Author photoAndrej Sárközi 21.12.2022 13:32

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Autor: YIT Slovakia

Autor: YIT Slovakia

Len pred pár dňami sme informovali o napredujúcej transformácii bývalého priemyselného areálu Bratislavskej cvernovej továrne. Toto miesto sa totiž mení na polyfunkčnú zónu, prepájajúcu staršiu časť Ružinova s novým centrom mesta. Zlomový moment vo vývoji lokality prišiel v roku 2015, keď areál Cvernovky získal developer YIT Slovakia. Spoločnosť následne vyhlásila vyzvanú medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Compass. Architekti navrhli kvalitný koncept, kombinujúci mestotvornú architektúru s veľkorysými verejnými priestranstvami a zrekonštruovanou pradiarňou a súvisiacou silocentrálou.

Ako prvá bola obnovená práve pradiareň (dnes je z nej kancelársky komplex Pradiareň 1900) a vybudovaná bola časť priľahlého námestia. Rastú však aj rezidenčné bloky. K dokončeniu majú najbližie domy (sekcie) v prvej etape, ktorých výstavba sa začala pred dvomi rokmi. Na ôsmich podlažiach tu vzniká 202 bytov a 65 apartmánov. Podľa oficiálnej stránky projektu je aktuálne voľných 30 bytových jednotiek. Na domoch, ktoré vďaka svojmu pôdorysu vytvoria polouzatvorený vnútroblok, bola len nedávno kompletne odhalená charakteristická tehlová fasáda. Dokončenie prvej etapy sa predpokladalo na jar 2023, aktuálne je ako najneskorší termín kolaudácie uvádzaný september 2023. 

Napreduje však aj výstavba tretej etapy, ktorá je v skutočnosti druhá. Toto komplikované číslovanie je dôsledkom nezrovnalostí pri výklade Územného plánu, čo zasiahlo do povoľovania. Realizáciu druhého bloku to výrazne odsunulo. Developer preto ešte skôr rozostaval tretiu fázu projektu, tvoriacu južnú časť územia. Tú tvorí šesť sekcií bytoviek, ale aj nárožná administratívna veža, ktorá bude pôsobiť ako dominanta celého developmentu. 

Galéria

  • I. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • I. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • I. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • Námestie. Zdroj: Lokal architekti
  • III. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • III. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • Celkový pohľad. Zdroj: YIT Slovakia
  • Aktuálny stav výstavby I. etapy. II. etapa vznikne pred ňou. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Aktuálny stav výstavby I. etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

V tejto etape vzniká 155 bytov a 40 apartmánov. Ako prvá bude vybudovaná podzemná garáž so 460 parkovacími miestami a pivničnými kobkami. Na prízemí sa bude nachádzať retail, objekty tak budú disponovať aktívnym parterom, orientovaným do verejného priestoru. Táto časť Zwirnu bude po dokončení zdieľať vnútroblok so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky. Priestor bude verejne prístupný, parkovo upravený a nadväzovať bude na budúcu kancelársku časť. 

Pôjde o najvyššiu stavbu v Zwirne, hoci oproti okolitým developmentom má ísť o výrazne nižšiu budovu. V štrnásťpodlažnej veži vznikne 9-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov, ktoré budú tvoriť menšie kancelárie. Väčšina bude disponovať menšou kúpeľňou a kuchynkou. Vzdialene to pôsobí, že v budove vznikú malé byty, čo navyše posiľňuje fakt, že oficiálny web developera označoval tieto jednotky ako "apartments". YIT Slovakia to odmieta a odkazuje na súčasné trendy, podľa ktorých mnohí podnikatelia nepotrebujú kalsické priestory, ale práve takéto menšie samostatné jednotky. 

Tretia etapa je vo fáze budovania základovej jamy. V decembri už bola dosiahnutá maximálna hĺbka, čoskoro sa začnú zakladať budovy a pribúdať prvé podzemné podlažia. Dokončenie je predpokladané na apríl roku 2025. 

 

Zdroj: YIT Slovakia


Dôležitý pokrok teraz zaznamenala aj druhá etapa. Oproti zvyšným sa síce výrazne omešká a bude realizovaná ako posledná, do výstavby by ale nemalo byť tak ďaleko. Ukončené totiž bolo územné konanie a stavebný úrad v Ružinove vydal územné rozhodnutie o umiestnení stavby pre túto najmohutnejšiu časť celého Zwirnu.

Podľa zverejneného dokumentu tu vzniknú dva bytové domy s tromi podzemnými a šiestimi až jedenástimi nadzemnými podlažiami. V podzemí sa bude nachádzať hromadná garáž, pivničné kobky či komunikačné a technické priestory. Prvá bytovka bude na prvom nadzemnom podlaží obsahovať vstup a občiansku vybavenosť, na 2. až 6. – 11. podlaží budú situované bytové jednotky, ale aj nebytové priestory – apartmány. Šieste až deviate podlažie je riešené ako ustúpené a desiate a jedenáste má charakter penthousu. V prvom bytovom dome je naplánovaných 230 bytov a 55 apartmánov.

Druhý bytový dom bude disponovať bytmi a apartmánmi na 2. až 11. podlaží. Deviate podlažie je ustúpené, desiate a jedenáste má charakter penthousu. V druhom objekte bude postavených 154 bytových jednotiek a 46 apartmánov. 

Podzemné garáže so zelenými strechami v podzemí budú obsahovať 625 parkovacích miest a ďalších 14 sa bude nachádzať na teréne. V rámci stavby sa vybuduje aj drobná architektúra, exteriérové schodisko, ale aj oporné múry o dĺžke 13 metrov a maximálnej výške jeden meter. Zrekonštruuje sa tiež historická studňa. Obnova rieši umiestnenie jej konštrukcií a technológií na sanáciu, konzerváciu či prekrytie a prezentáciu. Podľa dokumentu sa tiež uvažuje s doplnením železobetónových konštrukcií spevnenia stien a koruny studne, elektrifikáciou či vetraním priestoru uzatvoreného telesa studne. Rekonštrukciou prejde plocha pravdepodobne o rozlohe 45 metrov štvorcových. 

Posledná etapa projektu, ktorá mala byť na rade ako druhá, tak úspešne získala mimoriadne zásadné rozhodnutie. Nasledovať už bude len stavebné povolenie, čo býva za štandardných okolností skôr formalita. Oneskorená etapa by tak mohla byť vo výstavbe do konca roka 2023. Celý Zwirn by mohol byť dokončený v roku 2026.  

Už dnes je očividné, že na okraji downtownu vzniká príťažlivá realizácia, ktorá úplne zmení charakter zóny - a to k lepšiemu. Zwirnu možno len sotva odoprieť nálepku vzorového developmentu, kobminujúceho takmer všetky základné predpoklady pre to, čo robí mesto kvalitným. Dlhoočakávaný posun v príprave poslednej etapy je signálom, že kompletná transformácia donedávna zanedbaného a len striedmo využívaného brownfieldu sa blíži. Na jej konci vznikne kus dobrého mesta, tak potrebného v procese premeny Bratislavy na metropolu 21. storočia. 

 

Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube