Author photoAdrian Gubčo 11.02.2019 15:45

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Časť rezidenčného komplexu v mestskej časti Dúbravka bola prezentovaná už pred niekoľkými mesiacmi, kedy developer predstavil prvé dokončené časti tohto relatívne veľkého zámeru. Išlo o domy F, G a H, ktoré sú od hlavnej prístupovej komunikácie, ulice Polianky, oddelené domami A, B, C a D, orientované sú teda do vnútrobloku. Práve séria vnútroblokov má tvoriť kľúčovú kvalitu projektu.

ITB Development, prepojené s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, totiž Čerešne Living koncipovali ako komunitné bývanie, a práve vnútrobloky majú tvoriť platformu pre rozvoj komunitných vzťahov. Do prvého z dvorov bude orientovaná aj časť vybavenosti, hoci jej podstatná časť sa nachádza v parteri do ulice Polianky.

Celkovo prvá fáza projektu obsahuje 178 bytov, z ktorých je v tejto chvíli prevažná väčšina vypredaná – oficiálna webstránka projektu uvádza už len sedem voľných jednotiek. Vďaka rozčleneniu objektov na sedem vchodov (resp. v prípade domov F, G a H na samostatné objekty) sa podarilo redukovať pocit „masovosti“, čo už môže byť pri takmer dvoch stovkách bytov problém. Čo sa týka samotných bytov, v rámci návštevy pred pár mesiacmi som musel konštatovať, že patria k priestorovo najveľkorysejším v danej kategórii v meste.

Architektúra komplexu nesie typickú pečať kancelárie Šebo Lichý a má podčiarkovať živý rodinný charakter developmentu, čo dokladuje veľmi rôznorodá farebnosť, ale aj kombinácia rozličných hmôt a tvarov (čo korunuje „Parazit“ na najvyššom podlaží domu H). Ide o netradičný vstup do lokality, čím sa projekt stáva dobre zapamätateľným.

Vyzdvihnúť však možno urbanistické začlenenie projektu, keďže tento vytvára základ rozľahlejšej štvrte, čo podčiarkne druhá etapa developmentu. Riadková zástavba je v danom prostredí akceptovateľná a využitie dvorov ako miest pre stretávanie sa miestnej komunity má potenciál. Ten chce developer potvrdiť zriadením klubovne alebo škôlky, a to ešte v prvej časti komplexu.

Ukončenie prác možno očakávať v najbližších týždňoch, všetky zvyšné časti prvej etapy Čerešne Living by sa už mali kolaudovať. Ostáva ešte dokončiť priestory pred projektom od ulice Polianky, kde sa developer zaviazal vybudovať cyklotrasu. Jej prvá časť je už viditeľná v blízkosti areálu SAV.

 

Celý projekt, vrátane prvej aj druhej etapy. Zdroj: ITB Development

 

Ešte v priebehu tohto roka by sa mala spustiť výstavba ďalšej časti projektu, resp. minimálne jej prvej časti v podobe sedem- až deväťpodlažných domov I, J a K. Tieto budú obsahovať 86 bytov, neskôr k nim pribudne ďalších 131. Štýlovo budú nadväzovať na prvú etapu a taktiež sú ponímané ako „koncové rodinné bývanie“.

Výsledkom bude akási mikroštvrť, v ktorej vznikne okrem bývania a menšej občianskej vybavenosti aj séria štyroch odlišných dvorov, z ktorých každý bude mať vlastný charakter, strešné grilovacie terasy a verejný priestor v podobe „promenády“ prístupnej aj pre širšiu verejnosť. Spojenie developera s architektmi sa prejavilo práve vo vložení podobných prvkov, ktoré projekt vymedzujú spomedzi ponuky.

Ani Čerešne Living sa nevyhli problémom, konkrétne neskoršiemu odovzdaniu prvej etapy. ITB Development meškanie vysvetľuje komplikovanejšou architektúrou a nedostatkom ľudí v dôsledku veľkého stavebného ruchu v metropole. Podobne (nedostatok pracovnej sily) vysvetľujú meškania na projektoch viacerí bratislavskí developeri, čo sa rieši najímaním pracovníkov z tretích krajín.

Každopádne, svojim konceptom aj prevedením patria Čerešne Living k mimoriadne zaujímavým projektom, ktoré menia a rozvíjajú územie, v ktorom sa nachádzajú. Blízka časť Dúbravky (Polianky) má v budúcnosti potenciál pre ďalší rozvoj. Ak by sa tento odvíjal od latky, nasadenej Čerešňami, čaká túto časť Bratislavy transformácia na mimoriadne atraktívnu štvrť pre život.  

 

Fotografie z 19.1.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube