Author photoAndrej Sárközi 08.12.2022 14:30

Významný projekt prekonal dôležitý miľník: The Mill začína formovať budúci bulvár

Mlynské Nivy sú bližšie k získaniu ďalšej administratívnej veže. Projekt The Mill od developera Immocap prinesie do územia moderné kancelárie či verejne prístupný priestor s rekreačným účelom. Jeho príprava sa spustila už v roku 2017, do výstavby sa však dostal len v priebehu minulého roka.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Už pred piatimi rokmi sa uskutočnila vyzvaná architektonická súťaž na ďalšiu etapu série kancelárskych komplexov Bratislava Business Center, tentokrát s poradovým číslom 6. V dobre obsadenej kompetícii sa presadil ateliér DKLN, ktorého koncept administratívneho komplexu bol postupne rozpracovávaný a jeho podobu ovplyvnil vývoj na kancelárskom trhu. Developer ubral z veľkorysosti, prezentovanej v súťaži, zámer zmenšil a vývojom prešla aj jeho podoba. 

Tá bola definitívne odhalená až v roku 2020 spolu so zverejnením dokumentácie pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Stavebné povolenie získal projekt v septembri 2021.

Na nároží ulíc Mlynské Nivy a Plynárenská tak vzniká 69,1 metra vysoký kancelársky objekt, skladajúci sa z dvojice hmôt, spoločne tvoriacich písmeno T. Nižšia z hmôt bude mať 12 podlaží, vyššia 16. V štvorici podzemných podlaží bude umiestnené parkovanie pre zamestnancov, na prízemí bude situované vstupné lobby, prístupné zo severnej strany. Z juhu sa bude nachádzať jeden z prenajímateľných priestorov. 

Nad prízemím budú kancelárske podlažia, ktoré poskytnú 25-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných kancelárskych priestorov. Immocap je v prenájme ešte úspešnejší (relatívne) ako HB Reavis pri Novom Apolle, 20-tisíc metrov štvorcových si totiž prenajala dosiaľ nešpecifikovaná spoločnosť, hoci pravdepodobne ide o Henkel (IBM zazmluvnilo v Apolle 30-tisíc, no pri rozsahu budovy až 47-tisíc metrov štvorcových). Súčasťou budovy bude aj 700 metrov štvorcových retailu a v štyroch podzemných podlažiach vznikne 405 parkovacích miest. Spolu s výstavbou veže sa upravia priľahlé vonkajšie priestranstvá, napríklad námestie pred vstupom do budovy. Pracovníci majú benefitovať z pobytových terás nad 12-podlažnou hmotou alebo škôlky s kapacitou 100 detí.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
 

Stavba začala vznikať po asanácii starších skladových objektov, ktoré definitívne zanikli v prvej polovici minulého roka. V septembri 2021 sa už rozbiehali zemné práce a prebiehali prvé stavebné úpravy na pozemku. Prvá polovica tohto roka sa niesla v znamení budovania základov. V októbri The Mill dosiahol dôležitý miľník. Ako informoval developer na sociálnej sieti: „The Mill je nad úrovňou terénu.” Stavba sa tak výrazne posunula a dnes naberá na podlažnosti.

Developer avizuje, že nová veža sa onedlho stane dominantou celého okolia. Prispeje k tomu koncept fasády, založenej na silných kontrastoch bielej a čiernej, na kombinácii ľahkých a robustných materiálov či spojení transparentných a nepriehľadných častí či hladkých a drsných povrchov. Bude ju tvoriť prevetrávaný plášť z hliníkového obkladu Etalbond, ktorý je vytvarovaný v 3D dizajne. Objaví sa tu aj obloženie zo sklobetónových vlákien, známe ako GRC. 

O návrh podoby budovy sa zaslúžila architektonická kancelária DKLN. „Pri návrhu každej fasády u nás v ateliéri riešime tri hlavné aspekty: vzájomnú rovnováhu medzi urbanizmom a architektúrou, materialitu a geometriu fasády,” uviedol Ladislav Nagy, vedúci architekt DKLN. Podľa neho bude ulica Mlynské nivy bulvárom európskeho formátu, s električkou, cyklotrasami či so zelenými pásmi. „Verím tomu, že aj The Mill prispeje aj svojím tvaroslovím k tejto kvalite,“ uzavrel. 

Ako ďalej priblížil developer: „Hliníkové obklady z Etalbondu podobne ako betónové obklady z GRC majú vynikajúcu tvarovateľnosť a stabilitu, ale aj odolnosť voči poveternostným podmienkam, trvácnosť, nízke požiadavky na údržbu, nízku hmotnosť a umožňujú použiť aj veľké formáty.” Podľa neho obklad vytvorí zaujímavú štruktúru, ktorá sa v priebehu dňa bude meniť v dôsledku hry svetla a tieňa. „Farba obkladu bude brilantná biela s minimálnou absorpciou tepla. Matný povrch zabezpečí aj nižšiu odrážavosť slnečného žiarenia. Betónový obklad má prírodné prevedenie,” uviedol Immocap v tlačovej správe. 

Podľa spoločnosti však použitie betónu a hliníku nie je náhodné: „… nadväzuje na okolitú zástavbu, predovšetkým na bytové domy z obdobia sorely.” Podobne ako tieto domy, aj The Mill pracuje s obchodným parterom situovaným medzi mohutnými stĺpmi, ktoré tak vytvárajú akési „podlubie”. 

Veža The Mill však nebude netradičná len modernou fasádou. Developer už dlhodobo zdôrazňuje, že pôjde o budovu s pokrokovými technológiami. Dôležitou súčasťou bude napríklad rekuperačná jednotka, ktorá je okrem hlavnej funkcie (spätné získavanie tepla) navrhnutá takým spôsobom, že ak by sa v interiéri nachádzala osoba s ochorením Covid-19, vírus by sa nedostal do útrob vzduchotechniky. V administratívnej časti bude zabezpečený prístup najmä denného osvetlenia bez nežiadúcich vplyvov, ako je napríklad oslnenie.

The Mill bude obsahovať kancelárie tvorené formou denných miest s dispozičným členením priestorov na produktívne a tiché zóny. V rámci ochrany zdravia tak zamestnanci nebudú sedieť blízko seba, ale v menších tímoch a multifunkčných jednotkách.

 

Zdroj: Immocap

 

Výstavba kancelárskej veže sa tak hýbe smerom vpred. Napriek zmene riešenia pôsobí development po finálnych úpravách mestotvorne. Do lokality, ktorá prechádza veľkou transformáciou, prinesie ďalšie skultivovanie priestoru v podobe vizuálne atraktívnej novostavby s upraveným verejným priestorom či cykloinfraštruktúrou. Projekt má byť realitou vo štvrtom kvartáli roku 2023, kedy počíta developer s ukončením výstavby. 

Development sa teda stane súčasťou jednej z výhľadovo najvýznamnejších mestských osí v Bratislave. Projekty, ktoré sú už v lokalite dobudované – Discovery Residence od RMC Properties Slovakia, Jarabinky od spoločnosti Sibareal, či takmer dokončené Nové Apollo od HB Reavis - dodali ulici výrazne odlišný charakter. Oproti stavu napríklad len pred piatimi rokmi ide o radikálnu zmenu.

Stále je to však málo v porovnaní s očakávaným rozvojom, ktorý príde v priebehu tejto dekády a prinesie ďalšie veže alebo bloky s bývaním, retailom či kanceláriami. K najvýznamnejším projektom patrí veľká multifunkčná schéma od YIT Slovakia, nová bytová veža od Strabag Real Estate, ale aj rezidenčný projekt od samotného Immocapu - dom Millhaus, ktorý vyrastie priamo naproti The Mill. Všetky projekty sú naviazané na budúcu hlavnú triedu Mlynských nív. 

Mlynské nivy predstavujú v kontexte Bratislavy jedinečnú príležitosť pre vznik mestskej triedy (alebo bulváru) skutočne veľkomestského charakteru. Miesto by mala v budúcnosti dotvoriť aj električková trať, ktorej vznik je pre ďalší rozvoj územia absolútnou nutnosťou. Nastal čas, aby sa Bratislava posunula nielen v slovenskom, ale i celoeurópskom kontexte a získala verejné priestory, hodné skutočného veľkomesta. 


Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube