YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.03.2022 17:28

OC Bottova sa premení na centrum pomoci pre vojnou zasiahnutých ľudí

Vojnu na Ukrajine je v čoraz silnejšej miere cítiť aj na Slovensku a v Bratislave. Metropola je pre mnohých utečencov z Ukrajiny prestupnou alebo konečnou zastávkou. V snahe o poskytnutie asistencie pre vystrašených, dezorientovaných alebo na pomoc odkázaných ľudí má preto vzniknúť veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci (ACP). Umiestnené bude v priestoroch OC Bottova v novom centre mesta.

OC Bottova, 16.1.2022

OC Bottova, 16.1.2022

O pláne zriadiť takéto centrum informoval majiteľ objektu OC Bottova, developer HB Reavis. Ten tu až do minuloročného septembra prevádzkoval dočasnú autobusovú stanicu, významným nájomcom bol aj známy český internetový predajca. Po presune stanice aj predajne do priestorov susedného centra Nivy sa objekt uvoľnil. V dohľadnej dobe mala prísť jeho asanácia, keďže sa na danom mieste plánuje nový polyfunkčný komplex s bývaním a občianskou vybavenosťou.

S ohľadom na aktuálnu situáciu však k zbúraniu objektu ešte nejakú dobu nedôjde. Informáciu o zriadení ACP potvrdilo pre TASR okrem developera aj Hlavné mesto. „Na bývalej náhradnej stanici sme zatiaľ poskytli skladové priestory pre účely humanitárnej pomoci. V rámci tohto objektu ďalej riešime aj možnosti zriadenia ACP,“ vyjadril sa developer na sociálnej sieti. Vyžadovať si to bude prestavbu objektu a ďalšie opatrenia, aby budova vyhovovala požiadavkám krízového štábu a orgánov, ktoré by tu mali pôsobiť. Definitívna podoba centra ešte nie je známa.

Magistrát považuje ACP v tejto polohe za ideálne z pohľadu logistiky, dopravy aj kvalitného zázemia v existujúcej budove. Otvorenie centra predpokladá v horizonte niekoľkých týždňov. Doteraz využíva predovšetkým infopoint v priestoroch Hlavnej železničnej stanice. V tejto chvíli je podľa mesta dostačujúci, v prípade potreby vie pristaviť pri objekte stanice stan. Napriek tomu sa zriadenie ACP rieši už niekoľko dní. V priestoroch OC Bottova by sa malo nachádzať dlhšie – podľa HB Reavis minimálne niekoľko mesiacov.

Určitou komplikáciou môže byť fakt, že ešte pred vypuknutím konfliktu sa spustili práce na odstraňovaní vonkajších častí stanice. Pre optimálne fungovanie ACP by bolo ideálne, keby vznikla pred objektom celistvá plocha, slúžiaca možno ako parkovisko pre ľudí, ktorým sa podarilo utiecť na autách, prípadne autobusy. Taktiež je na diskusiu, aký bude rozsah poskytovanej asistencie – v takom prípade možno bude potrebné aj zriadiť dodatočné priestory, ktoré sú nad rámec budovy. Vychádzajúc zo zahraničných skúseností (napríklad z najväčšieho obdobného centra Ptak Warsaw Expo), ide o priestorovo aj logisticky pomerne náročnú úlohu.

V každom prípade ide o správny krok, pokiaľ sa má zlepšiť úroveň pomoci pre ľudí, postihnutých vojnou. Hlavné mesto aj súkromné spoločnosti sa mobilizujú, aby utečencom pomohli. HB Reavis sa zaradil k rade spoločností z developerského prostredia, ktoré pristupujú k podpore rozličnými spôsobmi: JTRE napríklad umožňuje učiť sa ľuďom z Ukrajiny po slovensky, Penta, spolu so svojou dcérskou firmou Penta Real Estate, podporila utečencov finančne a v Bory Mall vytvorila miesto pre zber darov, ITB taktiež pomohlo finančným darom a poskytla vzorový byt v projekte Kolísky pre ubytovanie utekajúcej rodiny. To isté urobilo Cresco Real Estate v Slnečniciach. Corwin podporuje dobročinné organizácie, zamerané na pomoc utečencom.

K zaujímavému nápadu pristúpila aj Slovenská komora architektov, ktorá vytvorila platformu pre databázu pracovných príležitostí, ako aj žiadostí o pracovné miesta. Slovenské architektonické kancelárie tak môžu ponúknuť pracovné pozície utekajúcim architektom z Ukrajiny.

 

Dočasná autobusová stanica bude slúžiť ako dočasné asistenčné centrum pomoci

 

Celkové vzopätie sa slovenskej spoločnosti v snahe o pomoc ľuďom z Ukrajiny a na Ukrajine je obdivuhodné a ostáva len dúfať, že sa táto miera ľudskosti udrží čo najdlhšie. Nie je totiž vylúčené, že vojna bude trvať ešte dlho a zverstvá, páchané agresorom, vyženú z Ukrajiny omnoho viac utečencov. V takom prípade bude potrebné riešiť aj praktické otázky. Väčšina utekajúcich ľudí bude pravdepodobne zo Slovenska pokračovať ďalej, pokiaľ ale predsa len v Bratislave zostanú tisíce ľudí, zvlášť rodiny, bude potrebné im umožniť zaradiť sa do bežného života.

V meste s drahými nehnuteľnosťami a vysokým tlakom na materské či základné školy to bude veľmi náročné. Keďže však ide o výnimočnú situáciu, azda je čas na výnimočné riešenia: kým pre Hlavné mesto to znamená otvorenie Územného plánu a sprístupnenie ďalších území pre rezidenčnú výstavbu, pre štát by to malo znamenať zvýšenie rozpočtu pre Bratislavu a jej mestské časti. Tento by bol následne určený (a možno aj viazaný) na rozvoj občianskej vybavenosti, vrátane zmieňovaných škôl. K radikálnejším zmenám by mohlo patriť zrušenie mestských častí, aby boli procesy omnoho efektívnejšie, alebo zvýšenie kompetencií pre Hlavné mesto, aby získalo pozíciu samostatného kraja.

Vojnou na Ukrajine sa skončil systém „business as usual“ v mnohých odvetviach života, spravovanie a rozvoj mesta nevynímajúc. Slovensko musí zvýšiť výdavky na obranu, v určitej miere ho postihne bojkot ruských produktov, predovšetkým energetických, a nakoniec nebude zadarmo ani pomoc pre utečencov. To si vyžaduje vyššiu efektivitu vynakladania verejných prostriedkov naprieč celým verejným sektorom, ako aj zjednodušenie byrokracie, ktorá komplikuje rýchlosť dodávania potrebných výsledkov.

Existuje len málo výraznejších symbolov neefektivity a celkovej zbytočnosti, ako sú bratislavské a košické mestské časti. Tieto požierače času a peňazí mali zmysel možno pred tromi-dvomi desaťročiami, určite však nie dnes, kedy sa dá „blízkosť k občanovi“ dosiahnuť vďaka technologickému pokroku a sociálnym sieťam. V situácii, v akej sa spoločnosť ocitla, sa treba s niektorými reliktami minulosti rozlúčiť. Patria k nim aj mestské časti.

Pomôcť nevinným ľuďom, ktorých zasiahla nezmyselná vojna, rozpútaná šialencom, je morálnym imperatívom. Ak však má byť táto pomoc skutočne dlhodobá, adresná a hĺbková, je potrebné sa na ňu pripraviť. Mesto tomu musí byť prispôsobené. Jeho schopnosť prijať naraz tisíce, možno desaťtisíce utečencov a migrantov je ale v tejto chvíli obmedzená. Je nutné spraviť všetko preto, aby sa to zmenilo.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 16.1.2022
  • Fotografia z 16.1.2022
  • Fotografia z 16.1.2022
  • Fotografia z 16.1.2022

Súvisiace články

Nové bývanie v downtowne. Na Košickej pribudne veža od známeho ateliéru

08.03.2023 16:18:24 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown dostane ďalšiu výškovú budovu. Nachádzať sa bude pri Košickej ulici, ktorá sa čoskoro zmení na veľkomestskú triedu, obklopenú vežami. Nový projekt je súčasťou rozsiahlejšieho developmentu, ktorého ďalší rozvoj bude závisieť od úspešnosti firmy HB Reavis pri predaji svojich pozemkov v súvislosti s odchodom zo slovenského trhu.

Čítať viac

Downtown je bližšie k novej veži. Chalupkova Residence nahradí dočasnú autobusovú stanicu

08.11.2022 13:19:40 Andrej Sárközi

Chalupkova ulica momentálne predstavuje lokalitu, kde sa koncentruje významný development. Kľúčovým hráčom je HB Reavis, ktorý rastúce centrum Bratislavy doplní o novú rezidenčnú vežu. Projekt Chalupkova Residence je dnes opäť o niečo bližšie k realizácii, pričom nahradí niekdajšiu dočasnú autobusová stanicu.

Čítať viac

Nová Bottova a Chalupkova Residence odhaľujú aktualizovanú podobu

08.04.2022 16:24:50 Adrian Gubčo

Polyfunkčné projekty Nová Bottova a Chalupkova Residence by mali byť premiérou developera HB Reavis na rezidenčnom trhu. Keďže ide o veľkú medzinárodnú spoločnosť, očakávania sú vysoké. Nároky zvyšuje aj poloha priamo v bratislavskom downtowne, v blízkosti niektorých z najprestížnejších projektov v meste. Pred developerom a jeho architektmi je tak náročná úloha.

Čítať viac

Veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci na Bottovej je už v prevádzke

28.03.2022 15:00:02 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v spolupráci s developerom HB Reavis a radom štátnych inštitúcií, mimovládnych organizácií alebo súkromných firiem otvorilo v priestoroch niekdajšej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici Asistenčné centrum pomoci. Určené je pre ľudí, zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine. V centre nájdu potrebné informácie, budú môcť požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi alebo nájsť ubytovanie.

Čítať viac

Roman Karabelli z HB Reavis: Nové Nivy sú dobré miesto pre život, priniesli sme sem najviac verejných funkcií

04.02.2022 11:56:44 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý patrí k významným medzinárodným tvorcom kancelárskych priestorov, sa prvýkrát pripravuje na výstavbu bytov. Predstavené boli zatiaľ dva projekty, Nová Bottova a Chalupkova Residence v downtowne na mieste dočasnej autobusovej stanice. O týchto zámeroch, ale aj ďalších plánoch spoločnosti hovorí Roman Karabelli, Residential Development Director v HB Reavis.

Čítať viac

HB Reavis približuje víziu svojho prvého rezidenčného projektu

07.04.2021 10:39:20 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis doteraz realizoval len kancelárske alebo retailové projekty, v priebehu minulého roka však naznačil, že má záujem vstúpiť aj do rezidenčného segmentu. Táto informácia sa teraz potvrdzuje. Odhalená bola dokumentácia k projektu Nová Bottova, ktorý má vzniknúť na mieste predtým uvažovaného parkovacieho domu a kancelárskej veže. Aký je premiérový rezidenčný projekt firmy?

Čítať viac

HB Reavis uvažuje nad výstavbou bytov

30.10.2020 10:47:00 Adrian Gubčo

Najúspešnejší medzinárodný developer zo Slovenska, HB Reavis, sa doteraz sústredil len na kancelárske alebo retailové schémy, v čom dosiahol viaceré pozoruhodné úspechy. Aktuálna situácia ho však podnietila k premysleniu stratégie: zdá sa, že spoločnosť sa reálne zaoberá možnosťou výstavby bytov. Tie by mohli vzniknúť vo štvrti Nové Nivy.

Čítať viac

B7 Tower žiada o územné rozhodnutie

21.08.2020 14:35:00 Adrian Gubčo

Hoci developer HB Reavis znížil tempo prác na dokončovaní Stanice Nivy a pomaly ukončuje asanáciu Apollo Business Centra, kde čistí pozemok, postupne pripravuje ďalšie zámery. O územné rozhodnutie žiada pri projekte „Polyfunkčného objektu B7“, ktorý ešte nemá oficiálny názov. Veža na nároží Chalupkovej a Bottovej doplní rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Čítať viac

B7 Tower má záverečné stanovisko EIA a prechádza menšími zmenami

16.01.2020 16:57:00 Adrian Gubčo

Veža B7 Tower bude ďalšou z rady administratívnych projektov, ktoré plánuje v zóne Nové Nivy vybudovať developer HB Reavis. Výšková budova na mieste Alzy nedávno získala dôležité povolenie v podobe právoplatného záverečného stanoviska v hodnotení vplyvov na životné prostredie. Okrem toho, developer pristúpil k menšej zmene podoby kancelárskeho komplexu.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

V downtowne pribudne ďalšia výšková budova, nahradí dočasnú autobusovú stanicu

10.06.2019 08:25:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by mala v novom komerčnom centre Bratislavy pribudnúť ďalšia výšková budova. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, na mieste dnešnej budovy dočasnej autobusovej stanice a obchodného domu Alza, vznikne nová kancelárska veža od developera HB Reavis. Projekt obdržal kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta a bol zverejneý na EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube