Author photoAdrian Gubčo 19.12.2019 10:37

Novinky z Trnávky

Ružinovská štvrť Trnávka bola kedysi považovaná za chudobnejšiu a odľahlú časť mesta, dnes je však situácia odlišná. Historický Dornkappel sa stal priamou súčasťou Bratislavy s dobrým spojením do centra, ale aj na výpadovky smerom na východ, vďaka čomu láka čoraz viac investorov. V oblasti vzniká hneď niekoľko projektov.

Úvodom však treba povedať, že Trnávka je aj štvrť kontrastov. Najstaršia časť územia je tvorená hustou zástavbou rodinných domov, vrátane radových, čo je koncept, ktorý sa nanešťastie v Bratislave až tak výrazne nerozvinul, no teraz pomaly opäť ožíva. Okrem toho tu počas socializmu vzniklo aj niekoľko bytových domov, na čo sa nadväzuje teraz v podobe výstavby v dotyku s hlavnými komunikačnými osami.

Jednou z nich aj Galvaniho ulica, kde sa budujú hneď dva rezidenčné projekty a tretí je v úvodných fázach prípravy. Ďalšie zámery sa nachádzajú priamo vnútri štvrte a prinášajú intenzifikáciu využitia pozemkov. V každom prípade, dochádza k zahusteniu, ktoré však nie je negatívom, keďže neprináša zánik ani len potenciálnych verejných priestranstiev. Namiesto toho tieto projekty výrazne zvyšujú efektivitu využitia priestoru.

 

Galvaniho Dvory

Galvaniho ulica je hlavnou ulicou a potenciálnou mestskou triedou, ktorá oddeľuje rezidenčnú časť Trnávky na západe a výrobno-komerčnú na východe. V budúcnosti sa predpokladá nárast jej významu, za predpokladu, že sa dobuduje priame spojenie na Račiansku ulicu a výhľadovo až na Lamač a Bory.

Až do začiatku 21. storočia sa v dotyku s ňou, zo západnej strany, nachádzali prázdne pozemky, ideálne pre výstavbu. V súčasnosti dochádza k vypĺňaniu posledných voľných parciel, na čom má výrazný podiel práve projekt Galvaniho Dvory od developera MACHO Consulting.

Prvá (resp. prvá a druhá) etapa výlučne rezidenčného developmentu má podobu dvojice spojených blokov s otvorenými vnútroblokmi na severnej strane, kde boli zrealizované parkové úpravy. Výška objektu nie je jednotná, od štyroch podlaží v rámci jednej z vnútroblokových sekcií cez sedem podlaží vo väčšine developmentu, čím sa nadväzuje na okolitú zástavbu, až po dominantných desať nadzemných podlaží, zdôrazňujúcich nárožie ulíc Galvaniho a Na križovatkách.

V prvej časti developmentu vzniklo 231 bytov bežného štandardu, vypredať sa však podarilo prakticky celý projekt, čo je dané najmä priaznivou cenou pri spustení predaja. Galvaniho Dvory bodovali aj napriek absencii živého parteru, ktorý developer radšej využil na umiestnenie parkovania. V rámci prvej časti developmentu bolo vytvorených 271 parkovacích miest.

Úspech tejto časti projektu podnietil developera k rozšíreniu o druhú fázu, ktorá vyrastie súbežne s Galvaniho ulicou. Hmotovo aj architektonicky vychádza takmer úplne z prvej fázy, bude mať maximálne deväť nadzemných podlaží a neaktívne prízemie, využité taktiež v prospech parkovania.

Developer tak pridáva ďalších 172 bytov, od jednoizbových po štvorizbové, štandard je v princípe priemerný, hoci pozitívami sú predpríprava na klimatizáciu či exteriérové žalúzie. Ceny sa pohybujú okolo úrovne 2,7-tisíc eur za meter štvorcový, čo je na bratislavské pomery takmer priemerná suma za novostavbu. Väčší počet bytov (86) je už rezervovaných.

Galvaniho Dvory majú priemernú, no v danej lokalite nekričiacu a akceptovateľnú architektúru, ktorá azda s výnimkou projektu Nová Trnávka presahuje úroveň ostatných developmentov v lokalite. Autormi dizajnu sú architekti z kancelárie Synergies Architects.

Plné dokončenie projektu sa predpokladá na jar 2022.

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii

 

Galvanihome

Galvanihome je projektom, ktorý zastavuje takmer úplne poslednú voľnú parcelu v tejto časti Galvaniho ulice, resp. ju vyplní po svojom plnom dobudovaní. Aktuálne je dokončená hrubá stavba prvej z dvoch sekcií, ktoré v rámci projektu vznikajú.

Realizácia od spoločnosti Martin Development rozvíja koncept, načrtnutý už dávnejšie projektom Sunpark Residence. Vzniknú tak dve sekcie v tvare písmena U, ktoré vytvoria otvorený vnútroblok. Prvá z nich má sedem nadzemných podlaží, druhá smerom ku Galvaniho bude mať osem podlaží. Rozdielom bude aj prítomnosť občianskej vybavenosti na prvých dvoch podlažiach bližšie k ulici.

V prvej etape dnes vzniká 75 bytov a 6 apartmánov, predaných alebo rezervovaných je 37 jednotiek. V čase spustenia predaja neboli ceny také vysoké a ani dnes nedosahujú úroveň susedného projektu, developer navyše ponúka v štandarde podlahové vykurovanie. Nízky počet predaných bytov je tak nezvyčajný.

Po dokončení prvej časti v prvom kvartáli roku 2021 by mala pribudnúť aj druhá časť, kde by malo pribudnúť zhruba 120 nových jednotiek. V rámci občianskej vybavenosti sa počíta s obchodmi aj kanceláriami, hoci detaily v tomto smere zatiaľ publikované neboli. Parkovanie je riešené v podzemí aj na povrchu, najmä smerom ku Galvaniho ulici.

Polyfunkčný súbor z dielne kancelárie Sány Novák Architekti nebude žiadnou architektonickou avantgardou, v danej lokalite však ide o neurážlivý štandard. Jeho dobudovaním získa zóna ucelený a dobudovaný výraz.

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii

 

Brick Park

Narozdiel od predchádzajúcich dvoch projektov, Brick Park predstavuje odlišnú typológiu – ide o prechod medzi zástavbou bytových a rodinných domov, ktoré v danej časti Trnávky prevažujú. Obytný súbor má charakter radových rodinných domov, hoci v skutočnosti ide o klasické byty.

Na mieste rozložitého domu z 90-tych rokov 20. storočia, ktorý sa na pozemku nachádzal predtým, dnes vznikli dva rady trojpodlažných domov, z ktorých každý obsahuje päť vchodov. Na každý pripadajú štandardne tri byty, celkovo vzniklo 29 rezidencií. Voľný dnes ostáva posledný dvojizbový byt. Prízemné jednotky majú menšie predzáhradky, orientované do centrálnej časti projektu.

Ako vyplýva z názvu, charakteristickým prvkom Brick Parku je tehličkový obklad, ktorý pôsobí v lokalite veľmi príjemne a dodáva developmentu takmer až „britský“ charakter. Developer Cresco Invest Group pre návrh projektu oslovil kanceláriu DD Architekti.

Brick Park je príkladný spôsob, ako zefektivizovať využitie pozemku, kde sa kedysi nachádzal zbytočne veľkorysý dom. V ére klimatických zmien, na ktoré sa musia mestá aktívne pripravovať, je jednou z kľúčových výziev nájsť taký model rozvoja, ktorý by viedol k optimálnemu využitiu pozemkov pri zachovaní dobrej kvality mestského prostredia. Brick Park predstavuje ukážku ako by to mohlo vyzerať v dnes zbytočne rozťahaných štvrtiach rodinných domov.

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii

 

Záver

Trnávka prešla v posledných rokoch významným zahustením, nedá sa však povedať, že by jej to výrazne ublížilo – práve naopak, dobudovali sa dlhodobo zanedbané územia, a to zástavbou, do ktorej smerovali predovšetkým rodiny, ktoré by inak unikli na predmestia. Rodiny s deťmi sú zároveň tou skupinou obyvateľov, ktorá má najvyšší potenciál zapojiť sa do aktívneho komunitného života.

V tomto môže Trnávka výrazne čerpať a zužitkovať potenciál tisícov ľudí naviazaných na nové developmenty v prospech rozvoja komunitných aktivít. Už pri poslednom článku som upozorňoval, že sa v štvrti napríklad nachádza bývalé kultúrne centrum, ktoré je prakticky nevyužité a chátra, hoci by pri dobre navrhnutej a zrealizovanej rekonštrukcii mohlo byť jadrom aktivít a zvyšovať kvalitu prostredia.

Pozitívom však je, že Hlavné mesto postupne obracia pozornosť aj na túto, pri pohľade z centra odľahlú časť mesta. Na pozemku medzi Galvaniho, Terchovskou a Banšelovou ulicou má vzniknúť jeden z prvých mestských nájomných bytových domov v posledných rokoch, na ktorý sa aktuálne realizuje architektonická súťaž. Mesto plánuje investovať aj do zanedbanej cestnej infraštruktúry v oblasti.

Dôsledkom týchto aktivít bude obohatenie sociálneho a funkčného mixu a lepšia doprava, čo bude spoločne viesť k zvýšeniu kvality života a potenciálu pre ďalšie prospešné zásahy do budúcna. Z tradičnej štvrte sa môže stať, pri miernej aktivizácii miestnych, príkladná mestská komunita – a práve z takých bývajú dobré mestá mnohokrát zložené.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Galvaniho Dvory
  • Galvaniho Dvory
  • Galvaniho Dvory. Zdroj: MACHO Consulting
  • Galvanihome
  • Galvanihome
  • Galvanihome. Zdroj: Martin Development
  • Brick Park
  • Brick Park
  • Brick Park. Zdroj: Cresco Invest Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube