Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.01.2020 11:00

YIT čoskoro spustí súťaž na pozemok na Mlynských nivách

Developer YIT Slovakia sa pripravuje na transformáciu brownfieldu v lokalite Mlynské nivy - Západ, ktorý získal v priebehu minulého roka s ambíciou preinvestovať stámilióny eur. V súvislosti s tým plánuje vyhlásiť architektonickú súťaž pre slovenské a české kancelárie, ktorá bude podobne ako pri Zwirne overená Slovenskou komorou architektov.

Article Big

Predmetné územie. Zdroj: YIT Slovakia

YIT považuje pozemok bývalej panelárne za priestor s veľkým potenciálom rozvoja, keďže sa nachádza v blízkosti bratislavského downtownu, ale aj nábrežia a atraktívnych dunajských cyklotrás. Developer taktiež tvrdí, že vhodná zástavba pozemku je dôležitá pre obnovu narušenej biodiverzity a zlepšenie ekológie územia. Do územia chce vniesť nové funkcie, aby zmenil prevažne administratívny charakter nového developmentu v okolí.

Spoločnosť s fínskymi koreňmi takto pokračuje v premene industriálnych areálov v meste. „Premenu nevyužívaných či veľmi málo využívaných a zväčša zanedbaných území s industriálnou minulosťou, ktoré sa dnes často nachádzajú v atraktívnych alebo centrálnych lokalitách miest, považujeme za zmysluplný a zdravý spôsob rozvoja mesta,“ hovorí generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

„Premiešanie funkcií a kvalitný verejný priestor sú hlavnými predpokladmi na to, aby na danom území vzniklo dobré miesto pre život, a aj odpoveďou pre budúcnosť miest z pohľadu udržateľnosti. Ak človek na jednom mieste môže bývať, pracovať aj nakúpiť, znižujeme nároky na dopravu a vytvárame prepojený ekosystém, kde sa ľudia z pohľadu časového využitia územia vhodne dopĺňajú.“

YIT sa neplánuje vrátiť k žiadnej z vízií z minulosti, ktoré tu navrhovali iní developeri – vrátane projektu Harbour City, na ktorom sa podieľal Norman Foster. Nové riešenie má reagovať na aktuálne potreby a výzvy, predovšetkým na riziká spojené s klimatickými zmenami. Preto sú v pláne také opatrenia, ktoré zmiernia jej dôsledky.

Pre nájdenie tohto nového riešenia sa má vyhlásiť pravdepodobne už v priebehu februára architektonická súťaž, ktorá bude mať formu vyzvanej súťaže pre vybrané slovenské a české ateliéry. Súťaž bude overená Slovenskou komorou architektov. Podobný postup YIT zrealizovalo už pri projekte Zwirn, kde je výsledok vynikajúci.

V rámci súťaže bude riešené celistvé územie s celkovou výmerou cca 6,5 hektára. V súčasnosti sa vo východnej časti územia už nenachádzajú žiadne objekty, iba zvyšky spevnených plôch a areálových komunikácií, a v západnej časti sa ešte nachádzajú pôvodné, zväčša priemyselné a skladové budovy. Priemyselný areál, kde má development vzniknúť, pochádza z druhej polovice 20. storočia.

Developer pripomína, že priemyselný charakter si územie zachovalo napriek rozsiahlej výstavbe dodnes. No ani rozvoj v posledných rokoch nepriniesol vznik atraktívnych verejných priestranstiev, rovnako nie je nijako zužitkovaná ani relatívna blízkosť Dunaja. Na tieto predpoklady sa majú pravdepodobne architekti predovšetkým zamerať.

 

Pôvodná vízia Harbour City. Zdroj: CA Immo via TrendReality

 

Postoj developera nasvedčuje tomu, že sa pripravuje na vznik svojho nového vlajkového developmentu. Hoci Zwirn ešte nie je v podstate vo výstavbe – jej spustenie sa očakáva v najbližších mesiacoch – investor už hľadí dopredu a premení ďalšie strategicky dôležité územie v širšom centre mesta.

Z hľadiska budúceho rozvoja Bratislavy ide o špičkovú lokalitu, ktorá má (alebo bude mať) dobrú dostupnosť do starého aj nového centra, na diaľnicu a obchvat, ako aj dostatok základnej občianskej vybavenosti, ktorá vzniká nielen v okolí, ale bude aj priamo v projekte. Otázka, či vzniknú výškové budovy, je zatiaľ pred súťažou nevyriešená, YIT však nepatrí k developerom, ktorí by sa zbytočne tlačili do výšok. Na druhej strane, aspoň nejakú vežu orientovanú na ulic Mlynské nivy považujem za vhodnú.

Hlavné mesto tak príde o ďalší zanedbaný brownfield, ktorého existencia je v meste príťažou. Tieto plochy predstavujú kľúčový rozvojový smer mesta a spôsob, ako ho bez akéhokoľvek „ohrozenia“ pôvodných obyvateľov zahustiť a skompaktniť. V budúcnosti tento trend musí pokračovať, k čomu teraz mesto vytvorilo prvý krok vydaním publikácie mapujúcej bratislavské brownfieldy. Projekt YIT snáď bude vzorovou ukážkou, ako si s daným pozemkom poradiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

YIT odhaľuje podobu projektu na Mlynských Nivách

17.06.2020 16:38:22 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dnes vyhlásil výsledky veľkej urbanisticko-architektonickej súťaže na prestavbu bývalej panelárne v štvrti Mlynské Nivy – Západ. Spoločnosť zakúpila pozemok v priebehu minulého roka s plánom vybudovania veľkého multifunkčného projektu, do ktorého mieni investovať až 300 miliónov eur. Pôjde tak o jeden z najväčších developmentov v Bratislave.

Čítať viac

YIT Slovakia vyhlasuje súťaž na redevelopment pozemku na Mlynských Nivách

28.02.2020 10:46:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po niekoľkých mesiacoch príprav pristúpila k vyhláseniu architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu ďalšieho brownfieldu v Bratislave – bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách. Pozemok získal v priebehu minulého roka, na jeho mieste plánuje vybudovať polyfunkčnú mestskú štvrť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
YIM.BA je po Vianociach späť. Pozrime sa na najnovší odhalený bratislavský projekt: novú podobu bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, ktorá sa premení na nadštandardný obytný súbor.

YIM.BA is back after Christmas. Lets take a look at the newest Bratislava development: former clinic at Zochova st. will change onto luxurious residential complex.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #luxuryliving #luxury #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture
Pozrieť viac

YouTube