YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.01.2020 11:00

YIT čoskoro spustí súťaž na pozemok na Mlynských nivách

Developer YIT Slovakia sa pripravuje na transformáciu brownfieldu v lokalite Mlynské nivy - Západ, ktorý získal v priebehu minulého roka s ambíciou preinvestovať stámilióny eur. V súvislosti s tým plánuje vyhlásiť architektonickú súťaž pre slovenské a české kancelárie, ktorá bude podobne ako pri Zwirne overená Slovenskou komorou architektov.

Predmetné územie. Zdroj: YIT Slovakia

Predmetné územie. Zdroj: YIT Slovakia

YIT považuje pozemok bývalej panelárne za priestor s veľkým potenciálom rozvoja, keďže sa nachádza v blízkosti bratislavského downtownu, ale aj nábrežia a atraktívnych dunajských cyklotrás. Developer taktiež tvrdí, že vhodná zástavba pozemku je dôležitá pre obnovu narušenej biodiverzity a zlepšenie ekológie územia. Do územia chce vniesť nové funkcie, aby zmenil prevažne administratívny charakter nového developmentu v okolí.

Spoločnosť s fínskymi koreňmi takto pokračuje v premene industriálnych areálov v meste. „Premenu nevyužívaných či veľmi málo využívaných a zväčša zanedbaných území s industriálnou minulosťou, ktoré sa dnes často nachádzajú v atraktívnych alebo centrálnych lokalitách miest, považujeme za zmysluplný a zdravý spôsob rozvoja mesta,“ hovorí generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

„Premiešanie funkcií a kvalitný verejný priestor sú hlavnými predpokladmi na to, aby na danom území vzniklo dobré miesto pre život, a aj odpoveďou pre budúcnosť miest z pohľadu udržateľnosti. Ak človek na jednom mieste môže bývať, pracovať aj nakúpiť, znižujeme nároky na dopravu a vytvárame prepojený ekosystém, kde sa ľudia z pohľadu časového využitia územia vhodne dopĺňajú.“

YIT sa neplánuje vrátiť k žiadnej z vízií z minulosti, ktoré tu navrhovali iní developeri – vrátane projektu Harbour City, na ktorom sa podieľal Norman Foster. Nové riešenie má reagovať na aktuálne potreby a výzvy, predovšetkým na riziká spojené s klimatickými zmenami. Preto sú v pláne také opatrenia, ktoré zmiernia jej dôsledky.

Pre nájdenie tohto nového riešenia sa má vyhlásiť pravdepodobne už v priebehu februára architektonická súťaž, ktorá bude mať formu vyzvanej súťaže pre vybrané slovenské a české ateliéry. Súťaž bude overená Slovenskou komorou architektov. Podobný postup YIT zrealizovalo už pri projekte Zwirn, kde je výsledok vynikajúci.

V rámci súťaže bude riešené celistvé územie s celkovou výmerou cca 6,5 hektára. V súčasnosti sa vo východnej časti územia už nenachádzajú žiadne objekty, iba zvyšky spevnených plôch a areálových komunikácií, a v západnej časti sa ešte nachádzajú pôvodné, zväčša priemyselné a skladové budovy. Priemyselný areál, kde má development vzniknúť, pochádza z druhej polovice 20. storočia.

Developer pripomína, že priemyselný charakter si územie zachovalo napriek rozsiahlej výstavbe dodnes. No ani rozvoj v posledných rokoch nepriniesol vznik atraktívnych verejných priestranstiev, rovnako nie je nijako zužitkovaná ani relatívna blízkosť Dunaja. Na tieto predpoklady sa majú pravdepodobne architekti predovšetkým zamerať.

 

Pôvodná vízia Harbour City. Zdroj: CA Immo via TrendReality

 

Postoj developera nasvedčuje tomu, že sa pripravuje na vznik svojho nového vlajkového developmentu. Hoci Zwirn ešte nie je v podstate vo výstavbe – jej spustenie sa očakáva v najbližších mesiacoch – investor už hľadí dopredu a premení ďalšie strategicky dôležité územie v širšom centre mesta.

Z hľadiska budúceho rozvoja Bratislavy ide o špičkovú lokalitu, ktorá má (alebo bude mať) dobrú dostupnosť do starého aj nového centra, na diaľnicu a obchvat, ako aj dostatok základnej občianskej vybavenosti, ktorá vzniká nielen v okolí, ale bude aj priamo v projekte. Otázka, či vzniknú výškové budovy, je zatiaľ pred súťažou nevyriešená, YIT však nepatrí k developerom, ktorí by sa zbytočne tlačili do výšok. Na druhej strane, aspoň nejakú vežu orientovanú na ulic Mlynské nivy považujem za vhodnú.

Hlavné mesto tak príde o ďalší zanedbaný brownfield, ktorého existencia je v meste príťažou. Tieto plochy predstavujú kľúčový rozvojový smer mesta a spôsob, ako ho bez akéhokoľvek „ohrozenia“ pôvodných obyvateľov zahustiť a skompaktniť. V budúcnosti tento trend musí pokračovať, k čomu teraz mesto vytvorilo prvý krok vydaním publikácie mapujúcej bratislavské brownfieldy. Projekt YIT snáď bude vzorovou ukážkou, ako si s daným pozemkom poradiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Prvý ochladzovací park v Bratislave vznikne na Mlynských nivách

17.07.2022 18:58:08 Juraj Pokorný

Zmeny podnebia dávajú o sebe vedieť každým rokom viac a viac. Na situáciu sú nútení reagovať takisto domáci developeri. Zatiaľ čo kancelárske projekty sa vyznačujú snahou o inovatívnosť či flexibilitu kvôli požiadavkám nadnárodných spoločností, environmentálne uvedomelí klienti zvyšujú nároky aj na staviteľov rezidenčných komplexov. Aj preto sa možno Bratislava blíži k prvému ochladzovaciemu parku.

Čítať viac

YIT odhaľuje podobu projektu na Mlynských Nivách

17.06.2020 16:38:22 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dnes vyhlásil výsledky veľkej urbanisticko-architektonickej súťaže na prestavbu bývalej panelárne v štvrti Mlynské Nivy – Západ. Spoločnosť zakúpila pozemok v priebehu minulého roka s plánom vybudovania veľkého multifunkčného projektu, do ktorého mieni investovať až 300 miliónov eur. Pôjde tak o jeden z najväčších developmentov v Bratislave.

Čítať viac

YIT Slovakia vyhlasuje súťaž na redevelopment pozemku na Mlynských Nivách

28.02.2020 10:46:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po niekoľkých mesiacoch príprav pristúpila k vyhláseniu architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu ďalšieho brownfieldu v Bratislave – bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách. Pozemok získal v priebehu minulého roka, na jeho mieste plánuje vybudovať polyfunkčnú mestskú štvrť.

Čítať viac

YIT premení ďalší brownfield v zóne Mlynské Nivy – Západ

05.06.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia patrí k najvýznamnejším transformátorom postindustriálnych zón – brownfieldov – v Bratislave. Po projektoch Stein2, Zwirn alebo Nuppu, sa črtá ďalšia výrazná premena v bývalej priemyselnej časti Bratislavy. Spoločnosť získala veľký pozemok v štvrti Mlynské Nivy – Západ.

Čítať viac

Hlavné mesto zverejnilo štúdiu brownfieldov

22.01.2020 08:09:00 Adrian Gubčo

Bratislava disponuje obrovskými nevyužitými plochami, ktoré v minulosti slúžili pre priemyselné, poľnohospodárske, vojenské alebo dopravné účely – tzv. brownfieldami, k čomu sa pridáva aj veľké množstvo dnes nefunkčných budov, mnohokrát v lukratívnych polohách a s veľkým potenciálom pre rozvoj. Teraz ich má Bratislava konečne zmapované. Zverejnená Urbanistická štúdia brownfields je základným krokom k ich koncepčnej transformácii.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube