YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 21.12.2022 13:32

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Autor: YIT Slovakia

Autor: YIT Slovakia

Len pred pár dňami sme informovali o napredujúcej transformácii bývalého priemyselného areálu Bratislavskej cvernovej továrne. Toto miesto sa totiž mení na polyfunkčnú zónu, prepájajúcu staršiu časť Ružinova s novým centrom mesta. Zlomový moment vo vývoji lokality prišiel v roku 2015, keď areál Cvernovky získal developer YIT Slovakia. Spoločnosť následne vyhlásila vyzvanú medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Compass. Architekti navrhli kvalitný koncept, kombinujúci mestotvornú architektúru s veľkorysými verejnými priestranstvami a zrekonštruovanou pradiarňou a súvisiacou silocentrálou.

Ako prvá bola obnovená práve pradiareň (dnes je z nej kancelársky komplex Pradiareň 1900) a vybudovaná bola časť priľahlého námestia. Rastú však aj rezidenčné bloky. K dokončeniu majú najbližie domy (sekcie) v prvej etape, ktorých výstavba sa začala pred dvomi rokmi. Na ôsmich podlažiach tu vzniká 202 bytov a 65 apartmánov. Podľa oficiálnej stránky projektu je aktuálne voľných 30 bytových jednotiek. Na domoch, ktoré vďaka svojmu pôdorysu vytvoria polouzatvorený vnútroblok, bola len nedávno kompletne odhalená charakteristická tehlová fasáda. Dokončenie prvej etapy sa predpokladalo na jar 2023, aktuálne je ako najneskorší termín kolaudácie uvádzaný september 2023. 

Napreduje však aj výstavba tretej etapy, ktorá je v skutočnosti druhá. Toto komplikované číslovanie je dôsledkom nezrovnalostí pri výklade Územného plánu, čo zasiahlo do povoľovania. Realizáciu druhého bloku to výrazne odsunulo. Developer preto ešte skôr rozostaval tretiu fázu projektu, tvoriacu južnú časť územia. Tú tvorí šesť sekcií bytoviek, ale aj nárožná administratívna veža, ktorá bude pôsobiť ako dominanta celého developmentu. 

Galéria

  • I. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • I. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • I. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • Námestie. Zdroj: Lokal architekti
  • III. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • III. etapa. Zdroj: YIT Slovakia
  • Celkový pohľad. Zdroj: YIT Slovakia
  • Aktuálny stav výstavby I. etapy. II. etapa vznikne pred ňou. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Aktuálny stav výstavby I. etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

V tejto etape vzniká 155 bytov a 40 apartmánov. Ako prvá bude vybudovaná podzemná garáž so 460 parkovacími miestami a pivničnými kobkami. Na prízemí sa bude nachádzať retail, objekty tak budú disponovať aktívnym parterom, orientovaným do verejného priestoru. Táto časť Zwirnu bude po dokončení zdieľať vnútroblok so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky. Priestor bude verejne prístupný, parkovo upravený a nadväzovať bude na budúcu kancelársku časť. 

Pôjde o najvyššiu stavbu v Zwirne, hoci oproti okolitým developmentom má ísť o výrazne nižšiu budovu. V štrnásťpodlažnej veži vznikne 9-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov, ktoré budú tvoriť menšie kancelárie. Väčšina bude disponovať menšou kúpeľňou a kuchynkou. Vzdialene to pôsobí, že v budove vznikú malé byty, čo navyše posiľňuje fakt, že oficiálny web developera označoval tieto jednotky ako "apartments". YIT Slovakia to odmieta a odkazuje na súčasné trendy, podľa ktorých mnohí podnikatelia nepotrebujú kalsické priestory, ale práve takéto menšie samostatné jednotky. 

Tretia etapa je vo fáze budovania základovej jamy. V decembri už bola dosiahnutá maximálna hĺbka, čoskoro sa začnú zakladať budovy a pribúdať prvé podzemné podlažia. Dokončenie je predpokladané na apríl roku 2025. 

 

Zdroj: YIT Slovakia


Dôležitý pokrok teraz zaznamenala aj druhá etapa. Oproti zvyšným sa síce výrazne omešká a bude realizovaná ako posledná, do výstavby by ale nemalo byť tak ďaleko. Ukončené totiž bolo územné konanie a stavebný úrad v Ružinove vydal územné rozhodnutie o umiestnení stavby pre túto najmohutnejšiu časť celého Zwirnu.

Podľa zverejneného dokumentu tu vzniknú dva bytové domy s tromi podzemnými a šiestimi až jedenástimi nadzemnými podlažiami. V podzemí sa bude nachádzať hromadná garáž, pivničné kobky či komunikačné a technické priestory. Prvá bytovka bude na prvom nadzemnom podlaží obsahovať vstup a občiansku vybavenosť, na 2. až 6. – 11. podlaží budú situované bytové jednotky, ale aj nebytové priestory – apartmány. Šieste až deviate podlažie je riešené ako ustúpené a desiate a jedenáste má charakter penthousu. V prvom bytovom dome je naplánovaných 230 bytov a 55 apartmánov.

Druhý bytový dom bude disponovať bytmi a apartmánmi na 2. až 11. podlaží. Deviate podlažie je ustúpené, desiate a jedenáste má charakter penthousu. V druhom objekte bude postavených 154 bytových jednotiek a 46 apartmánov. 

Podzemné garáže so zelenými strechami v podzemí budú obsahovať 625 parkovacích miest a ďalších 14 sa bude nachádzať na teréne. V rámci stavby sa vybuduje aj drobná architektúra, exteriérové schodisko, ale aj oporné múry o dĺžke 13 metrov a maximálnej výške jeden meter. Zrekonštruuje sa tiež historická studňa. Obnova rieši umiestnenie jej konštrukcií a technológií na sanáciu, konzerváciu či prekrytie a prezentáciu. Podľa dokumentu sa tiež uvažuje s doplnením železobetónových konštrukcií spevnenia stien a koruny studne, elektrifikáciou či vetraním priestoru uzatvoreného telesa studne. Rekonštrukciou prejde plocha pravdepodobne o rozlohe 45 metrov štvorcových. 

Posledná etapa projektu, ktorá mala byť na rade ako druhá, tak úspešne získala mimoriadne zásadné rozhodnutie. Nasledovať už bude len stavebné povolenie, čo býva za štandardných okolností skôr formalita. Oneskorená etapa by tak mohla byť vo výstavbe do konca roka 2023. Celý Zwirn by mohol byť dokončený v roku 2026.  

Už dnes je očividné, že na okraji downtownu vzniká príťažlivá realizácia, ktorá úplne zmení charakter zóny - a to k lepšiemu. Zwirnu možno len sotva odoprieť nálepku vzorového developmentu, kobminujúceho takmer všetky základné predpoklady pre to, čo robí mesto kvalitným. Dlhoočakávaný posun v príprave poslednej etapy je signálom, že kompletná transformácia donedávna zanedbaného a len striedmo využívaného brownfieldu sa blíži. Na jej konci vznikne kus dobrého mesta, tak potrebného v procese premeny Bratislavy na metropolu 21. storočia. 

 

Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Kúsok lepšej Bratislavy. Prvá etapa Zwirnu ide do finišu, využíva Bratislavskú dlažbu

13.03.2023 13:30:00 Adrian Gubčo

Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

11.02.2021 12:38:05 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

26.01.2021 18:06:31 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

06.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube