YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 08.12.2022 14:30

Významný projekt prekonal dôležitý miľník: The Mill začína formovať budúci bulvár

Mlynské Nivy sú bližšie k získaniu ďalšej administratívnej veže. Projekt The Mill od developera Immocap prinesie do územia moderné kancelárie či verejne prístupný priestor s rekreačným účelom. Jeho príprava sa spustila už v roku 2017, do výstavby sa však dostal len v priebehu minulého roka.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Už pred piatimi rokmi sa uskutočnila vyzvaná architektonická súťaž na ďalšiu etapu série kancelárskych komplexov Bratislava Business Center, tentokrát s poradovým číslom 6. V dobre obsadenej kompetícii sa presadil ateliér DKLN, ktorého koncept administratívneho komplexu bol postupne rozpracovávaný a jeho podobu ovplyvnil vývoj na kancelárskom trhu. Developer ubral z veľkorysosti, prezentovanej v súťaži, zámer zmenšil a vývojom prešla aj jeho podoba. 

Tá bola definitívne odhalená až v roku 2020 spolu so zverejnením dokumentácie pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Stavebné povolenie získal projekt v septembri 2021.

Na nároží ulíc Mlynské Nivy a Plynárenská tak vzniká 69,1 metra vysoký kancelársky objekt, skladajúci sa z dvojice hmôt, spoločne tvoriacich písmeno T. Nižšia z hmôt bude mať 12 podlaží, vyššia 16. V štvorici podzemných podlaží bude umiestnené parkovanie pre zamestnancov, na prízemí bude situované vstupné lobby, prístupné zo severnej strany. Z juhu sa bude nachádzať jeden z prenajímateľných priestorov. 

Nad prízemím budú kancelárske podlažia, ktoré poskytnú 25-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných kancelárskych priestorov. Immocap je v prenájme ešte úspešnejší (relatívne) ako HB Reavis pri Novom Apolle, 20-tisíc metrov štvorcových si totiž prenajala dosiaľ nešpecifikovaná spoločnosť, hoci pravdepodobne ide o Henkel (IBM zazmluvnilo v Apolle 30-tisíc, no pri rozsahu budovy až 47-tisíc metrov štvorcových). Súčasťou budovy bude aj 700 metrov štvorcových retailu a v štyroch podzemných podlažiach vznikne 405 parkovacích miest. Spolu s výstavbou veže sa upravia priľahlé vonkajšie priestranstvá, napríklad námestie pred vstupom do budovy. Pracovníci majú benefitovať z pobytových terás nad 12-podlažnou hmotou alebo škôlky s kapacitou 100 detí.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
 

Stavba začala vznikať po asanácii starších skladových objektov, ktoré definitívne zanikli v prvej polovici minulého roka. V septembri 2021 sa už rozbiehali zemné práce a prebiehali prvé stavebné úpravy na pozemku. Prvá polovica tohto roka sa niesla v znamení budovania základov. V októbri The Mill dosiahol dôležitý miľník. Ako informoval developer na sociálnej sieti: „The Mill je nad úrovňou terénu.” Stavba sa tak výrazne posunula a dnes naberá na podlažnosti.

Developer avizuje, že nová veža sa onedlho stane dominantou celého okolia. Prispeje k tomu koncept fasády, založenej na silných kontrastoch bielej a čiernej, na kombinácii ľahkých a robustných materiálov či spojení transparentných a nepriehľadných častí či hladkých a drsných povrchov. Bude ju tvoriť prevetrávaný plášť z hliníkového obkladu Etalbond, ktorý je vytvarovaný v 3D dizajne. Objaví sa tu aj obloženie zo sklobetónových vlákien, známe ako GRC. 

O návrh podoby budovy sa zaslúžila architektonická kancelária DKLN. „Pri návrhu každej fasády u nás v ateliéri riešime tri hlavné aspekty: vzájomnú rovnováhu medzi urbanizmom a architektúrou, materialitu a geometriu fasády,” uviedol Ladislav Nagy, vedúci architekt DKLN. Podľa neho bude ulica Mlynské nivy bulvárom európskeho formátu, s električkou, cyklotrasami či so zelenými pásmi. „Verím tomu, že aj The Mill prispeje aj svojím tvaroslovím k tejto kvalite,“ uzavrel. 

Ako ďalej priblížil developer: „Hliníkové obklady z Etalbondu podobne ako betónové obklady z GRC majú vynikajúcu tvarovateľnosť a stabilitu, ale aj odolnosť voči poveternostným podmienkam, trvácnosť, nízke požiadavky na údržbu, nízku hmotnosť a umožňujú použiť aj veľké formáty.” Podľa neho obklad vytvorí zaujímavú štruktúru, ktorá sa v priebehu dňa bude meniť v dôsledku hry svetla a tieňa. „Farba obkladu bude brilantná biela s minimálnou absorpciou tepla. Matný povrch zabezpečí aj nižšiu odrážavosť slnečného žiarenia. Betónový obklad má prírodné prevedenie,” uviedol Immocap v tlačovej správe. 

Podľa spoločnosti však použitie betónu a hliníku nie je náhodné: „… nadväzuje na okolitú zástavbu, predovšetkým na bytové domy z obdobia sorely.” Podobne ako tieto domy, aj The Mill pracuje s obchodným parterom situovaným medzi mohutnými stĺpmi, ktoré tak vytvárajú akési „podlubie”. 

Veža The Mill však nebude netradičná len modernou fasádou. Developer už dlhodobo zdôrazňuje, že pôjde o budovu s pokrokovými technológiami. Dôležitou súčasťou bude napríklad rekuperačná jednotka, ktorá je okrem hlavnej funkcie (spätné získavanie tepla) navrhnutá takým spôsobom, že ak by sa v interiéri nachádzala osoba s ochorením Covid-19, vírus by sa nedostal do útrob vzduchotechniky. V administratívnej časti bude zabezpečený prístup najmä denného osvetlenia bez nežiadúcich vplyvov, ako je napríklad oslnenie.

The Mill bude obsahovať kancelárie tvorené formou denných miest s dispozičným členením priestorov na produktívne a tiché zóny. V rámci ochrany zdravia tak zamestnanci nebudú sedieť blízko seba, ale v menších tímoch a multifunkčných jednotkách.

 

Zdroj: Immocap

 

Výstavba kancelárskej veže sa tak hýbe smerom vpred. Napriek zmene riešenia pôsobí development po finálnych úpravách mestotvorne. Do lokality, ktorá prechádza veľkou transformáciou, prinesie ďalšie skultivovanie priestoru v podobe vizuálne atraktívnej novostavby s upraveným verejným priestorom či cykloinfraštruktúrou. Projekt má byť realitou vo štvrtom kvartáli roku 2023, kedy počíta developer s ukončením výstavby. 

Development sa teda stane súčasťou jednej z výhľadovo najvýznamnejších mestských osí v Bratislave. Projekty, ktoré sú už v lokalite dobudované – Discovery Residence od RMC Properties Slovakia, Jarabinky od spoločnosti Sibareal, či takmer dokončené Nové Apollo od HB Reavis - dodali ulici výrazne odlišný charakter. Oproti stavu napríklad len pred piatimi rokmi ide o radikálnu zmenu.

Stále je to však málo v porovnaní s očakávaným rozvojom, ktorý príde v priebehu tejto dekády a prinesie ďalšie veže alebo bloky s bývaním, retailom či kanceláriami. K najvýznamnejším projektom patrí veľká multifunkčná schéma od YIT Slovakia, nová bytová veža od Strabag Real Estate, ale aj rezidenčný projekt od samotného Immocapu - dom Millhaus, ktorý vyrastie priamo naproti The Mill. Všetky projekty sú naviazané na budúcu hlavnú triedu Mlynských nív. 

Mlynské nivy predstavujú v kontexte Bratislavy jedinečnú príležitosť pre vznik mestskej triedy (alebo bulváru) skutočne veľkomestského charakteru. Miesto by mala v budúcnosti dotvoriť aj električková trať, ktorej vznik je pre ďalší rozvoj územia absolútnou nutnosťou. Nastal čas, aby sa Bratislava posunula nielen v slovenskom, ale i celoeurópskom kontexte a získala verejné priestory, hodné skutočného veľkomesta. 


Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Čoraz hustejšia panoráma. Millhaus sa posúva v povoľovaní

14.03.2023 13:30:00 Andrej Sárközi

Transformácia zóny Mlynské Nivy - Západ neustáva. Po ohlásení postupu v prípade plánovanej rezidečnej veže Strabagu napreduje aj Millhaus od Immocapu a Woods&Company. Projekt je naplánovaný na pozemkoch východne od križovatky Plynárenskej s Mlynskými nivami. Patrí k zámerom, ktoré dotvoria vežami sa zapĺňajúce okolie druhej menovanej ulice.

Čítať viac

Mlynské nivy dostanú ďalšiu vežu, dotvorí formujúci sa bulvár

24.08.2022 18:42:51 Adrian Gubčo

Ulica Mlynské nivy bude v budúcnosti významnou mestskou triedou. Okrem šírky a dopravnej infraštruktúry, ktorej súčasťou má byť električková trať, je to dané aj novou zástavbou veľkých kancelárskych a rezidenčných komplexov, vrátane výškových budov. Ďalšia z nich pribudne v dotyku s rozostavaným projektom The Mill, pričom má rovnakého developera.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Pri The Mill vzniknú nové projekty aj verejné priestory

05.10.2021 17:47:50 Adrian Gubčo

Developer Immocap sa blíži k štartu výstavby kancelárskej budovy The Mill v zóne Mlynské Nivy – Západ. Najnovší zo série developmentov v tejto časti mesta prispeje k postupnej transformácii bývalej priemyselnej štvrte na atraktívnejšiu kancelársko-rezidenčnú. The Mill má k tomu prispieť úpravami okolia, novinkou je však príprava minimálne jedného nového projektu, ktorý v jeho susedstve vyrastie.

Čítať viac

Immocap napreduje vo svojich kancelárskych projektoch: Lakeside Park 02 dosiahol hrubú stavbu, The Mill žiada o stavebné povolenie

13.09.2021 10:51:26 Adrian Gubčo

Developer Immocap v súčasnosti rozvíja v Bratislave hneď niekoľko projektov. Okrem najznámejšieho Nového Istropolisu sú to aj kancelárske komplexy Lakeside Park 02 v Novom Meste pri Kuchajde a The Mill v Ružinove na Mlynských Nivách. Pri oboch sa dosiahli výrazné míľniky – Lakeside Park 02 je už v štádiu hrubej stavby, The Mill žiada o stavebné povolenie a má zabezpečené financovanie.

Čítať viac

Príprava The Mill sa spúšťa, developer odhaľuje ďalšie vizualizácie

01.04.2021 13:00:57 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt The Mill od spoločnosti Immocap je síce ešte len v územnom konaní, príprava na jeho výstavbu sa však začína už teraz. Na pozemku, kde má nový komplex vzniknúť, sa doteraz nachádzal skladovo-administratívny objekt, ktorý je už v asanácii. Okrem kancelárií tu má vzniknúť aj verejne prístupný priestor s rekreačným účelom.

Čítať viac

The Mill môže ísť čoskoro do výstavby, obsadený bude napriek pandémii

02.02.2021 14:07:00 Adrian Gubčo

Transformačná lokalita v okolí ulice Mlynské nivy čoskoro ožije ďalšou stavebnou aktivitou. Už počas prvej polovice tohto roka by sa mohla údajne spustiť výstavba administratívneho komplexu The Mill, v minulosti známeho ako BBC VI. Developer Immocap navyše ohlasuje úspešné prenajatie väčšej časti budovy, ktorá sa má stať sídlom bližšie nešpecifikovanej zahraničnej spoločnosti.

Čítať viac

Ďalšie pokračovanie kancelárskeho komplexu BBC na obzore

26.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Immocap sa očividne pripravuje na výstavbu pokračovania série administratívnych komplexov Bratislava Business Center (BBC), tentoraz s poradovým číslom VI. Na projekt sa zorganizovala medzinárodná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil slovenský ateliér DKLN.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube