Author photoAdrian Gubčo 18.05.2020 15:50

Brick Park v štvrti Trnávka je pred dokončením

V ružinovskej štvrti Trnávka bude už čoskoro definitívne dokončený menší rezidenčný projekt Brick Park. Na mieste mohutného domu z 90-tych rokov 20. storočia vznikli v radovej zástavbe byty, ktoré dotvoria túto postupne sa vzmáhajúcu časť Bratislavy.

Trnávka, kedysi známa ako Dornkappel, vznikla ako chudobná predmestská kolónia s menšími domami v hustej radovej zástavbe v medzivojnovom období. Pôvodná štruktúra sa do veľkej miery zachovala, status štvrte sa však priebežne mení. Trnávka dnes už nie je predmestím nízkej úrovne a postupne tu vznikajú rodinné, ale aj bytové domy vyššej kategórie.

Rastúca atraktivita územia láka investorov, ktorí transformujú doteraz nevyužité alebo slabo využívané pozemky, pričom využívajú tradíciu hustej zástavby. Preto je výhodné odstraňovať aj niektoré staršie objekty a nahradzovať ich väčším počtom nových bytov. To je prípad pozemku, kde vznikol Brick Park.

Nido

Pôvodne sa tu nachádzal mohutný dvojpodlažný dom s typickou architektúrou 90-tych rokov 20. storočia. Koncepcia kombinácie bývania a kancelárií v malopodlažnej zástavbe, populárna v tomto období, je dnes už dávno za zenitom, preto sa nový majiteľ, spoločnosť SM Trnávka, blízka developerovi Cresco Invest Group (nie Cresco Real Estate), rozhodol pre asanáciu objektu a jeho nahradenie vhodnejšou štruktúrou.

Tou sú dva rady trojpodlažných domov rozdelených na desať (päť a päť) sekcií, obsahujúcich 29 bytov. Časť domov je orientovaná na Vrútockú ulicu, časť do nového vnútrobloku. Vybudovaných bolo dvanásť dvojizbových bytov, trinásť trojizbových a štyri štvorizbové. Každý byt pripadá na jedno podlažie. Parkovacích miest je 45, z toho 32 je v podzemnej garáži a 13 na teréne.

Vzhľadom na vysoké štádium výstavby sú predané všetky byty, ktoré už v tejto chvíli čakajú na svojich majiteľov. Štandard nie je špecifikovaný, výhodou má byť balkón alebo terasa ku každému bytu, prízemné jednotky disponujú aj predzáhradkami. Brick Park je však výrazný najmä – v súlade so svojim názvom – rozsiahlym využitím tehly ako obkladového materiálu. Investor sem dosadil aj pomerne veľké stromy, čo projekt vhodne dotvára. Architektom je kancelária DD Architekti.

Brick Park bude dobrým dotvorením prostredia, aj keď objektívne vysokou úrovňou architektúry neoplýva. Rozhodne však Trnávku nijako nenarúša a nespôsobí ani fatálne zvýšenie záťaže územia. Naopak, projekt prinesie nových obyvateľov, čo ďalej zvýši tlak na skvalitňovanie služieb a vybavenosti v území. Potenciál štvrte stále nie je celkom využitý, práve takýmito zásahmi sa však napĺňa.

 

Zadná strana projektu s predzáhradkami

 

Developer Cresco Invest Group tak dokončuje ďalší projekt, čo mu uvoľní ruky pre relizáciu ďaších zámerov. V Bratislave má momentálne pripravené dva projekty: druhú etapu developmentu Prima Park II v centrálnej časti sídliska Ružinov a Jaskáč na Jaskovom rade pri vstupe na Kramáre.

Prima Park II je polyfunkčný súbor s bývaním a občianskou vybavenosťou v parteri. Svojim členením a hmotou by takpovediac dotvoril vnútroblok, tvorený pôvodnou panelákovou zástavbou a prvou etapou projektu. Dom by mal sedem nadzemných podlaží, takže by ani svojou mierkou nepresahoval hladinu zástavby v lokalite. Vnútroblok mal byť parkovo upravený, vizualizácie zobrazujú aj fontánu a pasáž smerujúci na Papánkovo námestie, kde sa plánuje projekt nového centra Ružinova.

Dom by vyplnil dnes existujúce parkovisko, využívané obyvateľmi okolitých panelákov, čo je príčinou, prečo sa ešte nebuduje. Ako to v Bratislave býva, akákoľvek snaha, ktorej súčasťou je redukcia parkovacích miest, je u verejnosti prijímaná s nevôľou, a výnimkou nie je ani Prima Park II.

Do procesu medzičasom vstúpili aktivisti, komunálni politici a veľmi razantne postupuje aj developer. Na niektorých miestnych politikov aj mestskú časť podal trestné oznámenie, obivňujúc stavebný úrad v Ružinove z nečinnosti, keďže pre štart územného konania potrebuje výrubové povolenie, ktoré opäť vydáva stavebný úrad – ale nevydal. Výsledkom je vzájomná animozita a pomalý postup povoľovania.

Hoci aktivisti tvrdia, že projekt nie je v súlade s Územným plánom, opak je pravdou, projekt by tak mal byť po správnosti povolený. Architektonická úroveň je opäť len priemerná (architekti sú tí istí ako pri Brick Parku), svojou hmotou aj funkciou je však v lokalite maximálne vhodný. Úbytok parkovacích miest nevidím ako problém, keďže sa dá nahradiť v rámci nových kapacít – a skutočne, na plánovaných 89 bytov pripadá až 216 miest, čo je oveľa viac, ako je pre dom samotný potrebné. Pôvodní obyvatelia by si ale za parking museli zaplatiť, čo je jedným z dôvodov odporu.

V prípade Jaskáča sa výstavba taktiež ešte nespustila, napriek tomu, že development bol predstavený už v roku 2015 a v roku 2019 spustil aj predaj bytov. Z 32 rezidencií je dnes voľných už len 5. Osempodlažný objekt v rušnej lokalite pri križovatke Stromovej a Pražskej ulice od kancelárie GFI čaká už dlhšie na príslušné povolenia, Stavebný úrad v mestskej časti Nové Mesto však tiež nie je známy ako najrýchlejší.

Projekty Cresco Invest Group si tak na dokončenie – alebo nebodaj realizáciu – musia počkať, a možno ich developerom ani táto spoločnosť nebude. V nedávnej minulosti sa konateľ firmy pre Denník N vyjadril, že je postupom Ružinova znechutený a druhú etapu Prima Parku chce predať. Pandémia koronavírusu ho mohla v tomto postoji ďalej utvrdiť.

Ide o príklad toho, ako do odborných procesov a v podstate aj prospešných zámerov, ktoré môžu prispieť ku skvalitneniu a podzvihnutiu lokality, negatívne zasahuje politika a NIMBYizmus. Vplyv politikov na územný rozvoj treba maximálne zredukovať. Aj to je úlohou nového Stavebného zákona, ktorý je, snáď, už len otázkou času.

 

Fotografie z 17.5.2020. Pozrite si postup výstavby Brick Parku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Invest Group

Súvisiace články

Novinky z Trnávky

19.12.2019 10:37:00 Adrian Gubčo

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube