Author photoAdrian Gubčo 14.05.2020 11:22

Vila Bellova je dokončená

Na Kolibe bol nedávno dokončený komorný rezidenčný projekt Vila Bellova, ktorý do lokality, charakteristickej prítomnosťou rodinných domov a víl, priniesol novotvar v podobe bytového domu. Hoci na prvý pohľad pôsobí decentne, nevyhol sa kontroverziám – lokálni aktivisti totiž obviňujú developera, že vybudoval čiernu stavbu.

Bellova ulica patrí k najdlhším uliciam na Kolibe, tiahne sa od vrchných partií štvrte v blízkosti zariadenia Slamená búda až po spodnú časť v bízkosti nových developmentov, kde sa napája na Hlavnú ulicu. Domy, ktoré okolo nej vznikali, boli vždy väčšieho rozsahu – dvojgeneračné alebo dvojdomy – v poslednej dobe sa tu však budujú najmä komfortné vily.

Bytový dom je v tomto prostredí novinkou. S výnimkou objektu Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a Základnej školy sa v blízkosti nenachádzajú iné budovy ako rodinné domy, vďaka čomu pohľad na Vilu Bellova púta pozornosť. Neprehliadnuteľná je nielen hmotou, ale aj architektúrou, ktorá je síce moderná a decentná, domy v bezprostrednom okolí sa však architektonickou kvalitou nevyznačujú, čo ju ďalej zvýrazňuje.

Nido

Azda preto je projekt spojený s takými kontroverziami. Pomerne zložitú genézu vývoja tohto developmentu som opísal už v minulom článku, v skratke len pripomeniem, že podľa časti miestnych obyvateľov a aktivistov je Vila Bellova čierna stavba, keďže sa začala stavať na základe už prepadnutého stavebného povolenia. Investor, spoločnosť Bell Invest s.r.o., argumentuje, že toto tvrdenie nie je v súlade s právnym poriadkom, ktorý dáva za pravdu jemu.

Debata ešte nie je uzavretá, samotná realizácia projektu však áno. Na mieste staršieho rodinného domu tak vznikol trojpodlažný objekt s jedenástimi bytmi a 18 parkovacími miestami. Cieľovou skupinou sú vysoko bonitní klienti, ktorí budú mať k dispozícii relatívne dobrý základný štandard – byty sú totiž predávané ako holobyty. Napriek tomu ceny za meter štvorcový presahovali 3-tisíc eur za meter štvorcový. Ako voľné sú uvádzané ešte dva byty na prízemí s predzáhradkami.

Bytovka je mienená ako „uzavretá komunita“, jej súčasťou nie je žiadna občianska vybavenosť. Tá sa najbližšie nachádza až na Jeséniovej ulici vyššie vo svahu, rezidenti však budú aj tak pravdepodobne využívať najmä automobily – hoci zastávka verejnej dopravy je prakticky priamo nad projektom. Garážové miesto bolo v predaji za 18,9-tisíc eur, vonkajšie stojisko za 10-15-tisíc eur.

Architektonický koncept spracovala kancelária Forzet – Závodný&Závodná, ktorá domu dodala decentný výraz, daný najmä využitím tehličkového obkladu v kombinácii s antracitovou farbou okien a balkónov. Napriek kontextu, v ktorom pôsobí projekt trochu cudzo, je vcelku príťažlivý. Pre Kolibu, ktorá sa profiluje ako prestížna lokalita, je vyššia úroveň architektúry rozhodne žiaduca.

 

Vila Bellova presahuje mierku prostredia

 

Pri pohľade na Vilu Bellova vyvstáva otázka, či možno ešte v blízkej dobe vo vyšších partiách Koliby očakávať ďalšie projekty. V tejto chvíli sú známe iba dva zámery. Jeden z nich je už vo výstavbe v podobe rezidenčného areálu Koliba Gardens, tento je však založený na vybudovaní série rodinných domov okolo novej privátnej ulice. Nejde síce o najšťastnejšie riešenie, v lokálnom kontexte ale nepôjde o zásadný kontrast.

Druhý zámer je už dlho diskutovaná prestavba štúdií Koliba, za ktorou by mala stáť spoločnosť J&T Real Estate. Posledné informácie o projekte sú už takmer päť rokov staré a podľa nich by tu developer rád v prvej etape postavil rezidenčný komplex so 177 bytmi, pričom by štúdiá postupne zanikli. Podľa developera je táto funkcia do pokojnej rezidenčnej lokality nevhodná, s čím sa dá v princípe súhlasiť, dá sa však súhlasiť aj s výhradami aktivistov, smerujúcich k vysokej dopravnej záťaži.

Územiu by mimoriadne pomohlo skvalitnenie dopravnej infraštruktúry, najmä v podobe prepojenia Jeséniovej ulice s Vlárskou. Po tejto ceste by mali premávať aj trolejbusy, spájajúce Kolibu s Kramármi. „Nekonečný“ projekt sa plánoval ešte za minulého režimu, odvtedy sa však neustále čaká na to, kedy sa verejná správa odhodlá k ďalším krokom.

Ide o významnú tému, ktorá si zasluhuje vlastný článok. Už čoskoro sa bližšie pozriem na to, ako to vyzerá s týmto plánom a či sa dve blízke, no pritom vzdialené štvrte niekedy spoja.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 18.4.2020
  • Fotografia z 18.4.2020
  • Fotografia z 18.4.2020
  • Fotografia z 18.4.2020
  • Fotografia z 18.4.2020
  • Zdroj: Bell Invest

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube