Author photoAndrej Sárközi 29.11.2022 14:30

Z ruiny moderné firemné sídlo. Centrála Unimed Pharma je už vo výstavbe

Farmaceutická spoločnosť Unimed Pharma bude mať v Bratislave vlastné sídlo, doplnené o výrobné haly. Projekt je známy už niekoľko rokov, no až v uplynulých mesiacoch sa práce na transformovaní kedysi nevábneho územia naplno rozbehli. V bratislavskom kontexte ide o pomerne výnimočný projekt.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Lokalita, kde vzniká nové sídlo slovenskej farmaceutickej firmy, sa nachádza pri vstupe do račianskej štvrte Krasňany v smere od centra. Kedysi tu sídlila spoločnosť AB Kozmetika. Svojho času známa značka, patriaca do konglomerátu firiem okolo ďalšieho bratislavského podniku Palma, bola v roku 1992 sprivatizovaná. Jej osud sa naplnil v roku 2002, kedy bol podnik predaný a nový majiteľ v nasledujúcom roku vo fabrike ukončil výrobu.

Odvtedy areál AB Kozmetiky chátral. Nad električkovou traťou pri súčasnej zastávke Malé Krasňany sa týčila zanedbaná stavba administratívy dlhé roky, kým za ňou sa pomaly rozpadali výrobné haly. Situácia sa však pred pár rokmi zmenila. Kancelársky objekt bol zrekonštruovaný a zmenený na ABCamp. V budove sa nachádzajú administratívne priestory, no ako sme už uviedli v predchádzajúcom článku, podľa všetkých náznakov aj bývanie. 

Slovenská farmaceutická spoločnosť získala v roku 2020 stavebné povolenie na prestavbu pôvodnej haly pod názvom Unimed Centrum. Začiatkom roka 2022 už v území prebiehali asanačné práce na spustnutých konštrukciách. Išlo o prípravu na budúcu stavbu sídla a výrobných objektov Unimed Pharma. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline

O architektúru objektov sa postarala kancelária Expoline / Cubedesign. Štúdio má na svojom konte viacero známych realizácii, od veľkého, no priemerného Národného futbalového štadióna, po niekoľko solídnych domov menšej mierky. Medzi lepšie projekty by mohlo patriť aj rozostavané sídlo farmaceutickej spoločnosti.

Unimed Pharma sa špecializuje na vývoj a výrobu generických oftalmologických produktov a zmodernizovaný areál je umožní zdynamizovať produkciu. Nové sídlo firmy bude obsahovať administratívnu časť s hlavným vstupom do objektu. Stavba bude dvojpodlažná a obrátená do prístupovej komunikácie zo západnej strany. Kancelárie sa budú nachádzať najmä na druhom podlaží administratívnej sekcie, po obvode vnútornej galérie.

S distribučnou časťou bude administratíva spojená na úrovni prvého nadzemného podlažia. Pôjde o halový priestor, konštrukčne a prevádzkovo oddelený od zvyšku budovy, doplnený o sklady a zásobovanie.

Areál nebude pre verejnosť prístupný. Pre vysoké bezpečnostné a hygienické nároky v súvislosti s výrobou liekov bude územie oplotené. Výhľadovo by tu ale mohla vzniknúť verejne prístupná lekáreň. Lokalitu by okrem nového sídla mohlo skvalitniť aj Hlavné mesto, ktoré v minulosti naznačovalo, že by tu chcelo vybudovať chodník medzi električkovou zastávkou a Malými Krasňanmi

V každom prípade, projekt prinesie na donedávna zanedbané miesto pozitívnu zmenu. Inak pomerne atraktívna lokalita konečne prišla o objekty, ktoré boli v ostrom kontraste voči okolitým stavbám. Výrobné haly i administratívny objekt už sú aktuálne v pokročilej fáze výstavby. Pri prvom menovanom je postavený skelet oceľovej konštrukcie, kým kancelárska budova má vybudované prvé podlažie a čoskoro pribudne aj druhé. Keďže nejde o natoľko mohutný projekt, predpokladá sa, že centrála Unimed Pharma by mohla byť dokončená na jar 2023. 

Výraz novej budovy Unimed Pharma by mal byť z architektonickej stránky súčasný a pomerne atraktívny. Na základe vizualizácií možno konštatovať, že z výrobnej haly s administratívnym objektom sa podarilo investorovi aj architektom vyťažiť maximum. Je teda zrejmé, že vznik nového areálu bude patriť k pozitívnym projektom, ktoré pozdvihnú stav štvrte a firma vďaka nemu získa reprezentatívne sídlo. Development rovnako prinesie nové pracovné miesta a objekty zvýšia architektonickú úroveň miestnej zástavby. 

 

Zdroj: Expoline

 

V budúcnosti by nemalo ísť o jediné veľké firemné sídlo v tejto časti mesta. Severne od Železničnej stanice Vinohrady vznikne aj technologický kampus spoločnosti Innovatrics. Firme bolo nedávno vydané stavebné povolenie, ktoré umožní výstavbu prvej etapy areálu. Jej súčasťou by mala byť atraktívna súčasná budova, naplnená modernými technológiami, ako aj pavilón kaviarne vo verejnom priestore pred objektom. Innovatrics je prudko rastúca a úspešná firma, preto je do budúcna otvorená možnosť vzniku druhého, identického objektu. 

Z dlhodobejšieho hľadiska premení túto časť mesta aj komplexná modernizácia vozovne, račianskej električkovej radiály, vybudovanie kvalitnej cyklotrasy a teoretická veľká rekonštrukcia Železničnej stanice Vinohrady. Tieto zámery však, s výnimkou obnovy vozovne (ktorá sa už do istej miery realizuje), sú dnes natoľko vzdialené, že ich príprava je len v úvodných fázach - ak vôbec prebieha. Fotografie z 22.11.2022. Pozrite si priebeh vzniku centrály Unimed Pharma vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube