prejavilo práve vo vložení podobných prvkov, ktoré projekt vymedzujú spomedzi ponuky.

Ani Čerešne Living sa nevyhli problémom, konkrétne neskoršiemu odovzdaniu prvej etapy. ITB Development meškanie vysvetľuje komplikovanejšou architektúrou a nedostatkom ľudí v dôsledku veľkého stavebného ruchu v metropole. Podobne (nedostatok pracovnej sily) vysvetľujú meškania na projektoch viacerí bratislavskí developeri, čo sa rieši najímaním pracovníkov z tretích krajín.

Každopádne, svojim konceptom aj prevedením patria Čerešne Living k mimoriadne zaujímavým projektom, ktoré menia a rozvíjajú územie, v ktorom sa nachádzajú. Blízka časť Dúbravky (Polianky) má v budúcnosti potenciál pre ďalší rozvoj. Ak by sa tento odvíjal od latky, nasadenej Čerešňami, čaká túto časť Bratislavy transformácia na mimoriadne atraktívnu štvrť pre život.  

 

Fotografie z 19.1.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube