Author photoAdrian Gubčo 22.06.2023 11:00

Návrat legendy v nedohľadne. Zochova 7 naďalej chátra

Médiami pred niekoľkými dňami prebehla správa o prerušení nelegálnej párty mladistvých políciou. Oslava sa konala v opustených priestoroch bývalej pôrodnice na Zochovej ulici 7. Podľa pôvodných úvah už pitka nemala byť možná – budova mala byť v komplexnej rekonštrukcia, ktorá ju mala premeniť na nadštandardné bývanie, doplnené o občiansku vybavenosť.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Pôrodnica na Zochovej je už dlhodobo opustená a schátraná. Nemalo tomu tak byť. Už na začiatku roka 2021 bola predstavená vízia rekonštrukcie, nadstavby a dostavby objektu, pričom sa predpokladalo, že práce by sa mohli začať už v roku 2021. Za zámerom stojí developer protiľahlej rekonštrukcie a dostavby objektov na Zochovej 10. Dodnes sa ale nič nestalo – s výnimkou oplotenia pozemku, kde sa objavili vizualizácie projektu.

Tie sľubujú vznik nadštandardného developmentu, obsahujúci bývanie a občiansku vybavenosť, teoreticky aj kancelárie. Pôvodný historický objekt na Zochovej 7 dostane nové obytné podkrovie s posuvným prestrešením, kým neskoršia prístavba bude kompletne prebudovaná a v „prieluke“ medzi klinikou a budovou na Zochovej 5 vznikne moderná vstavba, ktorá architektonicky nadviaže na Zochovu X, spojenú s tým istým investorom. Na prízemí budú umiestnené služby, pod novou časťou objektu zas budú umiestnené podzemné garáže.

Investor tu plánuje zriadiť niekoľko desiatok luxusných bytov a apartmánov, približne 70. Developer na základe skúseností zo susedného projektu predpokladá, že majitelia budú byty zlučovať a ich celkový počet klesne. Byty sa budú vyznačovať vysokými stropmi, malým počtov bytov na jadro (maximálne dva byty na podlažie) alebo vysokou úrovňou flexibility. Zriadené budú ako holobyty a niektoré budú mať krb alebo priestor pre saunu.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture

Súčasťou developmentu má byť aj pobytový vnútroblok so zeleňou, podľa pôvodných plánov investora aj raňajkáreň spojená s pekárňou, v pivnici by mohol byť archív vín a na veľkej ploche okolo 900 metrov štvorcových by sa mala nachádzať galéria moderného umenia, resp. pop-artu s pridruženým eventovým priestorom a menšou kaviarničkou alebo art-shopom. Smerom do parčíka na Svoradovej bude podľa vízie investora orientovaná cukráreň, ktorá bude do istej miery aj jeho zázemím.

Projekt v tejto chvíli disponuje územným rozhodnutím. Developer pokračuje v príprave ďalších krokov, ktoré majú jednak priblížiť zámer k realizácii, ako aj zabezpečiť objekt pred ďalším chátraním. „Aktuálne plánujeme harmonogram udržiavacích prác na odvrátenie havarijného stavu objektu,“ hovorí Nikola Kandravá, zástupkyňa spoločnosti Zochova 7. „Paralelne pokračujeme projekčnými prácami na dokumentácii pre stavebné povolenie a realizačný projekt.“

Investora tak ešte len čaká stavebné konanie, ktoré môže zabrať niekoľko mesiacov. Relatívne dlhé obdobie od predstavenia zámeru sa nateraz neprejavilo na podobe zámeru. „V rámci konceptu projektu sa neuvažujú žiadne výrazné zmeny,“ potvrdzuje Kandravá. Potvrdiť, či na Zochovej 7 skutočne vzniknú avizované prevádzky, však odmieta. „Pôvodný koncept sa nezmenil, ale o konkrétnych menách nájomníkov občianskej vybavenosti je priskoro hovoriť, nakoľko momentálne neprebieha predaj a venujeme energiu projektovej dokumentácii“.

Predávať sa nezačali ani byty. Developer to vysvetľuje aktuálnym stavom prípravy projektu. „V tomto momente sa chceme sústrediť primárne na prípravu projektovej dokumentácie a samotnú realizáciu. Aktuálne nie je stanovený termín spustenia predaja bytov,“ vysvetľuje Kandravá. Rovnako nie je určený ani termín realizácie. „Harmonogram prác bude nastavený až na základe právoplatných stavebných povolení,“ uzatvára Nikola Kandravá.

Naďalej tak nie je presne známe, kedy sa stane ruinózny stav budovy minulosťou. V optimistickom prípade dokončí developer dokumentáciu v priebehu niekoľkých mesiacov a rovnako niekoľko mesiacov bude trvať aj stavebné konanie. Výstavba sa tak azda začne v roku 2024.

Vzácny historický objekt, ktorý vznikol v priestoroch bývalej Pálffyho záhrady v rokoch 1884-1885 pod gesciou Antala Wébera, sa tak nového života môže dočkať najskôr v roku 2026. Budova bola pôvodne navrhnutá ako pôrodnícka klinika a škola pre pôrodné babice. Zariadenie ponúkalo na svoju dobu vynikajúcu úroveň starostlivosti, funkciu si udržalo až do začiatku tohto storočia. Po novom bude dotvárať prestížny charakter štvrte v okolí Zochovej ulice.

 

Fotografie z 18.1.2023. Pozrite si fotografie Zochovej 7 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube